Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2054
 

Nerede eski 23 Nisanlar?

Nerede eski 23 Nisanlar?
 

Eskiden de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları kutlanırdı. Çocuklar gelirdi çeşitli Avrupa ülkelerinden. Cıvıl cıvıl, güzel yüzlü, gözlerinden hayat fışkıran çocuklar. Bu çocuklar çeşitli etkinliklere katılırlardı ülkemizde.

Dans ederler, şiirler okurlar, şarkılar söylerlerdi. Bizim çocuklarımızla kaynaşırlar onları kendi ülkelerine davet ederlerdi. Çocuklarımızla gurur duyardık. Dünyadaçocukların bayramının kutlandığı tek ülke olmak güzel şeydi.

Politikacılarımız bu yabancı çocukları, kendi çocuklarımızdan ayırmaz, onları da bağırlarına basarlardı. Gazetelerde gördüğümüz resimler hoşumuza giderdi.

Sayın ABdullah Gül henüz Cumhurbaşkanı olmadı. Aday daha... Çiçeği burnunda bir aday. Devletimizin en yüksek tepesindeki makama oturacak. Hayırlı olsun. Ama endişeliyim.

Kamusal alanda türban yasaklanmışken, minnacık çocukların türbana bürünmüş olanları arasında nasıl da mutlu! Resme bakın. Yakında medyamızda Cumhurbaşkanlığı makamının türbanlı ziyaretçilerle dolup taştığını görebiliriz.

Türkiye, çağdaş dünyadan uzaklaşacak mı? İran'daki gibi kılık kıyafet polislerimiz mi olacak? Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan... Bu üçlü el birliğiyle Türkiye'yi Din Devleti mi yapacaklar?

En azından yapmaya çalışacaklar ve ülkemizin huzursuz günler geçirmesine neden olacaklar? Müslümanlık çağdaşlığa engel midir?

Nur Suresi 31. ayette kadınların örtünmesiyle ilgili emirler var.

Orada çocuklar emrin dışında. Bizim ülkemizde çocuklar en başta. Onlar da örtünmeye başlıyor. Onların da başı örtülü olanları dışişleri bakanımızın en çok ilgisini çekiyor. Avrupadan uzaklaşıp Arap ülkelerine mi yanaşacağız?

Cumhurbaşkanı adayımız sayın GÜL beni güldürmeyecek gibi...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle sizin bana göndermis oldugunuz yorum icin tesekkür ederim. Tatildeydim ve cevap veremedim, kusura bakmayin. Yaziniza gelince, baslikta belrttigim gibi: Ellerinize saglik. Düsüncelerinizi aynen paylasiyorum. Sayin Gülün 23 Nisan senliklerindeki, o fotografi beni de önceleri endiselendirdi. Ama Tandogan, Caglayan ve Ülkenin hemen hemen her yerinde dalgalanan tepkiler endiselerimi nispeten yersiz kildi. Cok genc bir Cumhuriyetiz Mustafa bey. Demokrasinin laikligin geregini yaparak denedik, biz degistik diyen Erdogani (AKP). Gördükki su istismar ediliyoruz. Calisi verdi Mustafa Kemalin, bundan 84 senece önce kurdugu, Laik Cumhuriyeti koruma sigortasi. Siz GÜL meye devam edin. Endiselenmeyin Mustafa bey.

OKAN TINMAZ 
 06.05.2007 13:34
Cevap :
Sevgili Okan Bey, nazik yorumunuz için teşekkür ederim. Dışişleri Bakanımız GÜL, Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmiş. İşte burada, demokrasinin güzelliği ortaya çıkıyor. Yani halkın meydanlarda toplanmasının boşa küre çekmek olmadığı ortada. Ah bir de politikacılarımız bizi bazı ülkelerln halklarının suskunluğuna alıştırabileceklerini sanmasalar. Halka rağmen, rejimi değiştiremeyeceklerini bilseler hepimiz rahat edeceğiz. Ama onlar bunu öğreninceye kadar güzel ülkemiz zaman kaybediyor. GÜL meye devam ederiz hep birlikte inşallah. Saygı ve sevgiler.  06.05.2007 19:02
 

Atatürk, “Bizi yanlış yola sevkeden habisler, çok kere din perdesine bürünmüşlerdir. Saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldatagelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz; görürsünüz ki milleti mahveden, esir eden, yıpratan kötülükler hep din kılığı altında küfür ve alçaklıktan gelmiştir.” demiştir, Adana daki esnaf sanatkarlar odasındaki konuşmasında.. Bence bugün ki olaylara en iyi tanım.. Aslında, orun türban değil onu siyasi simge yapmak ,sistemle çatışmak ve sistemi değiştirmeye çalışmak ve bundan çıkar sağlamaktır diye düşünüyorum.

EsRaÖNeR 
 27.04.2007 11:39
Cevap :
Sevgili EsRaÖNeR, aynen katıldığım değerli düşüncelerinizle bloğuma renk kattınız. Teşekkür ederim. Bazı politikacılarımızın maksatları bu güzel ülkeye ve milletimize hizmet etmek değil aslında. Kendi dar dünyalarını hepimize aşılamak, bizleri kendileri gibi düşünmeye ve yaşamaya zorlamak. Yoksa koltuklara bu kadar yapışmazlardı.  27.04.2007 12:28
 

1)Denemeden asla bilemezsiniz, 2) Risk beraberinde yüksek karda sağlayabilir. 3) Şans vermeden haksızlık yapmamak gerekir. 4) Zaten yarı kör, yarı topal yürüyen bir sistem var, bırakalım herkes eteğinde ki taşı döksün, belki şaşırırız 5)İyi çıkarsa hepimize, de ki, çıkmadı, neyi kaybederiz? Endişeye mahal yok! 6) Bu kadar muhalefetin altında belki de göremediğimiz hayırlı bir şey var! Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 25.04.2007 23:25
Cevap :
Sevgili Canmehmet, bu güzel ülke deneme tahtası değil ki. Gelen denendi, giden denendi. Ben bekleye bekleye ömrümü tüketmek üzereyim. Bari yeni nesil fazla beklemesin. Çağdaş, devlet adamı niteliklerine sahip, belirli bir kesime değil de tüm bireylere hizmet verebilen politikacılara ihtiyacımız var. Saygı ve sevgiler.  26.04.2007 11:58
 

Din kuralları diye bir kurallar manzumesi mi var? Din paket program mı? Merak ettim çünkü araştırdığım İslam, tanrı buyruğu değil, bir sistem. Allah isimli Mutlak TEK'in insana bildirdiği evrensel sistemi. Çocukların başı açıkmış, kapalıymış, türbanmış.. Bu tartışmalar İslamdan o kadar uzak ki. Uzaklık birimi belirtemiyorum. Neden doğru kaynaktan İslam öğretilmiyor diye sorsak? Yanlış anladılar diye neden insanları kutuplaştırıyoruz? İslam mutlaka doğru yaşanandır. Telafisi, alternatifi olmayan bir hayat çünkü bu hayat. Neden eğitim sisteminden, çok partili sistemden bahsetmiyoruz? İslamın kıyafet,zaman,tüy,kıl,türban ile bağdaştırılması ne ''korkunç'' bir şeydir her insan için.Devlet yönetimi ile İslamın ne alakası olabilir? İslamın kuralla, düzen ile işi yok. İnsan olmanın ne demek olduğunu ve varlığın Aslını bildiren yaşam sistemi hakkında, kendi özümüz hakkında, nasıl da yanılıyoruz, inanın ürküyorum.. Selamlar..

mrc 
 25.04.2007 20:55
Cevap :
Size yazdığı cevap, yanlış adrese gitti. Kusura bakmayın. Düşüncelerinizi belirterek yorumuma katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim. Selamlar.  26.04.2007 0:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3107
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster