Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
7285
 

Negatif ve depresiflere yardımcı olmak

Negatif ve depresiflere yardımcı olmak
 

Bazı tanıdıklarımı gördüğümde yada onlarla sohbet ettiğimde üzerime bir karanlığın çöktüğünü içimin daraldığını düşünürüm.

Yaptıkları şu? Sürekli hayattan, ailelerinden, arkadaşlarından, işlerinden veya o an kendilerine gelen bir emailden şikayet etmek. Zaten 1-2 derken daha fazlasını dinleyemiyorum.

Bu arkadaşlarımla sohbetlerimde her ne kadar konuyu değiştirmeye çalışsamda onlar her konuda olumsuzluklarını devam ettirebilmekte, ilgilenmediğimde ise bu tavrıma bozulup bunu problem haline getirebilmekteler.

Benden bekledikleri ise onlar gibi düşünüp onları tasvip etmem. Bu yüzden pozitif enerjimi yiyip bitirmek için bir “enerji vampiri” gibi bana saldırıyorlar gibi geliyor bana. Kendi hapishanelerine sizi de almayı başarı sayan bir bilinçaltı ile mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz. Hatta siz direndikçe daha da üstünüze geliyorlar.

Ne yapacaksınız? Öncelikle onların enerji vampiri olduklarını unutmayın. Onlar yaşadıkları hayattan ve diğer şeylerden sürekli ve ıstarla şikayet edip mızırdanan insanlar. Kendi içlerindeki korku blokları pozitif enerjilerini engellediği için başkalaının enerjilerine muhtaçtırlar. Onlarla biraz vakit geçirdiğinizde kendinizi yorgun, üzgün, sıkıntılı hissedersiniz. Pozitif insanlarsa enerj ialmak yerine veren insanlardır.

Negatif insanlara nasıl yardım edeceğiz?

Eğer boğulmakta olan birini gördüğünüzde hemen yanına giderseniz sizide boğar unutmayın. Dikkatli yaklaşmalı hem onu hemde kendinizi emniyetle sudan çıkarmalısınız. Belki önce bir ip atıp çekmeyi yada can simidi atnmayı deneyebilirsiniz. Yada varsa kayıkla oraya gitmeli hiç biri yoksa dikkatli bir şekilde ona yaklaşmalı ve sizi batırmaya çalışacağını düşünerek yaklaşmalısınız. Negatif insanları kurtarmak aynı böyle bir şeydir, gerisini siz getirin.

İletişim Kurun

Negatif insanlar hem kendilerine hemde çevrelerine zarar verirler. Bu yüzden öncelikle bir straeji belirlemeniz gerekiyor. Onu bir yemeğe götürün ve güzel anılarınızı konuşturun. Sizi negatif tarafa çekmeye çalıştıkça siz pozitif şeylerde kalın.

Eğer pozitifliğinizi yitirdiğinizi hissediyorsanız dikkatinizi başka yere çekecek bir şey yapın, eşinizden masaj isteyin, alışveriş yapın, ıslık çalın, derin nefes alın vb. Eğer dikkatinizi sıkıntınızdan başka bir yere çevirirseniz rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Şaşırtın

Eğer doğrudan ona yardım edecekmiş gibi yanaşırsanız sizi red edecektir. Şimdi onu şaşırtarak yaklaşmanız lazım. Onun sevdiği bir üçüncü kişiyi araya sokabilirsiniz, ona yardımcı olacağını düşündüğünüz bir kitabı hediye edebilirsiniz, belkide yazılı bir şeyleri elden verirsiniz. Yada onun iPod’una sesli bir mesaj bırakabilirsiniz.

Siz elinizden geldiğince cankurtaran simidini ona doğru fırlatacaksınız. Ama eğer tutunmamakta direniyorsa yapılacak çok fazla şey kalmamış demektir.

Güvenli Yaklaşmak

Birkaç pozitif insanı bir araya geitrerek pozitif enerjiyi yüksek tutabilirsiniz. Bu enerji ile negatif kişiye yardımcı olabilirsiniz. Çünkü böylelikle pozitif enerjinizi negatif kişi bitiremez. Ancak negatif kişinin çevresinde kendisi gibi olanlar olma ihtimaline karşı bu konudada temkinli olmakta fayda vardır.

Hepimiz birer kayıkta yaşıyoruz ve mutlaka kurtarabileceğimiz birileri var. Ne kadar karanlık olursa olsun mutlaka umut vardır. Bazen kayıklar doluyor ama yinede başka bir kayıkta yer bulmak her zaman mümkün.

Kendiniz Gidin

Eğer doğrudan yardım edecekseniz cankurtaran eğitiminiz olup olmadığından emin olun. Eğer dikkatli olmazsanız sizide boğabilirler.

Dua Edin

Eğer o kişi için hiçbir şey yapamıyorsanız onun için dua etmeyi unutmayın. Belki yeterince iyi odaklanırsak iyi düşüncelerimizi yardım göndermede kullanabiliriz.

Sizin yardımınızı istemeyen bir kişiye yardım edemezsiniz. İyileşmek istemeyen hastayı doktor iyileştiremez. Ama eğer size çok yakın insanlarsa negatif olan bie kaç şekilde onlara yardım etamenin yolunu arayacaksınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Timur Kuran'ın 'Yalanla Yaşamak' kitabını (YKY) okumanızı öneririm.

Reha Ülkü 
 13.09.2006 17:59
Cevap :
Önerdiğiniz kitabı biliyorum ama bu yazının ne "tercih çarpıtması" nede "otosansür" olarak algılanacağını düşünmemiştim. Ama farkında olmadan gerçekten "tetikleyen" bir yazı yazmışım.  13.09.2006 22:36
 

ve cözüm icin uygun degil. 2.paragrafta yazdiklarinizda haklisiniz.Özellikle dikkati dagitmak icin,islik calmak vb. davranislarla kisinin "negatifler" cemberine girersiniz. Bence empatik yaklasim gerekir. Onlar cogu kez hakli olmadiklarini bilselerde, dinlenilmek isterler genelde. Olumsuz düsünce yapisindan kaynaklanan o tür davranislar karsisinda ben söyle yapardim; "Düsüncelerin ve anlattiklarinda hakli da olabilirsin. Takdir ettigim, begendigim özelliklerin var. Bende olumlu düsünce üreterek cözüm aramayi uygun buluyorum. Aksi halde üzülüyorum. Bu düsünceme saygi duyacagini umuyorum. Yani sözün kisasi; yapici icerikli acik sözlü ve mert olmak daha yerinde olur insani kirmamak icin..

mine objektif 
 13.09.2006 13:43
Cevap :
Kesinlikle haklısınız. "Kendimce" yazmanın en büyük sıkıntısı yazdığım şeyleri okuyanların benim bu işin doğrusunu iddia ettiğimi düşünmeleri. Halbuki bu tip konularda karşınızdakine göre sonsuz yöntem ve tavır sergileyebilirsiniz. Benim düşünceme katılmamanıza aksine sevindim çünkü önemli olan çeşitlilik. Keşke sizin gibi birçok arkadaşım kendi görüşlerini buraya yazsa.  13.09.2006 14:42
 

Psikolojik tespitlerinize son olarak Dua'yıda sokmuşsunuz ya sağolun hangi duayı nereye doğru üfleyeceğimizi söylememişssiniz teşhis tam oturacaktı yerine.Hayata negatif bakan yada umutsuz bakan insanları ne denli garip yaratıklar olarak göstermişsiniz .Psikoloji bu tür olaylara iyiki daha bilimsel bakıyor.Bence sizde bilimsel bakın saygılarımla

Yücel EVRENN 
 13.09.2006 11:53
Cevap :
Aslında ben "metafor" kullanmayı oldukça seven biriyim. Dua derken kastımı aştığımı sanıyorum. Orada işi allaha havale etmek değil iyi ve pozitif enerjimizi ona yönlendirmeyi yani "dilemeyi" söylemeye çalışmıştım. Ben yazımda onlara nasıl yardım edebilirizi söylemeye çalışırken taraınızdan yanlış anlaşıldığıma üzüldüm.  13.09.2006 12:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5327
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster