Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '09

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1138
 

Nefes-Vatan Sağolsun(çocuklarımız da)

Nefes-Vatan Sağolsun(çocuklarımız da)
 

Bu savaş bitmeli,diğerleri de...


Nefes filminden, fragmanın Facebook ve diğer paylaşım sitelerine düşmesi ile haberim olmuştu.Bir komutanın askerlerine “sen uyursan,ölürsün”gibi çok etkileyici sahnelerin yer aldığı bu fragman kısa sürede milyaonlarca tıklanma almış ve haklı olarak bende de merak uyandırmıştı.

Genelde bu gibi filmlere vizyona girdiği gün veya ertesi bir iki gün içinde giderim.Malûm, herkesin kendine göre bir yorumu olduğundan ,bu durumda kafamın karışmasını istemiyorum.”Kürt açılımı” günlerine denk gelmesi nedeni ile de film, benim açımdan hayli ilginç hâle getiriyordu.Fİlmin vizyona girmesinden bir iki gün sonra izledim.Ancak yoğunluğumdan dolayı yeni yazabildim.

Filmi izlerken hissettiğim en yoğun duygu,askerlerin yalnızlığı ve duyguların gerçeğe yakın veriliş biçimi idi.Ben de bir güneydoğu askeriydim ve çatışma hariç filmde aktarılan asker duygularını,diyaloglarını aynen yaşadım.Filmi bu açıdan çok başarılı buldum.

Başarılı bulduğum diğer noktalar;oyunculuklar ve çatışma sahneleri idi.Komutanın içinde bulunduğu ruh hâli muhteşem bir oyunculukla verilmiş tebrik etmek gerekir.Diğer asker rolleri ise gerçekten iklim ve ortam düşünüldüğünde altından kolay kalkılacak bir şey değil.Oyunculukları da iyi bulduğumu ifade etmeliyim.

Konu çok hassas olduğu için tarafsız bakmaya çalışsam da siyasi olarak mesaj vermekten uzak durulmaya çalışılmış izlenimini verdi bana.Bir sahnede kürtçe şarkı söyleyen erin Türk bayrağını göndere çekmesi , komutanla doktor kod isimli teröristin telefon konuşmalarında geçen “dilimizi yasakladılar,bizi kendi vatanımda sürgün ettiler,”cevap olarak da "bu ülke hepimizin,vatan sağolsun"gibi diyaloglar filmin sosyal ve siyasi ölçeğini taşıyacak seviyeye çıkaramadı bence.

Çatışma sırasında yere düşen Atatürk büstünü yerine koyan asker sahnesi ,Amerikan savaş ve felaket filmlerinin milliyetçi finallerini hatırlattı bana.Bir de ,çatışmadan bittikten sonra yaralı ele geçirilen bir teröristi öldürmeyen bir asker sahnesi var ki hâlâ oradaki mesaj kaygısını anlamış değilim.Sabaha kadar çıkan bir çatışma sonrası komutanını ve onca askerini kaybeden bir asker bu kadar metin olamaz gibi geliyor bana.İnsan olarak doğru yaptığına inancım tam.Ancak öyle bir çatışma sonrası bu kadar müşfik ve adil kalabilecek asker sayısının çok fazla olduğuna inanmıyorum.

Beni en çok etkileyen sahneye gelince; şehit haberinin verilmesi için eve gidiş sahnesi idi.Evin kapısına gelen asker ve sağlık ekiplerini gören genç kadının ürkek bir ceylan gibi geriye sıçraması,ekibin kendi evine geldiğini anlmasına kadar geçen çırpınışları ve yaşadığı travma,fonda kocasının kendisine hitaben yazdığı dokunaklı,romantik sözler.Duyguların yansıtılması tek kelime ile harikaydı...

Filmden çıktıktan sonra bir iki saat etkisinde kaldığımı söylemeliyim.Hele cast geçerken karakolda askerlerin hep bir ağızdan söylediği “götür beni gittiğin yere”şarkısını hâlâ söylüyorum. Aynı şekilde etkilendiğim başka bir asker filmi “Kara Şahin Düştü” olmuştu.Onu da iki kere sinemada izlemiş ,birkaç kez de dvd’sini izlemiştim.Kara Şahin Düştü’de çatışmadan çıkan subayın ,aklımda kaldığı kadarıyla“biz sadece arkadaşlarımız için savaşırız,kimse bunu anlayamaz” gibi bir diyaloğu vardı.Aklıma takılan bir başka şey de askerliğini yapmamış gençlerin ve askere çocuklarını gönderecek ailelerin bu filmi izledikten sonra neler düşündüğüdür.Acaba askere gitmekten vazgeçen oldumu ?

Velhasıl,Karabal Tepesi röle istasyonunu koruyan bir avuç askerin öyküsünü içim acıyarak izledim.Yurdun her bir köşesinden gelen su gibi gençlerin ,geçen yüzyılın başından kalma kanlı bir oyunun kurbanı olmasını,el ele vermesi gereken aynı toprakların insanlarının birbirine nasıl düşman olduğunu içim burkularak izledim. Tıp eğitimini yarıda bırakarak dağa çıkan “doktorun” ideallerinin hoşgörü ile çözüme kavuşturamamasındaki çelişkiye yandım. Bir askerin ,siyasetin kirli oyunları sonucu arkadaşını,askerlerini ve kendini ölüme götürecek kirli bir savaşın içinde bulmasındaki acımasızlığa isyan ettim. Bir kadının eşinin ölüm haberini almamak için çırpındığı girdaptaki çaresizliğine gözyaşı döktüm. Kara Şahin Düştü filmini defalarca izlemiştim.Ancak Nefes için aynı şeyi düşünmüyorum.

Şimdilik...

*********************************************

İzlemeyenler için Nefes,Vatan Sağolsun filminin fragman: http://webtv.hurriyet.com.tr/category.aspx?cid=6&vid=651

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hala gidemedim.. ama gidenlere soruyorum döndüklerinde. yorumlar hep aynı. "Nefis bir film.." şeklinde. Ağlamaktan izleyemeyecegim biliyorum ama gidecegim:( teşekkürler, selamlar..

sema öztürk 
 17.11.2009 19:06
Cevap :
Bayanların en çok kötü haberi almak istemeyen eş sahnesinde etkileneceğini düşünüyorum.Hoş,ben de ağladım orada ,neyse.İzlenmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken bir film.Ama sadece bir film .Fazla anlam yüklenmemeli bence.Selamlar,sevgiler.  19.11.2009 22:30
 

Çatışmadan sonra büstün yerine konduğu sahnede ben milliyetçilik vurgusunu hiç düşünmemiştim aslında. Bana daha çok evvelki sahnelerde altı çizili bir şartlanmanın,büstün kar kışta bile temizlenip parlatılması, devamı gibi geldi, zaten elinde başka ne kalmıştı ki? Gercek hayatta da insanların benzer davranısları olabiliyor. Sonunda yaralı teröristin vurulmaması ile ilgili başka yorumlarda okudum ve evet insan bu yani sonucta ama gercekci değil diyemiyorum , cünkü öyle olsa gercekte bu kadar cok sayıda yaralı ele gecen terörist olmazdı mantıken demek ki gibi bir durum da var.Beni en cok etkileyen sahne ise komutanın odasında yalnızken içeri asker girmisti galiba ilk yarıda, oradaki havanın soğukluğu ıssızlığı çıplaklığı çok gerçek gelmişti , kısa br sahneydi. Herneyse sanırım sadece kahramanlık filmi değil acıydı cok kişi icin.Film eleştiri alır almaz o başka konu, eleştirmen de değilim ama duyguları yansıttığı ve yaşattığı için başarılı galiba.

Emef 
 07.11.2009 18:36
Cevap :
Sevgili Emef,haklısınız,büstü sürekli temizleyen askerin çatışma sonrası düştüğü yerden büstü yerine taşımasında bir devamlılık var.Bana Amerikan filmlerindeki benzer sahneleri aklıma getirdi işte.Siyasi mesaj taşıma kaygısı olmadan bu gibi filmlerin çoğalması ve aynı oranda savaşların bitmesi taraftarıyım.Bu topraklar binlerce yıldır çocuklarını yutuyor.Artık bir son bulmalı.Çözüm çok basit;birarada yaşama hoşgörüsü.Ben de bir eleştirmen değilim.İzleyici olarak duygularıma hitap ettiği için yazmak istedim.Sevgiler ve saygılarımla.  07.11.2009 18:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 879
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1763
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

1970 doğumluyum.Karadenizin bir sahil şehrinden, hayatın güler yüzlü tarafına tutunmak için İstan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster