Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1159
 

Nefes almak istiyorum

Nefes almak istiyorum
 

"Sigara içmek, belki kısa sürede problemlerinizi unutturabilir ama uzun vadede size yeni ve ilginç problemler yaratır."

Anlaşılmaz bir şey benim için; insanlar hiç tadı-tuzu olmayan bir şeye böylesine tutkuyla bağlanıyorlar. Nereye baksam, her yerde; sokakta, evde, okulun WC'sinde, otobüs şoförünün elinde, hastanelerin kapı önlerinde... her yerde ama her yerde insanların ellerinde beyaz küçük bir çubuk, ucundan duman tütüyor; aslında komik bir görüntü. Bir akım gibi, yeni ve ilginç bir yaklaşım gibi herkes o insan yığınının bir parçası olmuş, herkesin elinde sigara.

İçenler bilemezler nasıl iğrenç bir koku yaydıklarını. Salgıladıkları dumanın biz içmeyenleri ne derece iğrendirdiğini asla anlayamazlar. Düşünsenize, hiç tanımadığınız biri, belki de kendisinin bile farkında olmadığı bir hastalık taşıyor; ya da taşımıyor, farketmez. İçine çektiği duman önce ağız boşluğuna, oradan sırayla diğer iç organlarına değerek aynı yoldan dışarı çıkıyor ve siz o iğrençleşmiş dumanı ister istemez solumak durumunda bırakılıyorsunuz. Nasıl tiksindirici bir şey bu böyle!

Bazı insanlar için öyle vazgeçilmez bir şey ki bu meret, utanmasalar birini söndürmeden diğerini yakacaklar. İlginç bir de deyimleri var: "Başım tuttu". Başları neyi tutuyor bilinmez. Aslında kastettikleri, "Sigarasızlık başıma vurdu" olsa gerek. Bir kıvılcımın yaydığı pis kokulu bir duman insanları nasıl da kendisine esir etmiş. Sigaradan vazgeçemediği için oruç tutmayan insanlar tanıyorum! "Kolumu da kesseler vazgeçmem" diyen sadık dostlarınız oldu mu sizin? Sigaranın oldu!

Çok klişe bir konuya değinmeden edemeyeceğim. Gerçi bu konuda çok da bilgim yok; araştırma yapmam gerekir ama bu saatlerde açık bir bakkal bulunmaz bu kuş uçmaz kervan geçmez mekanda; dolayısıyla sigara fiyatlarından bihaber olarak varsayımlarda bulunacağım. Hihihi gerek kalmadı google sağolsun :) En ucuz sigara ile en pahalı sigara fiyatının ortalamasını düşünürsek: (1,65 + 4,60) ÷2 = 3,125 YTL eder. Günde 1,5 paket içildiğini düşünelim, ayda ne yapar: 3,125 x 1,5 x 30 = 140 YTL. Ayda 140 YTL de senede 1,680 YTL (yani 1 milyar 680 milyon) ediyor. İsrafa bakar mısınız, milyonlarca insan sağlıklarını kaybetmek ya da bu diyarlardan daha erken ve daha acılı şekilde göçmek için milyarlarca para harcıyor! İntihar etmenin daha kolay ve daha ucuz yolları var halbuki...

Yaradanımız bizlere, diğer canlılardan farklı olarak "irade" vermiş. Sigaraya başlamak da onu bırakmak da bizim elimizde. Ve unutmayın, istemek başarmanın yarısıdır. Ama diyorsanız ki "Ben halimden memnunum", o başka. Herkes kendi özgürlüğünden sorumludur elbette. Ama özgürlük nedir? Kişinin, başkalarının haklarını kısıtlamaksızın kendi istek ve iradesiyle hareket etmesidir. Herkes sigara içmekte özgürdür. Ama benim de nefes alma özgürlüğüm var. Nefes almak içinse oksijene ihtiyacım var.

Yani ben otobüste şoförün yaydığı dumanın ciğerlerimde dolaşmasını istemiyorum. Okulun WC'sinde pis ve ağır bir kokunun üstüme sinmesini istemiyorum. Sokakta yürürken, "Açık havada ne olacak ki" demeyin, önümden giden bir adamın ağzından çıkan bir dumanın ciğerlerime girmek için doğru yolu her seferinde nasıl bulabildiğine inanamazsınız. Rüzgar ters yönden de esse, o duman hiç dağılmadan mucizevi bir şekilde rotasını şaşırmadan beni bulabiliyor.

Nefes almak istiyorum! Yapmakta özgür olduğum tek şey nefes almaksa, bu özgürlüğümü istiyorum. Dostunuz sandığınız o sigara aslında sizin en büyük ve sinsi düşmanınız, bunu unutmayın.

Yazımı, daha önce bir Duvar Yazıları kitabında rastladığım bir cümleyle, daha doğrusu bir "duvar yazısı"yla bitirmek istiyorum:

"Sigara içenlere her yerde öncelik tanıyın, onlar bu dünyada misafir."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sigara içmeyenlere pozitif ayırımcılık olmalı. Çin, ülkesinde afyon müptelalığının yayıldığını görünce, afyon satışını yasaklamıştı. Afyon ticaretinden büyük paralar kazanan İngiltere ise Çin'e savaş açmıştı. Üzücü, ama bu anlattığım gerçek ve tarihte "afyon savaşları" diye geçiyor. Neyse ki ben de siagar içmiyorum. bir kaç sene kazandım.

Serkan Dilek 
 09.03.2007 9:07
Cevap :
Eskiden sigara içenler parmakla gösterilirmiş, şimdi ise içmemek bir ayrıcalık oldu. Siz de bu şanslı azınlıktasınız demek ki... Allah herkese uzun ömürler versin yine de...  09.03.2007 13:24
 

Peki şunu düşündünüz mü aslında sigara içen insanlara 2. sınıf vatandaş muamelesi yapıldığını?Burada sigara içilmez cezası bilmemkaç milyon gibi tabelalar yada sigara içenlerin tıkıldığı sorgu odası benzeri yerler veya sigara içilmeyen bazı kafeler.Hadi hepsini geçelim zaten şimdilerde neredeyse her yerde sigara içilen ve içilmeyen bölüm olarak ikiye ayrıldı mekanlar.Yani sizce sigara içenlerin mi özgürlüğü kısıtlanıyor yoksa sigara içmeyenlerin mi?Sigara içmeyenler buraya giremez gibi bir ibare görmedim ben hiç!!!Tabi ki rahatsız oluyorsunuz gayet normal ama Özgürlük emek isters,eğer siz burada oturmak isterseniz ve bunu özgürlük olarak görüyorsanız bunun ceremesinide çekersiniz,yok özgürlük nefes alabilmekse bunun içinde olduğunuz yerden uzaklaşırsınız.Kimse sigara içmediğiniz için kendisinden uzak durmanızı söylemez sonuçta!Yanlış anlamışım verdiğim rahatsızlıktan bende özür dilerim ama bide madalyon'un diğer yüzünü görsek diyorum...Sevgiler :)

Duyku 
 08.02.2007 20:00
Cevap :
Madalyonun öteki yüzünü göremeyecek kadar nefret ediyorum sanırım sigaradan. Bu yüzden teşekkür ederim beni aydınlattığınız için. Ama düşünürsek; sanki bazı mekanların sigara içilen ve içilmeyen bölümlere ayrılması doğal gibi. Yani sağlık bu, nefes darlığı / astımı olan insanları da düşünmek gerek, onların yanında içmemek gerek. Size uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum.  08.02.2007 21:41
 

Derin soluklar alın. Zorlandığınız durumlardan uzaklaşın. Sıcak bitkisel çay için Su için. Şekersiz çiklet çiğneyin. Çiğ sebze ve meyve yiyin. Yürüyüş ya da egzersiz yapın. Sigarayı niçin bıraktığınızı düşünün. Su ve meyve suyu içebilirsiniz. Yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bırakma nedenlerinizi yeniden yeniden okuyabilirsiniz.- Alışverişe çıkabilirsiniz. Sigara içmeyen bir dostu ziyaret edebilirsiniz. Banyo ya da duş yapabilirsiniz… Kendinizi ödüllendirebilirsiniz… 1 yıl sonra kalp krizinden ani ölüm riskiniz, sigara içen bir kişiye göre yarı yarıya azalmıştır. Sevdiklerinizle sağlıklı bir yaşam dilerim. Sevgi ve saygılar

Latif 
 02.02.2007 0:41
Cevap :
Sigara tiryakisi olup bırakmayı düşünenleri aydınlattığınız için onlar adına teşekkür ederim. Hepimize sağlıklı ömürler diliyorum, sağlığımıza sahip çıkarsak, her şeyimize sahip çıkacak kudretimiz olur.  02.02.2007 12:04
 

Etrafımızda o kadar çok sigara içen insan varki bu büyük bir lüks oluyor, yani nefes almak.Bende bu dertden müzdaripim, açıkçası içmeyen herkes.Farkettinmi bilmiyorum, yazına benimde sigarayla ilgili yazdıklarıma yaptığın yoruma benzer bir şekilde başlamışsın. bu aklına yer eden bir cümle olmuş sanırım.Ya açıkçası ben pes ettim bu sigara içen insanlara karşı, bu duruma alıştım biraz, ne yapalım, kıyamet kopana dek böyle gidecek sanırım, sigara içen insanlar hayatımızın bir parçası maalesef.Ayıptır söylemesi o meredi bir kez içtim, sadece bir kerecik, bir fırt, inan çektikçe gidiyor, işte bu yüzden biliyorum ki sigara başlaması çok kolay ama bırakması çok zor bir şey, aman aman en iyisi hiç el sürmemek, stresi alt etmenin daha mantıklı yolları var.

Sinefilozof 
 31.01.2007 9:20
Cevap :
Aslında ben de alıştım sigara içilmeyen bir ortam olmamasına ama zaman zaman isyan ediyorum. Özellikle ÜSYE'den (üst solunum yolları enfeksiyonları mı demek oluyordu?) şikayetim varken işkence gibi oluyor dumanla karışık bir havayı solumaya çalışırken. yorumundaki son cümlenin noktasıyla virgülü dahil her şeyine katılıyorum.  31.01.2007 11:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 964
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 1895
Kayıt tarihi
: 19.08.06
 
 

Ortada bir problem görüyorsak bu bizim de problemimizdir. Ve eğer 'birisi'nin bu konuda bir şeyle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster