Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
21
 

Nerde Eski Bayramlar?

Bugün Ramazan bayramının son günü.

Bu sene değişik bir bayram yaşadık, sokağa çıkamadık, yakınları göremedik.

Bu sene Ramazanı da değişik yaşadık.

Geçen senelerde her akşam başka bir yere iftarlara giderdik, bu bayramda herkes  iftarını kendisi yaptı, dolasıyla ramazan da ramazan pek benzemedi.

1987 yılındaki Ramazan bayramı yine mayıs sonundaydı. 29 Mayıs Ramazan bayramının ilk günü idi. O gün bayramı anne babamızla ve o tarihte yaşayan bir çok akrabamızla kutlamıştık, şimdi bakıyorsun, hepsi anılarda kalmış.

Hayat böyle bir şey, yapacak bir şey yok.

O zamandan bu zamana çok şeyler değişti.

Mesela o zamanlar televizyonlarda “Susam Sokağı” diye bir dizi vardı. Şimdi hatırlayanlar, en az 45’li yaşlarda olması lazım.

O zamanlar çocuklar için önemli bir isim olan Adile Naşit 1987  de vefat etti. 33 yıl olmuş, az zaman değil.  

1987 yılı futbolcular için de önemli bir yıl,  Şu anda Futbol kariyerini hala sürdüren Arda Turan ve Lionel Messi, 1987 doğumlu.  

Bu anda Korona virüs nedeniyle, dersler video konfreans yöntemi ile yapılıyor, Cumhurbaşkanımız bakanlarla video konfrerans denilen sistem aracılığı ile toplantı yapıyor. İş de bu video konferans sistemi Avrupa'da ilk Türkiye'de ilk d efa 1987  yılında kullanılmış.   

Dünya nüfusu 1987'de 5 milyar imiş, şimdi 7 milyar civarında, bu daha fazla yiyecek, daha fazla üretim yapılmasını gerektiriyor. Bu yapılırken de her türlü üretimi arttıracak maddeler gıdalarda kullanılıyor, ne yazık ki o da hastalıkları getiriyor. Bugünlerde teknoloji daha fazla üretim daha fazla para kazanmak için kullanılıyor. Mesela bir civciv 35 günde kesilecek gale geliyor, yürümesin, fazla yiyecek tüketmesin, masraf arttırmasın diye, basık kafeslerde bu  35 günlük zamanı geçiriyor. Ne dışarıyı, ne doğal hayatı görebiliyor, sonra sofralara geliyor. İneklerde aynı şekilde, hiç hareket ettirilmiyor, önüne gelen yiyecek ve suyu yiyor, sütü alınıyor, yavrusu doğsa, onu sadece doğumunda görebiliyor, bir daha göremiyor. Bu ineğin sütü ne kadar doğal olabilir ki? Ama doğal süt olarak satılıyor, tükecilerde, doğal süt olarak alıyor.

Bir bayramdan başladık, nerelere geldik. Geçmiş bayramınız kutlu olsun   

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 701
Toplam yorum
: 1697
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2686
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster