Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '11

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
219
 

Negasyon 8

Evrim negasyondur, pozisyon değil;

Darwin, evrim kuramını kurarken, temelde sağ kalmayı pozitiflemişti. Oysa türsel olarak yok olmak, evrim açısından daha pozitif / olumlu sonuç verir. Evrim tarihindeki büyük yok olmalar ertesinde, inanılmaz tür çeşitlenmeleri ve evrilmeler görülmüştür. 

Negasyon dinamik olduğu için, değişim süreçleri de değillemelerdir. Omurgalıların karaya çıkışı, yaşamın kaynağı olan suyun ve karbondioksidin değillenmesidir. 

Bu değilleme, belli durumlarda geçersizleşebilir, çünkü heteotrofların ototrofları belli bir niceliğin üzerinde tüketmesi durumunda, tüm türler birden yok olabilir. 

Ancak bunun değillenmesi de, evrimin bir aşamasında, atmosferde % 70 olan karbondioksit miktarının, karbon dioksidin kabuklu deniz canlılar tarafından kalsiyum karbonata dönüştürülmesi yüzünden, şimdikine yakın oranlara düşürülmesi gibidir. Yani ototrofinin fotosentezi, kabuklu omurgasızlar tarafından negasyonlanır. 

Ayrıca: 

Çekirdeklilik ve çekirdeksizlik birbirini değiller, çünkü gerçek yaşamda virüsler bakterileri üremek için kullanıp, onları yok ederler. 

Mitokondri ise çifte negasyondur: DNA’lı bir canlı ile DNA’sız bir canlının kalıcı sembiyöze geçişi. (Sembiyöz ayrı ayrı yaşamanın negasyonudur.) 

Evrimin negasyonları zekayı yaratmıştır. 

Evrimin gelecek negasyonları zeka-öteyi ve canlı-öteyi yaratacaktır. 

3, 5 milyar yıldır olduğu gibi kalan bakteriler, koşullar uygun olursa belki bir trilyon yıl daha evrimsiz pozisyonlarında sürecek. 

1 milyon yıldır aynı kalan Aborijinler, dokunulmazlarsa 1 milyon yıl daha evrimsiz kalacaklar. 

Seçim okurun... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evren yok olmadan insan-sonrası veya canlı sonrası türün var kalabilme başarısını etkilemek çok büyük bir iddia değil mi ? eğer buna inanıyorsanız şu an gelmiş geçmiş en etkili, bilgili ve sorumluluk sahibi insan oluyorsunuz demektir. böyle bir şey ancak tüm insan bilgi, bilinç ve çabasını gerektirmez mi ? ray kurtzweil'inde böyle öngörü ve çabaları var. onu ve onun gibileride hesaba katmanız gerekmiyor mu ? isan, zeka ve canlı sonrasının sağ kalabilmesi için kullandığınız tüm denklemler neler ve nasıl işliyorlar ? sonrasınıda çok merak ediyorum. sorularıma yanıt verirseniz herkes ve herşey için faydalı olabilir.

baki kılınç 
 19.07.2011 9:49
Cevap :
Hayır. 'Kritik eşik aşmış, oto-organize negatif entropi'nin epsilonundan 3-5 tam kategorisini tanımlayabilmek gerekli. Yani, yaşam ve zekada, yaşam-öte ve zeka-öte de var. Ben, o potansiyelleri aktuele dönüştürme denklemlerini kuruyorum. Gerçekleştirilmeleri 500 ila 5.000 yıl alacak. Dünya'nın çevresi M.Ö. 100'de hesaplandı ama ancak 1650'lerde kabul edildi, nedeni de Aristo idi. Benim yaptığım basit verilerden kompleks çıkarsamalar yapmak ve onları kültüre şırıngalamak. Yazı asla ve kata kaybolmuyor. Zaten, yavaş yavaş yazı ötesine, mantık ötesine ve matematik ötesine geçiyorum, diller olarak. Ana sorun, negatif egzistansiyalizmi ve metafiziki bilime sokabilmek ki bu Batı pozitivizmi açısından kafirlik sayılıyor. Düşüncede sınır yok, duvarı yalnızca kendiniz koyarsınız, bana bunu 'Mülksüzler' ve oradaki Shevek öğretti. 10 milyarda 1'lik benim özelimdeki bunlar, çok değil 50 yıl sora sıradanlaşacak. Gerisi, ben çoktan öldüm zaten. Kendi yasımı, bir başıma kendim tutuyorum.  19.07.2011 12:24
 

insanlık 500 yıldır çöküşte diye yazmışsınız ama insanlık olarak 500 yıldır çöküşte değil çıkıştayız. maddi hayatta olsun, bilimdeki sağlıktaki gelişmeler olsun, ulusal gelirler, dünya ülkeleri arasındaki savaş ve kıyımların bitişi, sömürgecilik ve köleliğin bitişi , dinin egemenliğinden kurtuluş hep çıkışta olduğumuzu gösteriyor. yazdığınız çöküş ne çöküşü ? ayrıca devrimden kastınız ? devrimler çağını geçmedik mi ? bilimsel yada maddi bir devrim mi ? öncü altkültürler devrimi mi ?

baki kılınç 
 19.07.2011 9:44
Cevap :
Çöküşle kastedilen geçmişteki Orta Çağ'a benzer bir şey. Bunun temel nedeni AB'nin ve ABD'nin çöküşü. Karşı saftaki stratejistler (Brzesinski, Barnett) bile bunu gördü, yalnızca 'ama' kipindeler. Göstergeler ise, bilimin, sanatın ve felsefenin çöküşü ve yanısıra son parıltılar. Devrime gelince, devrimler bitmedi, devrimciler bitti. Karşı-devrimci tekno-liberaller bile gelen devrimin arkası öngörülemeyen bir tekillikte olabileceğini kabul etti. Ben 1-3 kritik eşik ötesini görebiliyorum. Buraya kadar yazdıklarım kesin, hemen hiçbir müdahale bunu değiştiremez. Yeğlediğim yol, çöküşü ellemeden, çöküşten 3-5 dahi kurtarmak. Bunu da tarihe ilkede sıfır müdahale ile yapmak. Gördüğünüz gibi, çok sıradan, sefil bir ülkenin sefil bir vatandaşıyım ama kuadralektiki icat eden adam, bana poliyalektik tanımım nedeniyle ulaşabildi, çünkü İngilizce biliyorum. Kaçabilen herkese kaçmasını öneriyorum. Biz ihtiyarların işi ise çoktan bitti. Hafriyat dolgusu olmaktayız. (Tuhaf bir biçimde Hari Seldon.)  19.07.2011 12:16
 

tür olarak geleceği belirleme ve etkileme türü diyebilirmiyiz ? çünkü ana konularınız ve hedefleriniz bunlar. ama unutmayalım ki geleceği belirlemek için insanı hem kişisel hem toplumsal olarak sinir sistemi, bilin altı ve bilinç düzeyinde etkileyebilmeniz lazım. bunun yoluda onun algılarına girebilmeyi başarmayı gerektirir. ve insanların dünyada varolduklarından beri en büyük amaçları iyi bir hayat sürmek ve bunun için gerekli maddi koşulları sağlayabilmektir. hem birey için hem toplumlar ve devletler için bu gerçek geçerlidir. insan ve toplumu ancak kendisini maddi anlamda daha da geliştirip güçlendirecek olgulardan etkilenir ve o zaman ona yönelir.

baki kılınç 
 19.07.2011 9:38
Cevap :
Normal insanlar oldukları gibi kalmak isterler, milyonda birlik 100 milyarda 100 bin kişi, tarihi değiştirir. Bunun nasılı 5.000 yıllık tarihte anlaşılır biçimde çokça var. Yani, değişmek istemeyenler de değişebilir ki şu andaki liberal yapıda feodal yapının, örneğin ailenin çöküşü böyle bir durum.  19.07.2011 12:10
 

eşiği gerçerseniz hangi türde yazmayı düşünüyorsunuz ? bence zaten önemli konularda yazıyorsunuz. çok büyük projenizin içeriği nedir ? dünyayı ele geçirmek filan mı yoksa ? :)) sonsuz yol dediğiniz ? maddede sonsuz bir şey olabilir mi ? madde sonsuza dek değişip farklı farklı şeylere dönüşmeyecek mi ?

baki kılınç 
 18.07.2011 12:15
Cevap :
Tür olarak henüz var olan bir şey değil. 1984'te denemelerime 'erkin anlatı' demiştim. 2011'de başka bir ad gerekli. 500 yıllık bir tarihsel çöküşle 5.000 yıllık bir tarihin içiçe geçtiği bir dönemde yaşıyoruz. gelcekbilimci olarak işlevim, çöküşün yan etklerini frenlerken, devrimi daha çok mümkün kılmak. Sonrasında, tam anlamıyla deli bir proje var: Şu anda var olan Evren, tahmini bir biçimde 10 üzeri 67 yıl sonra yok olacak. (Ben söylemiyorum, kozmologlar söylüyor.) Bir iki denklem ayarıyla, insan-sonrası, zeka-sonrası ve canlı-sonrası türün (10 ila 100 bin sene sonrası) var kalabilme yolunu açmak istiyorum. Bunun için de 2 milyon yıllık evrim, 5.000 yıllık tarihin tüm denklemlerini kullanıyorum. İşliyor, acaip ama işliyor. Sonrası da var ama yaşamım yeterse.  18.07.2011 13:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 497
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster