Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '21

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
62
 

Neler Oluyormuş Neler?

Bir de şöyle bir kültür vardı geçmiş yıllarda saygı bağlamında. Evin büyük kızı evlenmemiş ve bekarsa evin küçük kızını evlendirmezlerdi küçük kızı annesinden ve babasından istemeye gelseler bile.

Bu gelenek kültürünün doğru veya yanlış olduğu konusu tartışmaya açık bir konudur ama biz konuyu tartışmadan yaklaşık yarım yüzyıl önce Artvin'in Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa nahiyesinde yaşanmış olan trajik ve bir o kadar da düşündürücü olayı aktaralım mı ne dersiniz?

Aktaralım aktaralım. Geçmiş dönemlerde kişisel çıkar uğruna ne canbazlıkların ne kurnazlıkların yapıldığı ve ne kadar insan hayatı yok sayılarak kendi bencilliği uğruna başkasının hayatını yaşamadan söndürüldüğünü görelim.

Yıl 85..

Kemalpaşa'da sırf miras uğruna dayatmalı ve resmen şiddet yolu seçilerek yakın akraba evliliği gerçekleştirilme aşamalarında adeta kardeş duyguları içinde olduğu gerekçesiyle kabül etmek istemeyen Mahmut'u kandırarak ikna etme görevini halası üstlenmiş, öncelikle Mahmut'u bağımlı hale getirerek eğitim gerekçesiyle yanında ikametini sağlar zira Mahmut'un halası evin küçük kızını gelin etmek istemekte ve bu nedenle Mahmut'un peşini bırakmadan sürekli ikna çabaları sürdürmekte (Mahmut bu konuyu bilmemektedir)

Mahmut 'hayır' dedikçe halası senaryolar yazıyor şekilden şekillere giriyor ikna çabaları bazan duygu sömürüsü yaparak bazan da Mahmut'un hassas noktalarına temas ederek ince ince dolaylı korkutmalarla devam etmekteydi.

Asıl baskıyı babası yapıyordu Mahmut'un. Mahmut ince ruhlu hassas ama bir o kadar da duygunun ve sevginin bulunmadığı yerde bulunmayacak kadar da yüreği sağlam bir çocuk.

Konuyu uzatmayayım. Mahmut'u adeta filmlere konu olacak gibi bir senaryoyla nikah memurunun bulunmadığı nikah defterine imzayı tehditle attırırlar.

İlk geceyi mi merak ettiniz?

Mahmut sabah saatine kadar için için ağladı, akraba kızına dokunmak dahi dokunamadan.

Mahmut'a göre cinsellik vahşi bir arzudur yakın hissedilen kişiye uygulanamaz, duygusallık ve sevgi doğru olandır.

Halasını merak ettiniz değil mi?. Mahmut'a imza attırdıkları ertesi günü evin küçük kızını gelin olarak aldı annesi babasından.

Neler oluyormuş neler eski yıllarda?

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2316
Toplam yorum
: 1109
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 446
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster