Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
369
 

Neil Postman’ı okumak

Neil Postman’ı okumak derken aklınıza hemen; Neil Postman ‘ın adının yazılması ile ilgili durum gelmesin. Neil Postman’ı severim. Kuşkusuz Neil Postman seven adamı da severim. Neil Postman’ı okuyan adama tanımasam da saygı duyarım. Elinize aldığınız Televizyon Öldüren Eğlence adlı kitabı anlamayabilirsiniz. Şüphesiz bende anlamazdım zamanında başka kitaplar okumasam. Kitabın başında sözü geçen muhterem iki insana dönelim önce.

Orwell ve Huxley. Canlarım benim onlar –ki distopya kavramını kullanan John Stuart Mill'i de severim -. Onlar ki iktidarı, totaliter rejimi, medyanın iktidar ile çalışmasını gayet net ortaya koymuşlardır. Postman eğer Orwell ve Huxley’e temellendirmeseydi kitabını bir yanı hep eksik kalırdı anlamak için. Eğer Orwell ve Huxley, Zamyatin’in Biz kitabını temel almasalardı onlar da eksik kalacaklardı. Şimdi konumuza dönelim eğer ki Orwell ve Huxley’i okumadıysanız  boşuna elinize almayınız kitabı. Anlamayacaksınız. Yani tam olarak anlamayacaksınız değil, anlayacaksınız ama Platon ve Hobbes’u okumadıysanız yine anlamayacaksınız. Yani yine anlayacaksınız ama bir taraftan McLuhan’ı da bilmek gerekecek. Hele eleştirel yaklaşımları ezbere bilmeniz şart olacak. Tamam Susam Sokağı’nı bileceksiniz ama saydığım kişileri tanımıyorsanız medyanın üzerinize yaymış olduğu algıyı ve psikolojiyi anlamayacaksınız. En azından toplumsal boyuttan. Dünya için Sanayi Devrimi’nin, Türkiye bağlamında Marshall Planı’nın önemini bilmiyorsanız bu kitabı almayın elinize. Orwell’in Big Brother’ı size sadece BBG evlerini hatırlatacak olursa kapatın efendim kitabı bir daha açmayın. Vahşi kim diye sorduklarında aklınıza Huxley’in karakteri gelmiyorsa aldığınız yere geri verin kitabı!!!
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tühhhh, sizinle anlaşamayacağız. Ben Postman'ı sevmem, Postman'ı sevenleri de sevmem ve en önemlisi de dünyayı başkalarının satırlarıyla anlayan insanları hiç ama hiç sevmem. Ama her şeye rağmen, adet yerini bulsun diye; Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 23.11.2012 9:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 831
Kayıt tarihi
: 22.07.09
 
 

Halkla İlişkiler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster