Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
378
 

Nefret Etmeyeceğim

Nefret Etmeyeceğim
 

 • Arap-İsrail sorununa ilişkin ilk okumamı epey bir zaman önce, sanırım 1990’lı yıllara daha girdiğimiz ilk aylarda yapmıştım. Belki hatırlasınız, İletişim Yayınlarının çıkarmış olduğu Cep Üniversitesi kitapları vardı. İlk o kitaplardan Ortadoğu’ya ilişkin okumalar yapmıştım. “Körfez’in Tarihi ve Jeopolitiği”, “Ortadoğu” gibi kitaplar aklımda kalanları… Tabi bu kitaplardan edinmiş olduğum bilgiler çok derinlere girmeksizin bölgeye ilişkin başlangıç anlamında epey bilgiler veren araştırmalardı. Geçtiğimiz günlerde de ODTÜ Yayıncılık tarafından çıkarılan, “Arap-İsrail Sorunu” başlıklı bir kitabı okumuştum.  ODTÜ yayıncılıkta, tıpkı bir dönem İletişin Yayınlarının yapmış olduğu yöntemi izleyerek, belli başlı konu başlıkları üzerinden yayınlandıkları araştırmaları kitap haline getirmek suretiyle, referans kaynakları oluşturmuşlar. ODTÜ yayıncılığında bu kitaplarını toplu olarak geçtiğimiz yıl edinmiştim… Ara ara bu kitapları okuyorum ve kimi konularda epey bir bilgi sahibi olduğumu da buraya not edeyim.
 •  
 • Geçtiğimiz yıl Arap-İsrail sorunu üzerine Sandy Tolan’ın Pegasus Yayınlarından çıkan “Limon Ağacı” isimli kitabını okumuştum. Hem roman tadında, hem soruna ilişkin kapsamlı tarih anlatımı da diyebileceğimiz bu kitap üzerine okuduktan sonra bir de yazı yazmıştım. Pek tabi ki etkileyici bir kitaptı. Hele ki Filistin ve İsrail topraklarına göz atacak olursak… Sanırım Filistinlilerin dramını daha iyi anlayabiliriz.
 •  
 • Her zaman bir sorunu çok daha iyi kavrayabilmek için, o soruna ilişkin romanları okumanın daha kalıcı bilgileri insanın zihnine işlediğine inanırım. Hem daha iyi kavramak, hem de kısmen de olsa hissetmek… Ki Gazze’nin trajedisi üzerine okuduğum onca yazı, makale vardır ama hiç birisi şu aralar okuduğum İzzeldin’in  dramına ilişkin kitap kadar beni etkilemedi. Sandy Tolan’ın, “Limon Ağacı” kitabından da epey bir etkilenmiştim… Ama İzzeldin’in dramı beni daha çok etkiledi diyebilirim.
 •  
 • “İzzeldin” diyorum ama kim bu İzzeldin?
 •  
 • Geçtiğimiz haftalarda İzzeldin Abuelaısh tarafından yazılmış ve Pegasus Yayınlarından çıkmış olan “Nefret Etmeyeceğim” isimli almıştım. Kendi hikâyesini anlatmış İzzeldin.
 •  
 • “Nefret” duygusuna karşı tavır almış bir doktor İzzeldin. Kısırlık üzerine araştırmalar yapan ve yapmış olduğu araştırma ve çalışmalarla birçok insanı çocuk sahibi yapmış Filistinli bir Kadın Doğumcu doktor. İzzeldin bir doktor ama herkes gibi çok da rahat ortamlarda ve geniş imkânlar dahilinde bu mesleği elde etmemiş. Harbi harbi emek vermenin ne demek olduğunu İzzeldin’in mücadelesinde görebiliyor ve keşfedebiliyorsunuz.
 •  
 • İzzeldin için “Filistinli” demiştim. Filistinli olmak bir yana da, Gazzeli olmak daha başka bir şey sanırım. İzzeldin, Gazze’de bulunan Cebaliye Mülteci Kampında dünyaya gelmiş. Epey bir geniş ailesi var İzzeldin’in… Ve o mülteci kampında, daha çocuk yaşta başlayan okuma ve çalışma hayatı ve daha da ötesi sürekli bir savaş hali ve ölüm korkusu…  Her türlü ambargonun uygulandığı ve son derece ciddi boyutlarda ilaç ve gıda ihtiyacının söz konusu olduğu bir Gazze ve Cebaliye mülteci kampı… İşte İzzeldin böyle bir ortamda sabah erkenden kalkıp okula gidiyor ve okuldan çıktıktan sonra ailesine ekonomik katkıda bulunabilmek için gece yarılarına kadar çalışıp, iş çıkışı sonrası o kalabalık ailesinin içerisinde, mum ışığında, her an bombalanma tehlikesine karşı ders çalışıyor. Bir kez dahi olsun o küçük yaşta eğitiminden ve çalışma hayatından ödün vermiyor İzzeldin. Ve derken bir gün Ariel Sahron’un emriyle, Cebaliye mülteci kampında, yol kenarındaki evler yerle bir ediliyor. Amaç yolu genişletmek! İzzeldin ve ailesiyle birlikte daha birçok aile evsiz kalıyor. Daha da kötüsü haklarını, hukuklarını arayabilecekleri bir merci yok… İzzeldin o yaz bir İsraillli ailenin çiftliğinde çalışarak kazandığı epey bir parayla ailesine yeniden bir ev yaptırıyor. Kazandığı para 120 dolar ve bu para o yıllarda bir ev yaptırabilecek düzeyde bir para…
 •  
 • Gazze’de sorunlar bitmeksizin devam etmekte ve İzzeldin’de okuluna devam etmekte. En nihayetinde İzzeldin doktor oluyor olmasına da… İsrail sınırları içerisindeki Soroko tıp merkezinde çalışmaya başlıyor ve her sabah işine giderken sınırdan geçiş eziyetlerini bir anlatmış ki İzzeldin… Pasaport kontrolleri, keyfi bekletmeler veya sınır kapısını kapatmalar… Akşam evine dönerken ha keza aynı şeylerin tekrarı…
 •  
 • İzzeldin sekiz çocuk babası oluyor… Ailesini geçindirebilmek için olabildiğince çalışıyor. Ama çok zaman sınırdan geçişine izin verilmediği için işine gidemiyor ve akşam evine dönemiyor, sınırdaki bir yerlerde yatmak zorunda kalıyor. İlginç bir trajedi… İzzeldin onca sıkıntıya rağmen bir kez dahi olsun yılmıyor. Her gün o Erez Sınır kapısından İsrail topraklarına geçiş yapıyor ve akşam mesai bittikten sonra sabahın tekrarı bir şekilde evine dönüyor. Aşağılamalar, yıldırmalar diz boyu. Daha büyük trajediyi ise 2009 yılında evine yapılan bombalı saldırı sonrasında yaşıyor. Gazze abluka altındadır ve her yer bombalanmaktadır. Evine atılan roketler ve bombalar sonrasında İzzeldin üç kızını ve bir yeğenini kaybediyor. Diğer çocukları ağır yaralanıyor. Yaralı çocuklarının başında beklerken, kızları ve yeğeni defnediliyor. Buna rağmen İzzeldin her daim barış yanlısı tutumuyla dünyaya örnek oluyor.
 •  
 • Arap-İsrail sorununu sanırım bu türden gerçek hayattan alınmış hikâyelerden kavramak daha kolay oluyor.
 •  
 • İzzeldin’in trajedisi, Gazze ve Filistin gerçeğini sere serpe gözlerimizin içerisine sokuyor. İzzeldin’in hikâyesini herkesin okumasını öneriyorum… Hatta okul çağındaki çocuklara dahi okutulmasını önereceğim… Çünkü azmin, mücadelenin ne demek olduğunu insan çok daha iyi anlıyor.
gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1509
Toplam yorum
: 3024
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1134
Kayıt tarihi
: 07.08.07
 
 

Yazarım... Okurum... Öğrencilik yıllarımda çok yazdım... Kompozisyon derslerinde yazdım... Duvar ..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster