Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '18

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
92
 

Nemeth Quatet Kadıköy Sineması Oda Müziği Etkinliklerinde

Nemeth Quatet Kadıköy Sineması Oda Müziği Etkinliklerinde
 

Afiş


1968 yılında Kadıköy'ün göbeğinde sinemaseverlere kapılarını açan Kadıköy Sineması, sahibi ve yöneticisi Funda Kocadağ tarafından bugün de tüm sinemaseverlere nostaljik bir sinema deneyimi yaşatmaya devam ettiği gibi, bu sezon klasik müzik seyircilerine de kapılarını açmıştı. Müzik yazarı Kemal Küçük’ün sanat yönetiminde oluşturulan Kadıköy Sineması Oda Müziği Konserlerinin 8 Kasım 2018 tarihindeki sanatçı grubu, ülkemizin genç oda müziği topluluğuna ev sahipliği yapacağı konserde Beethoven ve Mendelssohn’un eserlerini seslendirecek.

Yakın zamanda Devlet Sanatçısı Gülsin Onay ile ilk açılışını yapan Kadıköy Sineması Oda Müziği etkinliklerinde bu kez, farklı şehirlerde yaşayan dört akademisyen kadından oluşan Nemeth Quartet 1995 yılında kurulan Nemeth Quartet sahne alacak. Dörtlü ismini kendilerini Anadolu Üniversitesi Devlet Konservauarı'nda müziğe başlayan ve 1995 yılında gerçekleşen trafik kazasında hayatlarını kaybeden Macar sanatçılar İstvan ve Katalin Nemeth'ten alıyor. Grup üyelerinden Gülen Ege Serter ve Şeniz Aybulus (keman) A.Ü Devlet Konservatuarı keman sanat dalında, Elena Nayman Ünaldı(viyola) ve Mutlu Varlık Kocaili (çello) ise Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarında viyola ve çello sanat dalında öğretim üyesidir.
2004'te Yunanistan'da düzenlenen “eMuse” Uluslararası Müzik Yarışmasında ikinci olan ve Japonya, Tunus, Rusya, Almanya, Saray Bosna, KKTC, Gürcistan'daki festivallerde yer alan Dörtlü, 2016'da BM Uluslararası Suçlarla Mücadele Ofisi'nin düzenlediği organizasyonda Panama'da Panama Senfoni Orkestası eşliğinde konser verdi. Geçtiğimiz Ekim ayında Arjantin’de iki konser gerçekleştiren Grup, Türkiye'deki prestjli konser salonlarında konserlerini sürdürüyor.

Kadıköy Sineması: Kadıköy’ün 51 yıllık geçmişi ile en prestijli salonu olan Kadıköy Sineması, bir kültür odağı olarak yeniden yapılanmasını, bu yıl başlattığı oda müziği konserleri ile sürdürüyor. Başka Sinema distribüsyonu ile Avrupa sanat filmlerine ağırlık veren, İstanbul Film Festivali ile Film Ekimi gösterilerine ev sahipliği yapan Kadıköy sinemasının, ödüllü iç mimarisi ile dikkat çeken 320 Kişilik salonunda, bu yıl ilk kez 15 günde bir Perşembe geceleri verilecek oda müziği konserleri, klasik müzik dünyamıza yeni olanaklar sunuyor. Müzik Eleştirmeni Kemal Küçük’ün Sanat Yönetmenliğini yaptığı oda müziği konserleri, sezon boyunca ülkemizin en önemli oda müziği gruplarını İstanbullu dinleyicilerle buluşturacak. Salonun fuayesinde de tanınmış ressamlarımızın resim sergileri yer alacak.

KONSER PROGRAM:

L. v. Beethoven-Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Op.95 No.11
-Allegro con brio
-Allegretto ma non troppo
-Allegro assai vivace ma serioso; piu allegro
-Larghetto espressivo; Allegretto agitato; Allegro

F. Mendelssohn Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No.4
-Allegro assai appassionato
-Scherzo; Allegro di molto
-Andante
-Presto agitato

 

NEMETH QUARTET

Andante Dergisi’nin düzenlediği 2017 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” seçilen Nemeth Quartet, Türkiye’nin en aktif konser veren oda müziği gruplarından biri olup, alanının seçkin sanatçılarından Gülen Ege Serter (keman), Şeniz Aybulus (keman), Elena Ünaldı (viyola) ve Mutlu Varlık Kocaili’den (çello) oluşmaktadır.2013 yılından beri beraber çalışan Nemeth Quartet, ismini Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda kendilerini müziğe başlatan ve 1995 yılında gerçekleşen trafik  kazasında hayatlarını kaybeden Macar sanatçılar Istvan Nemeth (keman) ve Katalin Nemeth (çello)’ten almaktadır.

2014 yılında Yunanistan’da düzenlenen “eMuse Uluslararası Müzik Yarışması”nda ikincilik ödülü kazanan Nemeth Quartet, Saraybosna’da, Moskova’da, New York’ta, Lefkoşa ve Girne’de, Frankfurt’ta düzenlenen Saray Festivali’nde, 15. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali’nde, Gürcistan’nın Martvili şehrindeki Uluslararası Oda Müziği Festivali’nde konserler, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde de konser ve çalıştayı gerçekleştirmiştir. 2016 yılının Eylül ayında Panama Büyükelçiliği’nin BM Uyuşturucu-Suçla Mücadele Ofisi (UNODC) ve Panama İçişleri Bakanlığı’nın ortak düzenledikleri Blue Heart Campaign projesi kapsamında gerçekleştirilen konserde Panama Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak yer almıştır. Oğuzhan Balcı’nın ‘Kuartet ve Orkestra için bir numaralı Konçertosu’nun Panama’daki ilk seslendirilişini gerçekleştirmiş, aynı eseri 2017 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, 2018 yılında ise Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde bu şehirlerdeki ilk seslendirilişlerini yapmıştır.

Bugüne kadar Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere birçok şehirde konserler veren grup her konser sezonunda yeni şehirlere ulaşmaya da özen göstermektedir. Yoğun konser programıyla beraber grubun üyeleri Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda (Gülen Ege Serter ve Şeniz Aybulus) ve Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndaki (Elena Ünaldı ve Mutlu Varlık Kocaili) görevlerini sürdürmektedir.

Kadıköy Sineması Oda Müziği etkinlikleri, İstanbul ve Türkiye’nin en prestijli etkinlikleri arasına girmiştir. Bu güzide sanat kurumuna, tüm sanatseverler olarak sahip çıkmamız gerekmektedir. Kuruculara teşekkürler, sahip çıkan seyircilere de binlerce teşekkürler.

Konserlerin biletleri Biletiva ve sinema gişesinde satışa sunuluyor.

İsmail Hakkı Aksu

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 139
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Ressam, dekoratör, araştımacı yazar. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster