Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '07

 
Kategori
Arkeoloji
Okunma Sayısı
514
 

Nemrut bu değil

Nemrut bu değil
 

Antiochos'a hakaret olur.

Bu yanlışlık, şöyle yer etmiş olabilir bence. Buranın isimlendirilmesinin tahmini bin yıllık geçmişi vardır. Belki biraz fazla da olabilir. İslam toplumları ve müslüman halk güneyden kuzeye doğru fetihlerle yayılırken. İslami kaynaklarda, Kuran'dan edindiği bigi ve duyumları neticesi bu ismi uygun görmüş olabilirler. Urfa civarlarından kuzeye doğru yerleşik duruma geçen halk, Urfa'daki gerçek olay yerine tanık olunca; dağlara doğru tarımsal faaliyet yapan halk tesadüfen rastladığı dev heykelleri görünce, dağın doruğundaki bu başlar ancak "nemrut"a ait olabilir tesbiti ile bu dağ "Nemrut dağı" olarak anıla gelmiştir.

Bu kült kalıntıları (mistik inanç merkezleri) yerel, özgün medeniyet örneklerinden biridir. Nemrut, Hz.İbrahim peygamber zamanında yaşamış. Urfa - Harran havalisinde yaşamış olan nemrut, asur-babil öncesi beşbin yıl geriye giden bir tarihe aittir. Nemrut dağı anıtları tarihi ise M.Ö. birinci yüzyıl içindedir. Bu anıtların yapımına neden olan uygarlık, her ne kadar isim, stil, ve yazı karakteri açısından doğu-batı medeniyetleri izini taşısada öyle değil. Bu devletin sınırları yapılan araştıma ve incelemelerle, bu günkü Adıyaman il sınırlarının tamamı ile kısmen Malatya, K.Maraş, Gaziantep topraklarını da kapsıyordu. Genel özgün egemenlik toprakları, Adıyaman İl coğrafyasıdır.

Bu devlet, Kommagene (Commagene) olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. Milattan önce dört yüzüncü yıla kadar inen siyasal tarih, M.Ö. birinci yüzyıl içinde en görkemli yıllarını yaşamıştır.

Bu sırada dünya devletleri durumundaki, İskender varisi suriyeli Seleucos devl. ve Pers imp. gibi, süper güçler arasında denge oluşturup varlığını koruya bilmek için iki taraflı evlilikler yaparak, kraliyet bu evlilikten olan Antiochos'a geçmiştir.Özgün inanç sistemi bu devirde oluşmuş ve Atalarının da etkisi ile yenibir kült oluşturmuştur.

Antiochos'un oluşturduğu bu inanç sistemi, kült anıtları kaidelerinin arka yüzlerinde ve Arsemia şehir merkezi alanındaki mevcut kaya kitabede, ayrıntıları ile bu günümüze kadar ulaşmıştır.İşte Nemrut Dağı olarak tescillenen dağdaki Dev heykellerin, tarihi konumu özet olarak böyle.Batı anadolu antik devletleri ilede çağdaş bir seyir izlemektedir. Bu toprakların geçmişi de geleceği de bizimdir. Öyleyse öğrenmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiyede yer alan önemli yer ve yerleşke isimlerinin kökenini araştırıyorum bir süredir. Nemrut da bunlardan biri, doğru bilgiye çok yaklaştım ama hala değerlendiriyorum. Sonuca ulaşınca sayfamda yer vereceğim. Size başarılar diliyorum yazılarınızı çok beğendim.

Sevgi Biçer 
 07.08.2007 22:43
Cevap :
Bende tanıştığıma sevindim. Mahalli olarak halk tarafından verilmiş isim literatüre geçmiş. Bence Antiochos tümülüsü olmalı.antik ne mitolojik ada bende rastlamadım.Bir şeyler bulunca size söylerim. Teşekkür ederim sevgiler.  07.08.2007 23:10
 

Geçmişimizi bilmemiz gerektiğine derinden katılıyorum. Nemrut adına gelince sanırım böyle devam edecek. Ve çocukluğumun en güzel anılarından birisidir orayı gezdiğim gün... Dostlukla M. P.

Mezopotamya Prensesi 
 01.08.2007 15:08
Cevap :
Genelde tüm anadoludaki örenler yanlış tanınıyor. Kitabeler ve estetik sanattan etkilenmiş olabilir belki ama akdeniz ve ege deki tüm ören yerleri için aynı sorun var. İlginize teşekkür ederim,sevgiyle.  01.08.2007 15:30
 

ciktim nemrut'a. hersey tamam. ama birseyi hala cözebilmis degilim. arastirdim ve bulamadim da. sudur: o yüzlerce ton agirligindaki devasa tas heykeller, nerede yapildi? (orada olamaz. cünkü kaya yok orada.). nerede yapildi, ve 2.100 m yükseklikteki o tümülüsün eteklerine, o sarp yamaclardan nasil cikarildi? biliyorsaniz ve beni aydinlatirsaniz sevinirim. sevgiler.

pirmete 
 12.07.2007 22:14
Cevap :
Tanrı heykel kafaları ve kaideler, Tümülüsün olduğu yerdeki ana kayadan yapılmıştır.Tümülüsün güneyinden batı terasına doğru gidilirken Tümülüsle, Artık blok ana kayanın arasından geçilir.O kayanın devamı tümülüsün olduğu yere doğru uzuyordu. Yeşil kumtaşı rölyef ve heykellerse Kuzey taraftaki düzkükte görülen motel civarından getirilmiştir.İlginiz için teşekkürler.  13.07.2007 9:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1829
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster