Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '14

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
47
 

Neler söylüyorsun Jose Maurinho

Londra'da bir maç var. Kazanan bir üst tura çıkarken beş milyon euro alacak. Sonra oynayacağı maçta yine benzer bir para kazanacak. Tamamen duygusal bir maç. Futbol bacasız sanayi, büyük paralar toplanıyor. Ama başka yerlerde konuşulduğu gibi BARIŞ KARDEŞLİK ve DOSTLUK değil. Bazı insanlar için söyleriz ya dini imanı para diye bu futbolu anlatan bir deyiş oldu.

Medya, bu yoğun para ilgisinin tam ortasında. Hatta bu parayı oluşturan ilgiyi oluşturan en büyük güç olarak tarif edebiliriz. Onlar bu çabalarını en çabuk paraya dönüştürenlerden. Böyle olunca yaratıcılık yok bu değil uyduruculuk veya abartıcılık medyanın temel karakteri oluyor. Herşey ama herşey unutuluyor. Varsa yoksa maç deniliyor. Dün başlıklardan birinde " bir maçtan fazlası" başlığı vardı. 

Bir maçtan daha fazlası ne olabilir diye sormak ve bu sözün düşüncesini irdelemek anlamsız. Futbol böyle bir iş. Bir delinin attığı taşı kırk akıllının çıkaramaması tam böyle bir durum için söylenmiş bir sözdür. Biz başkası ne yapıyor bilmeyiz ama bilirmiş gibi yaşarız. 

İnsanlara, sessiz çoğunluğa anlatılan ve çok önemli olduğu söylenen maç bittiğinde tarih yapraklarına geçtiğinde çoğunluk ödemelerini yapmış azınlıkta olan oynayanlar banka hesaplarına bu paraları yatırmış olurlar. 

İnsanlar " iş, aş ve eş " bulmak isterler. Tanımlanan hayat içindeki insan ihtiyaçlarını ifade eden bu üç küçük kelime insanların olmaz ise olmazıdır. İnsanlar var oldukları sürece ihtiyaçlarını karşılamak için girdiği yaşam mücadelesinde doğanın kıt kaynaklarını kullanırken kendini geliştirmiş ve uzun bir yol geçmiştir. İnsan ihtiyaçları bir daha yazalım  İŞ, EŞ, AŞ .

Futbol nedir? Hangi ihtiyacın tatminine yarar ki milyonlar hatta milyarlar bu futbolun peşine düşer. İllüzyon olmayan bir şeyin var olduğunun gösterilmesidir. Futbolda en büyük illüzyondur. Öyle büyüktür ki bütün insanların cebinden paralar çekilir gider izlemesen de haberin olmaz. 

CL maçları haftasında medya, oynanacak maç için bangır bangır bağarıyor. Herbiri ucundan bucağından birşeyler almak peşinde. Peki ya ilkeler. Onlar ile hiçkimsenin alakası yok. Biz CL maçına odaklanırken konuştuklarımız ile dikkatlerimizi dağıtıyoruz. Yıllar önce İspanyol Diktatör insanları 3 F ile yönettim diyordu. O F lerden birinin futbol olduğunu hatırlayalım.

Maç öncesi toplantılarda medya soruları oyuncuların, TD lerin düşüncelerini alıyor. Bu düşüncelere yorumlar yapıyor. Drogba, heriki takımın formasını giymiş 36 yaşındaki oyuncu. GS ye 1,5 yıl için geldi. Maliyet 11,5 milyon euro. Herkes öve öve bitiremiyor. Markalaşmış isim, her iki takım forması giymiş öv övebildiğin kadar o kazanıyor ya.

Milli takımımız dünya ve avrupa kupalarına gidemiyor. Dünyanın en çok para dönen ekonomilerinden biri Türkiye dünya ellincisi. Bunlar kimseye birşey anlatmıyor. Drogba büyük oyuncu. Oyundan çıkıyor heryere küfür ediyor. Sorun yok o yinede büyük. Seyirci küfür etse saha kapanır, Drogba serbest. Tamam kariyeri sağlam, önemli işler yapmış da bir futbolcu ama bir adamdan fazlası değil ki. Burak Yılmaz genç bir yıldız. Üstelik Schalke maçında attığı süper bir gol var. Biz onu görmek istemiyoruz. Böyle düşündüğümüz içinde milli takımımız turnuvalar kaçırıyor.

Jose Maurinho, dünyadaki en büyük TD. En küstah konuşmaları yapan adam. Futbol dünyasında herşey para. Böyle olduğu için etik değer diye bir şey yok. Futbolun beşiğinde görev yapıyor ve kafasına göre takılıyor. Meslektaşlarına saldırıyor. Hakaret dolu cümleler kuruyor. Jose'nin derdi ya da anlatmak istediği ben "başka bir boyuttayım" diyor. Bana hiç kimse yaklaşamaz. Adam yol bulsa ben peygamberim diyecek belki daha fazlasını ama oralar kapalı. 

Konuşmalarındaki uslup bu. O mesleğinin en iyisi. Onun sayesinde bütün TD lerin kazançları arttı. Mancini bu kadar yüksek maaş alıyorsa bunu Jose ye borçlu. Çünki fiyatların yükselmesi için gereken herşeyden fazlasını Jose yaparken, Mancini yalnız izler.

Ya sporun BARIŞ, KARDEŞLİK, DOSTLUK olduğunu ifade eden sözler. Onlar Jose için değer taşımaz. İnsanlar hemde çok az paralar kazanarak hayat sürdürürken, bir çok ihtiyaçlarından keserek verdikleri paraya karşılık yalnızca itilen ve hor görülen ve aşağılanan sessiz çoğunluk, Jose'den daha iyisine layık.    

Hiçbirşey insandan kıymetli değildir. Dünyanın en değerli varlığı insandır. İnsan hayatı ve yaşamı kutsaldır. 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tebrik ederim.. Çok güzel olmuş.. Yani aslında olan değil de; yazınız güzel olmuş :) Selamlar..

Kemal Taşan 
 20.03.2014 11:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 171
Kayıt tarihi
: 08.09.09
 
 

01.04.1956 doğumluyum. İnsanca yaşamın en önemli değer olduguna inanırım. Paylaşmanın önemine ina..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster