Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '10

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1953
 

Neler yiyoruz neler…

Neler yiyoruz neler…
 

Geçtiğimiz günlerde Tarım bakanlığı tarafından yapılan gıda denetimlerinin sonuçları açıklandı. Açıklanmasına açıklandı da bu yuvarlak açıklama ardından kusurlu firmalara ne yaptırım açıklanacak diye bekledik. Kime ne yaptırım açıklandığına geçmeden yediğimiz sağlığa aykırı maddeleri bir görelim.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın geçen yıl 22 bin 172 gıda örneğinde yaptığı analiz sonucunda, 1171 örnek olumsuz bulundu.

Verilere göre, bakanlık, ''içerik'' ve ''etiket'' denetimi olarak iki ayrı kategoride denetim programı yürütürken, etiket denetimlerindeki olumsuz örneklerin oranının çok düşük kaldığı, içerik denetimlerinde ise olumsuz örneklerin kanatlı eti, bal ve pekmezde yoğunlaştığı belirlendi. İncir ezmesi, pul-toz kırmızı biberde aflatoksin sorunun büyüklüğü ortaya kondu. Zeytinyağında taklit ve tağşiş oranı yüzde 2, 5, ayçiçekyağında yüzde 8, kızartma yağlarında sağlığa aykırı yağ kullanımı oranı yüzde 7, 95 çıktı.

AB kriterleri de dikkate alınarak yürütülen gıda denetim faaliyetleri programları konusunda, geçen yıl, 22 bin 172 gıda analizinde içerik denetimi yapıldı. Bunların yüzde 94, 72'sinde, 21 bin 1'inde analiz sonuçları mevzuata uygun çıktı. Ancak, 1171 gıda örneğinde analiz sonuçlara mevzuata uygun çıkmazken, ortalama olumsuz örnek oranı, yüzde 5, 28 olarak hesaplandı.

SÜT ÜRÜNLERİNDE TAKLİT VE TAĞŞİŞ(Gıda ürünlerine katılan sağlığa zararlı maddeler) ORANI YÜZDE 4, 89-

Bakanlık geçen yıl, 660 beyaz peynir örneğinde mikrobiyolojik kriterler yönünden denetim yaptı. Analizler sonucunda, 24 peynir örneğindeki mikrobiyolojik değerlerin mevzuata uygun olmadığı belirlenirken, olumsuzluk oranı yüzde 3, 64 olarak hesaplandı.

Analiz sonuçlarına göre, 284 yöresel peynir örneğinden 5'inde (yüzde 1, 76) mikrobiyolojik açıdan uyumsuzluk belirlendi.

Bu liste uzayıp gidiyor. Tabii tahmin ettiğiniz gibi Tarım ve Köy işleri bakanlığı sağlığa aykırı iş yapanların yakasına yapıştı.

Siz öyle sanın. Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği (TÜBİDER) Genel Başkanı Fuat Engin’in açıklamalarında "Tarım ve Köyişleri Bakanlığının görevi, yapılan analiz sonuçlarını yalanlamak ya da yok saymak ile gerçekleri kamuoyuna açıklayan kendi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmak değil, tüketicilerin sağlık ve güvenliğini tehdit eden, tüketicileri bilgilendirmeyen firmalara yönelik hukuki süreç başlatarak, gerçekleri belgeleriyle birlikte kamuoyuna açıklamak olmalıdır" diyerek Tarım ve Köy işleri bakanlığının kime veya kimlere çalıştığını bir güzel anlatmış.

26/7/2010

Kaşif bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz birgün 300 ila 750 arasında değişen ilçedeki ekmek fiatlarını araştırmak üzere fırınları gezdik, fırıncılarla konuştuk. Fırınları belediyeler ve ilçe tarım birlikte denetliyorlarmış. Herkes birşeyler anlattı. Tabii ki ucuz ekmek ile pahalı ekmek arsında hiyjenden tutunda içinde bulunan katkı maddelerine, unun kalitesine gramajda yapılan oynamalara kadar çok farklı etkenler var. Herkes kendi kriterine ve tabii ki cebine göre kimi ucuz, kimi pahalı ekmeği tercih ediyor. Bunlar bilinen şeyler. Fakat o gün öğrendiğimiz ve şaşakaldığımız şuydu... Tarım İlçeden gelen görevliler, "fırıncının dediğine göre" herbirşeye bakmışlar, hiçbirşey bulamayınca kapıdan çıkarken bir kadıncağızın yapıp getirdiği ve üstünde son kullanma tarihi olmayan yufka için ceza yazmışlar. Fırıncı bizi denetliyorsunuz da peki işletme ruhsatı bile olmayan fırınlar niye hala harıl harıl çalışıyor sorusuna karşılık, biz sadece resmi belgeli olan yerleri denetleme yetkisine sahibiz veya denetleriz demişler. İşte böyle.

Ayrıntıda gezinmek 
 30.07.2010 22:54
Cevap :
Merhaba, Yurdum insanı greçekten kara mizah oldu. Herkas ne yapacağını şaşırmış durumda. Allah hepimize sabır versin. Yoksa oynatmaya az kaldı. Saygı ve selamlar...  31.07.2010 21:04
 

Anlaşıldı, herkes köy beslenmesi yapacak, zaten bizim ailede, genel olarak fabrikasyon yani işlenmiş gıda ürünleri tüketilmez. El ve ev yapımı gıdaları tercih etmekteyiz, o yüzdendir ki, sağlık şikayetleri olmuyor...Faydalı bir yazıydı, teşekkürler...

Yurdagül Alkan 
 28.07.2010 17:26
Cevap :
Merhaba, Televizyon özellikle çocuklarımızı esir alıyor. Ayak üstü yemek en sevdikleri şey. Sonrada çoğu obez ve sağlıksız. Saygı ve selamlar...  29.07.2010 15:23
 

Bize şöyle haykırıyor sanki: Evren'de sonsuz miktarda enerji varken, doğanızı zehirleyen petrol için birbirinizi öldürdünüz. Mavi denizleri ve berrak ırmakları kirlettiniz. Şeffaf atmosferin kimyasını bozdunuz, saf yağmurları asit yağmuruna dönüştürdünüz. Kutsal ormanlarda hayat bulan trilyonlarca irili-ufaklı canlıyı yok ettiniz. Anaların ak sütünü dahi pestisitlerle zehirlediniz, bu yüzden gelecek nesillerin pozitif evrimini de tehlikeye soktunuz. Sudaki balıklar, havadaki kuşlar, ormandaki hayvanlar ve kentlerdeki insanlar kansere yakalanıp ölmeye başladı. Dünya giderek hastalanıyor, canlılığını kaybediyor, çölleşiyor... Öylesine bireyselleştiniz, bencilleştiniz ve özünüzden uzaklaştınız ki, ihtiyaçlarınıza tapar hâle gelerek, Kozmik Bilincinizi yitirmeye başladınız. Onarılması mümkün olmayan daha binlerce suçu, yabanî uygarlığınız adına pervasızca işlediniz. Yeter, uyanın bu bencillik ve pervasızlık uykusundan! Yoksa gelecek felaketler ilk sizi silip süpürecekler! Esin verdiniz, s

Mehmet Sağlam 
 26.07.2010 23:58
Cevap :
Merhaba Mehmet bey, Dediğiniz gibi öyle bir akıntıya kapılmışız ki, istesekde dönemiyoruz. Attığımız her adımda kendi yokoluş hikayemize bir harf daha ekliyoruz. Saygı ve selamlar...  27.07.2010 0:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1655
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster