Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '06

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
902
 

Nereden çıkıyor bu Polat Alemdar'lar

Nereden çıkıyor bu Polat Alemdar'lar
 

Blog yazılarıma başladığımda kendimden bahsederken inşaat mühendisi olduğumu ve bu alandaki sorunları dile getirmek istediğimi söylemiştim.Ama etrafımızda hergün yaşadığımız o kadar çeşitli sorunlar var ki, insan kayıtsız kalamıyor,bir şeyler söylemek istiyor.

Gün geçmiyor ki medyada bir liseli gençler haberi çıkmasın. Seyreden, duyan herkes ''vah,vah..tüh tüh..ne hallere kaldık '' gibi veciz sözlerle olup biteni şaşkınlıkla izliyor. Acaba kaç ebeveyn bunun tek suçlusunun kendileri olduğunu düşünüyor ? Evet anne ve babalar ,hiç çocuklarınıa kızmayın. Kızmanız, söylenmeniz gereken birileri varsa o da kendinizsiniz.

Aaa,, olurmu canım hiç öyle şey.Siz çocuklarınız için her şeyi yaptınız.Gak dediler aldınız ,guk dediler verdiniz. Hiçbişeyciklerini eksik etmediniz.Hatta bu yüzden kredi kartı borçlarınız tavana vurdu ama bir türlü çocuklarınıza yaranamadınız. Haklısınız kardeş. Ne yapsanız bu çocuklar adam olmaz.Tam sizin duygularınıza tercüman bir paragraf oldu bu değil mi ?

Hayır efendim,hiç haklı falan değilsiniz. Çocuk parayla pulla,cep telefonu almakla, falan marka ayakkabı filan marka kot almakla yetiştirilmez.

Etrafımdaki çocuk isteyen genç çitflere hep soruyorum.Siz çocuk mu istiyorsunuz yoksa bebek mi ? Bu soru çok önemli. Yani karşınıza 18 yaşında bir delikanlı getirseler '' işte sizin çocuğunuz bu, buyrun'' deseler yine bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınızda sarıldığınız ''0ğğluummm'' diye sarılırmısınız ? Yolda giderken annesinin kucağında bir bebek görseniz ''ay ne tatlı şeeey'' diye yanağını sıkıverirsiniz.Ama ne kadar güzel olursa olsun 15 yaşında bir çocuğa aynı ilgiyi göstermezsiniz.

Bebek sevmek başka birşey,yaşı ne olursa olsun karşınızda bir birey olduğunu farkedip insan yetiştirmek başka birşey.Sadece bebeğinizin olmasını istiyorsanız, doğurun,3 yaşına kadar sevin sonra yetiştirme yurduna bırakın.Eğer çocuğunuz olsun istiyorsanız doğduğu günden itibaren onun başka bir insan ,bir birey olduğunu kabullenin ve öyle de yetiştirin.

Şunu hiç unutmayılım. Çocuk bütün terbiyesini 0-3 yaşlarında alır. ''Abisi o daha çok küçük ne anlar '' diye her ağladığında her istediğini yaparsanız size söyliyeyim o çocuğun bütün hayatını ,geleceğini mahvedersiniz.0-3 yaş arası çocuğun beyninin en boş ve algılamasının en fazla olduğu zamandır.Ne verirseniz eksiksiz alır.Ona ağlıyarak bir şeyi elde edeceğini öğrettiğinizde 60 yaşına da gelse ağlayarak istemeye devam edecektir.

Anne karnındayken başlıyarak ,3-4 yaşına gelinceye kadar onunla konuşun.Her konuda ve sürekli konuşun. Ben şuna şahit oldum :Çocukların o kadar müthiş bir hafızaları var ki, 1 yaşında iken ona bir kez söylediğiniz bir şeyi aylar sonra hatta 2-3 yaşına geldiğinde size hatırlatıyor. Bunu da nerden öğrendi diye hayretler içinde kalıyorsunuz.

Eve misafir çağırıyoruz. 2 yaşındaki sayın misafirimiz dakikalar içinde evi şavaş alanına çeviriyor. Bu mudur çocuk yetiştirmek ,terbiye vermek ? Tabi ki bu çocuk büyüdüğünde ilkokulu da savaş alanına çevirir liseyi de.Çocuk yetiştirmeyi bilmiyor olabilirsiniz. Peki kardeşim niye öğrenmiyorsunuz ? Niye okumuyorsunuz? Niye bir bilene sormuyorsunuz ? Ondan sonra başlayın şikayete.

Ay bu çocuk kime çekti? Vay bu çocuk niye böyle ahlaksız oldu ? Seni doğurmaz olaydım ?

Doğduğunda onun yetiştirilmesi gereken bir birey olduğunu unutup süs eşyası gibi sevmek, bıcı bıcı yapmak güzeldi ama değil mi ? Çocuk doğduğunda su gibidir.Onu hangi kaba koyarsanız o kabın şeklini alır. Lütfen doğru kabı şeçin.Sonra bir yığın Polat Alemdar yetiştirip milletin başına musallat etmeyin.

Ne yapayım Türkiye'de bizim mesleği ,inşaat işini bilen bilmeyen herkes yapıyor. Doktoru, kasabı, öğretmeni, okuma yazma bilmeyini.Kimse de sen bu işi yapmaya yetkilimisin diye sormuyor. Ben de biraz psikologluk yapayım dedim.Ama eminim bana sorarlar sen bu işi yapmaya yetkilimisin diye......

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocuk yapmak en ölü yatırım! Çevremde anne ve babaların çok kullandığı adeta moda olan bir yorum bu. Yazıyı okuduğumda aynı şeyi hissettim. Evet anne ve baba olarak çocuumuzu biz şekillendiriyoruz. Peki ya çevesindeki binlerce başka uyarana karşı nasıl direneceğiz? 0-3 yaş arası gösterdiğiniz özen ve titizlik yuvaya başadığı gün itibariyle hızla dönüşüme uğradığına tanık olduğumuzda ne yapacağız. Peki ya ilk okul çağı geldiğinde... Ben yapıyorum onlar bozuyorlar çığlığından başka yapacak bir şey var mı? İstediğiniz kadar kaliteli müzik tanısın diye uğraşın. Servise binmeye başladığında öğrendiği şarkılar karşısında ağzınız açık kalacak. İstediğiniz kadar TV izleme kuralı koyun, ilk arkadaş ziyareti sonrasında bizim TV' mizde neden kral TV yok diye soracak. Keşke sorumluluumuz doğru kabı seçmekle bitseydi. Bu arada kaç çocuğunuz var? Galiba yok. Ya da bütün görevi eşinize tevdi etmişsiniz. Yazınız biraz hariçten gazele benziyor. Umarım bir kaç ebeveyinin dikkatini çeker.

revnak 
 05.11.2006 9:45
Cevap :
Sayın revnak, Benimle aynı görüşte olup olmamanız önemli değil.Önemli olan zaman ayırıp okumuş olmanız.Yorumunuzdan sizin sıkıntılarınızı anlıyabiliyorum.Türk milletinin yaptığı en iyi şey başarısızlığına mazeret uydurmak.Unutmayın beni de bir anne baba yetirdi.Hemde 12 eylül öncesi,anarşinin zirveye çıktığı dönemlerde.Bizim etrafımızda hiç mi kötü arkadaşlar yoktu,biz okula gitmedik mi?Tv seyretmedik mi? Ama yıllardır anneme hep aynı soru sorulur: Sen bu çocukları nasıl yetiştirdin,niye bizimkiler öyle olmuyor? Ablamın çocuğu lise 1'e gidiyor.Bütün çevresi,öğretmenleri,arkadaşları ona hayran.Bu zamanda böyle terbiye nasıl olur diye.Üstelik kız çocuğu ve yatılı okuyor.Siz temeli sağlam yaparsanız,birkaç saat kreşe ya da okula gitmekle çocuğun huyu değişmez.(tabii dışarda da onu düzenli takip etmeyi becerebilirseniz).Ailesinde yeteri sevgiyi ve terbiyeyi alan hiç bir çocuk dışarıdan bir şey alıp eve gelmez.Bu arada benim çocuğum da 7 ay sonra ellerinizden öpecek inşallah.Saygılarımla.  06.11.2006 10:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1452
Kayıt tarihi
: 21.07.06
 
 

... KTÜ mezunu inşaat mühendisiyim. Proje müdürlüğü , İnşaat kontrollüğü ve danışmanlığı, Statik ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster