Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Nefes Çalışmalarının Yaşamımızdaki Etkileri

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağının insanları kendinden uzaklaştırdığı, kaybettiği mutluluğu ve huzuru yeniden bulmak için arayışta olduğu bu dönemde “nefes”in önem kazanması bir tesadüf değildir. Bu hayatla en kuvvetli bağımız olan “nefes”, bizi yaşam yolculuğunda kendimize döndüren ve kendimizi yeniden keşfetmemizi sağlayan çok güçlü bir araçtır. Nefesi,n  yaşamımızdaki  etkilerinibu işin uzmanı Hülya Çelebiye sorduk.

Nefes  seanslarında akciğer  kapasitesini  nasıl  arttırabiliyorsunuz?

Nefes seanslarında “diyafram nefesi” kullanılarak akciğerlerin kapasitesi arttırılır. Bu sayede limitli nefes alışkanlıkları kolayca dönüştürülerek tam ve bağlantılı nefes alınması sağlanır. Tüm bedene ve tüm hücrelere ihtiyacı olan oksijen böylece gönderilmiş olur.

Doğru  nefes  almanın  strese  karşı  da  olumlu  etkileri  oluyor  mu?

Tabii olmaz  mı. Nefes alışkanlıkları toplum içerisindeki davranışlarımızı da etkileyerek, diğer insanlar üzerinde bıraktığımız etkiyle paralellik gösterir. Aynı zamanda nefes alma alışkanlıklarımız tüm eylemlerimizi de etkilemektedir. Stres ve baskı altındayken birçok kişi nefesini tutmaktadır. Tutulan nefesle beyin ve tüm organlara yeterli oksijeni göndermemiş oluyoruz. Yetersiz nefes alımı dolayısıyla yetersiz oksijen alımı o kişinin doğru kararlar alamamasına ve hatalar yapmasına yol açar. Ayrıca tutulan nefes, kişinin vücüt dilini de etkileyerek hareketleriyle stres altında olduğunu yansıtır. Doğru nefes alarak stres ve baskıyla mücadele edebilmemiz kolaylaşır.

Doğru  ve  yanlış  nefes  almanın  farkı  nedir? Doğal  nefes  çalışmaları  bunu mu  düzeltiyor?

Doğal Nefes Çalışmaları, diyafram kaslarının da kullanımını içine alan tam, bağlantılı ve açık bir nefes sistemidir. Diyafram, göğsü ve karnı ikiye ayıran kaslar dizisidir. Bu kaslar biz nefes alırken genişler ve gerilir, nefes verirken ise rahatlar. Nefes veriş, diyaframı basitçe rahatlatma ile gerçekleşir. Buradaki kasların rahatlaması, karnımızın içindeki havanın dışarıya çıkmasını sağlar. Nefes verirken hiçbir efor sarf edilmez. Birçoğumuz nefes alırken diyafram kasını kullanmıyoruz bunun yerine tam ve derin nefes alınmasını engelleyen bel kaslarını kullanıyoruz. Böylelikle bedenimizde farkında olmadığımız bir gerginliğe neden oluyoruz. Günlük yaşamımız çoğu zaman bu şekildeki nefes alış-verişler nedeniyle oluşan streslerle geçiyor. Kullanmadığımız gergin ve sert bir diyafram, istenmeyen duyguların ve stresin bloke edildiğine işaret eder. İşte bu nedenle Nefes çalışmaları sırasında diyafram   kaslarımızı kullanarak nasıl daha etkili nefes alıyor olduğumuzun farkına varmak çok önemlidir.

Doğal nefes çalışmalarının zihinsel kapasite ve dikkat üzerine olan etkilerinden de  bahsedebilir misiniz?

Yapmış olduğumuz “nefes” çalışmalarında, kişi bedeninde biriktirdiği streslerden arınırken zihinsel olarak da rahatlar. Aynı zamanda nefesinin gücünü keşfetmenin verdiği rahatlama, neşe ve huzurla birçok limitini serbest bırakmayı deneyimler. Zihin keskinliği, bilgiyi öğrenme ve özümseme, odaklanma ve hatırlama bunların hepsi nefesimizin kalitesinden etkilenir. Çünkü beynimiz işlev yapabilmek için çok miktarda oksijene gereksinim duyar. Tamamen fiziksel bir bakış açısıyla; “nefes, yaşama eşittir.”

Doğalnefes çalışmalarında; kişilerin hücresel seviyedeki negatif kayıtları nefes seansları sayesinde temizlenerek daha fazla fiziksel ve zihinsel enerjiye kavuşmaları sağlanır. Nefes çalışmalarıyla sadece hayata bakış açınızı değil, düşünce alışkanlıklarınızla beraber yaşamınızı da değiştirmeniz, bedenin gevşemesi ve rahatlamasıyla daha iyi ve hafif hissetmeniz de mümkün olmaktadır.

Nefes  çalışmaları  her  yaşata  ve  her  durumda  uygulanabiliyor mu? Mesela  yaşlılar,  hamileler?

Nefes çalışmaları herkes için uygulanabilir. Çocuklarla, gençlerle, yetişkinlerle, yaşlılarla ve hamilelerle nefes çalışmaları yapılabilir.

Çocuklarla yapılan nefes çalışmaları yaklaşık 15-20 dakikalık seanslarla kolayca açılır. Gençlerle yapılan nefes çalışmaları; kendilerinin ve yeteneklerinin farkına varmalarını kolaylaştırır. Kendilerini kabullenmeleri ve sevmelerini destekleyici nitelikler taşır.

Yetişkinlerle yapılan nefes çalışmalarında; hücresel seviyedeki negatif kayıtlar nefes seansları sayesinde temizlenerek, daha fazla fiziksel ve zihinsel enerjiye kavuşmaları sağlanır. Nefes çalışmalarıyla sadece hayata bakış açınızı değil, düşünce alışkanlıklarınızla beraber yaşamınızı da değiştirmeniz mümkün olur.

Yaşlılarla yapılan nefes çalışmalarında; bedenlerinin gevşeyerek ve rahatlayarak kendilerini daha iyi ve hafif hissetmelerini sağlamak mümkün olur. Aldıkları her nefesle daha enerji dolu ve neşeli olmaları sağlanır.

Hamilelerle birlikte yapılan nefes çalışmaları; bedenin gevşemesini, stres birikimlerinin çözülerek atılmasını sağlamakta ve buna bağlı olarak hamilelik ve doğum sürecine olumlu destek sağlayıcı özellikler taşımaktadır.

Nefes çalışmaları; kalp pili taşıyan kişiler ya da diğer kalp rahatsızlıklarıyla ilgili tedavisi sürenlere doktorlarının onayıyla uygulanabilir. Ayrıca kanser tedavisi sürmekte olan hastalara tedavilerinden 15-20 gün öncesi ya da sonrasında uygulanması doktorunun da izniyle yapılabilir.

Doğal  nefes  çalışmaları  grup  halinde  mi  bireysel  olarak mı  yapılır?

Doğal nefes çalışmaları bireysel ve grup seansları şeklinde yapılır. Nefes çalışmalarının ilk birkaç seansının bireysel çalışma şekliyle yapılması uygundur. Kişinin nefesinin nasıl ilerlediğinin sürekli takibi açısından bireysel seanslar önemlidir. Bireysel nefes seansları, kişinin kendi tercihine de bağlı olarak uygulanır. Bireysel nefes çalışmaları ilk seanstan itibaren etkisini gösterir. İlerleyen nefes çalışmalarında ise etkisi gittikçe artar.

Yalnız şu  önemli  bilgiyi  de  vurgulamak  istiyorum “Doğal nefes çalışmaları” herhangi bir teşhis veya tedavi maksadı taşımamaktadır. Diğer tedavi yöntemlerini destekleyici niteliktedir.

Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

 

Bu videolar da ilginizi  çekebilir:
Astımlı Çocuklarda Spor
Çocuğun Sınav Kaygısını Önlemek İçin
Öğrenme Bozukluğunda Ailelere Öneriler
Hiperaktif Çocukta İlaçsız Tedavi Yöntemleri

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1259
Kayıt tarihi
: 04.08.11
 
 

09.05.1970 tarihinde İstanbul’da doğdum. İlköğrenimimi Göztepe Yeşilbahar İlkokulu’nda yaparak 19..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster