Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
734
 

Nelere değer veriyoruz

Yaşamda, nelere öncelik veriyorsak, onu görür, onu yaşarız. Her insanın, bir yaşam tarzı, ve istekleri vardır. Aklımızda olan şeyler, ilgimizi çeker. Diğer her şeyi siler, aklımızda olanlı görürüz. İsteklerimize ve önem sırasına göre, bakış açımızda buna uyum gösterir ya da, başka bir ifadeyle beynimizdeki düşünceye göre, görüş açımız değişir.

Etrafımızda, birçok olaya şahit oluruz. Fakat,  ilgimizi çekmediği sürece, sıradan bir olay gibi, aklımızdan silinir gider. Aklımızdaki düşünceye göre, etrafımızda olan biteni algılarız.  Görmek istediğimizi görürüz. Hayata, nasıl anlam veriyorsanız, oda size öyle gözükecektir. Yaşamımızda, maddeye önem veriyorsak maneviyatı unuturuz. Yaşam tarzımızda, buna bağımlı olarak oluşur. Yani yaşamda önem verdiğimiz şeylere göre yaşam biçimimiz belirlenir. Okuduğum bir hikâye, anlatmak istediğim şeyi, öyle güzel özetliyordu ki sizlerle paylaşmak istedim.

Bir gün, bir gurup iş arkadaşı, yemek molası için dışarı çıkar. İçlerinden biri kızıl derilidir. Yolda yürürken, trafik sesi, iş makinelerinin çıkardığı sesler arasında, kızıl derili, kulağına, cırcır böceği sesi geldiğini, söyleyip aramaya başlar. Arkadaşları, bu kadar sesin içinde, yanlış duymuş olacağını, söyleyip, yollarına devam ederler. Fakat bir arkadaşı, ona inan masada, onunla birlikte, cırcır böceğini aramaya başlar. Kızıl derili yolun, karşı tarafına geçer, Arkadaşıda, onu takip eder. Binaların arasında, küçücük bir yeşillikte, cırcır böceğini bulurlar. Arkadaşı, kızıl deriliye: senin ,insanüstü güçlerin var der. Nasıl olurda, duyarsın, yoksa bu sesi diye sorar? Kızılderili ise ,bu sesi duymak için insanüstü güçlere gerek olmadığını söyler. Ve cebinden çıkardığı bozuk parayı kaldırımda yuvarlar. Birçok insan, paranın sesine,dönüp bakarlar. Kendilerinden, düşüp düşmediğini kontur ol ederler. Kızıl derili, arkadaşına dönüp: Önemli olan neleri önemsediğin ve nelere değer verdiğindir, Her şeyi ona göre duyar, görür ve hissedersin, der.

Madde, yaşamın devamı için, mutlaka gerekli. Madde karnımızı, maneviyat ruhumuzu besler. Ruhumuz beslenmediğinde, dengemizde, bir süre sonra mutlaka bozulacaktır.

Yaşamda, her şey, değerlidir aslında. Her güzellik, birbirini tamamlar. Önemli olan, bu güzelliklerin farkına varabilmemizdir. Sevgiyle kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne kadar haklısınız... Değer verip önemsediklerimiz hayatımızı yönlendiryor belki... Selamlar...

rukiye orhan 
 08.10.2013 20:58
 

Yazınıza anlam katan Kızılderili örneği hoştu. ASLINDA MADDE YERİNE MANEVİYATA DEĞER VERİLSE...Görmek ile bakmak gibi, bu pazar okuduğum en güzel yazı diyebilirim kendimce. Emeğinize sağlık. Temennim farkına varabilelim tüm güzelliklerin ve değerlerimizin. O zaman manevi huzura da ermiş oluruz. Sevgilerimle.

Sündüs Akkaya 
 06.10.2013 18:08
Cevap :
Güzel yorumunuz için teşekkürler.  10.10.2013 23:07
 
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 394
Kayıt tarihi
: 06.11.12
 
 

İzmir'de doğdum.  Adana!da yaşıyorum. Evli ve iki çocuk annesiyim. Uzun zaman bir gazetede köşe y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster