Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '11

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
936
 

Neo Nesli Çıkış Arıyor

Neo Nesli Çıkış Arıyor
 

Neo nesli


Gençlik yıllarımda multiplayer oyun oynarken gördüğüm nickin ne anlama geldiğini bilmiyordum. Ama ben de garip bir his uyandırmıştı. "NEO" bu ismin ne olduğunu ancak sinemaya gidip matrix filmini izledikten sonra anladım. Matrix filmi sadece ben de değil çoğu gençte derin bir iz bırakmıştı. Bunun nedeni gerçekliği sorgulamamıza fırsat veren ilk film olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Sinemadan çıktığımda çoğu kişinin gözlerinin içinde bir gerçeği sorgulama arayışı gördüm. 

Peki yıllar sonra bu filmi neden konu edindim. Çoğumuzun farkında olmadığı bir meseleyi sizlerle paylaşmak istedim. Şu an yaşı 25-29 arasında değişen bir kuşak var. Benim düşünceme göre bu nesil "NEO nesli" Filmi biraz hatırlayalım isterseniz. Mr. Anderson sabahları bir şirkette çalışıyor. Ama akşamları Neo ismiyle sanal alemde geziyor. Hackerlik yaptığını da söyleyebiliriz. Çok çarpıcı bir başka sahne kahramanımız çoğu zaman kulağında kulaklık bilgisayar başında uyuyakalıyor. 

Sadece bir kısım özelliklerinden bahsettiğim bu karakteri tanıyormusunuz. Yoksa anlattığım kişi siz misiniz? Yoksa evinizdeki delikanlı mı? Neo nesli filmden çok etkilendi. Hipnotize oldu ve Neo'nun yaptıklarını yaptı ve halen yapmaktadır. Bu nesil ailelerinden kopuk bir yaşam sürmektedir. Gerçek arkadaşlıklara pek itibar etmeyen bu nesil sanal arkadaşlıklara çok değer vermekte ve hergün sanal arkadaşlar kervanına yenilerini eklemektedir. Facebook ve Messenger ve diğer online etkinlikler bu amaca hizmet etmektedir. 

Peki Neo nesli kötümüdür. Bunu söylemek doğru değil. Ama evrimleşmiş yeni bir tür olduğunu söyleyebiliriz. Neo nesli sanal ile gerçeği harmanlayıp sanala daha fazla yer veren kişilerden oluşur. Neo nesli aslında bir çıkış yolu aramaktadır. Hatırlarsanız filmin üçlemesinin son sahnesinde Neo (Mesih) ve Ajan Smitth (Deccal) savaşmaktadırlar. 3 bölüm süren ve ciddi mücadeler yaşanan filmde savaşın galibi Neo'dur. Neo nesli gerçeği sorgulamaktadır. 

Neo neslinden tanıdğım pek çok kişi var. Bu insanlar gündüzleri normal hayatta yaşıyorlar, iyi bir işleri var. Ama geceleri sanal alemde koşuşturuyorlar. Çoğu uykusuz gecelerin sonunda işine gidiyor. Performanslarında düşüşler olabiliyor. Çoğu zaman sizi dinlediklerini sandığınız esnada bile aslında başka şeyler düşünüyorlar. Gerçek dünya ile sanal dünya arasında sıkışıp kalmış bu insanların iniltileri çoğu zaman duyulmuyor bile. Netice olarak Neo nesli çıkış arıyor. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ya da "What is real, Neo?" Neo ve Ajan Smith arasındaki mücadelenin kazananı olmamıştı aslında. İkisi de yok oldu, ancak, "insanlık zaman kazandı" denilebilir belki. Aslında film Edgar Alan Poe'nun öykülerinden esinlenerek oluşturulmuş. Size 1998 yapımı "Dark City / Karanlık Şehir" adlı filmi öneririm. Matrix'ten bir yıl önce çekilen film, bence hakettiği değeri alamamış. Neo nesline gelince, gerçeği ekranda değil yaşamın içinde, insanlarla birlikte olarak, sahici etkileşimlere girerek bulmalarını öneririm. Gerçeği ararken düş aleminde kaybolabilirler. Sağlıcakla kalın.

Güz Özlemi 
 11.01.2011 12:00
Cevap :
Kıymetli blog yazarı çok teşekkür ederim.  11.01.2011 15:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 743
Kayıt tarihi
: 09.08.10
 
 

1984 yılında Kütahya'da doğdum. İlköğrenim ve Ortaöğrenim eğitimimi Kütahya'da tamamladım. Anadol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster