Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '07

 
Kategori
Arkeoloji
Okunma Sayısı
500
 

Nemrut Dağında Antik Şantiye Alanı (Belli Yayla)

Nemrut Dağında Antik  Şantiye Alanı (Belli Yayla)
 

Antiochos Tümülüsü Doğu Terası.


Milli parkın Malatya İl sınırları içinde kalan bölümünde çanak şaklinde kapalı havza var. Burası yazın çevre köyların yayla obasıdır. Bir tarafı (batı taraf ) yüksek sırt , Tümülüs’ü takip ederek kuzeye doğru uzanarak belli yayla batısındaki yayla tepesini oluşturur. Burada yığma kuru taşlarla yapılmış üstü açık hayma barınakları var. Yazın bu taş yığınları üstüne yapraklı dallar koyularak yaylalık olarak içinde yaşanmaktadır. Doğu tarafta karstik kireç kaya oluşumları lob blokları var. Bir iki geçit yeri dışında bir yerlerden geçmek mümkün değildir. Bu blok kayaların iç bölümünde dolinler, suyutan, dev kazanları mevcuttur.

Kireç taşlarının kalker yapısının kolay erimesi nedeniyle dev kaya blokları yüzeyi çoğunlukla parmakla çeken el izi gibi olukludur. Lapya tabir edilen bu parmak genişliğinde ki oluk araları oldukça sivri kaya yüzeyleridir ki üzerinde zor yürünür. Su yutan ve dev kazanların içine düşüldüğünde çıkmak mümkün değildir.

Doğu ve batıdaki bu yükselti ve sırtların güneyinde Antiochos kült yeri olan masif dağ doruğu ve üstünde Tümülüs yer almaktadır. Bu yayla yeri düzlüğünde yakın köylerin kamu ortaklığıyla yapılmış motel (Güneş Motel) bulunmaktadır. Buradaki toprak şevlerden görülmektedir ki Tümülüs teraslarında mevcut yeşil kumtaşı Stellerin kayaları bu yerden götürülmüştür. 1750 m. Mesafe ve rampa yamaçtan çıkarılarak taşınmıştır.

Güneş Motelin güneydoğusunda tüm düz alanda antik temel kalıntısı vardır. Bu temel toprak yüzeyinden görülmekle birlikte dev kaya blokları yakınında ana kayaya oyulmuş merdivenlerde dikkatli bir göz incelemesiyle fark edilecektir. Bu temel kalıntısı 100 x 150 metre civarındadır. Yüzyılların biriktirdiği çevre erozyon metaryali ile dolmuş olduğu da görülmektedir. Burada önemli bir arkeolojik kazı gerektiği kanısındayım.

Yaz mevsiminde bu kapalı havza kuzey ucundaki düzlük bulunan, tepedeki yayla obasına benzer oba yerine de yaylacıların gelmesi ile yerlilerle turistler bir birine karışır. Yaylanın batıya doğru yükselen sırtın yamacında kaynak suyu pınar bulunmaktadır ki bu civarda başka kaynak bulunmamaktadır. İlkbahar da Toros Lalesi (Manisa Lalesi) burada Commagene (Antiochos’un Annesi ) Lalesi tüm bu koyağın yeşil çayırları arasında kırmızı rengiyle yaylaya can katar. Bu çevre de çok değişik endemik dağ bitki çeşitleri da var.

Malatya yönünden gelen turistler ikindi zamanı geldiklerinde güneşin batışını izlemeye Tümülüs’e çıkar geceyi bu yaylada geçirerek sabah erkenden gün doğumunu seyre çıkıyorlar. Ama bu güzergahtan gelenler Milli Parkın diğer kaynak değerleri olan Cendere Köprüsü ve Arsemeia’yı göremezler ancak dönüş yolundan beş km. ilerden saparak tehlikeli Eski Kahta Kocahisar dağ yolunu kullanmak durumunda olabilirler. Ya da Antiochos Tümülüsünü görmeye yetineceklerdir.


Nariçi- (Her hakkı mahfuzdur.)21.12.2007Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çevre erozyonu nedeniyle kalıntılar günden güne kaybolmaktadır. En azından koruma altına alınmalıdır.

Nariçi 
 06.01.2008 11:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1794
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster