Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
69
 

Nereden geliyor bu tarih merakım?

Eğer dikkatli bakarsanız her çocuğun yeteneğini ve ilgi alanını çok küçük yaşlarda anlayabilirsiniz. Benimki aslında pek öyle olmadı. Ortaokul yıllarımda tarih dersini ne kadar çok sevdiğimi kendim keşfettim. Tabiki de öğretmenimin katkısı büyük onu es geçmeyeceğim. 8. sınıfta sınavlara hazırlanırken en çok tarih testi çözerdim ve dört göz beklerdim dersi. Aslında hayal gücüme çok şey borçluyum çünkü ben derste anlatılan her şeyi hep kafamda canlandırırım. Düşünsenize. ben aslında o tahta sıralarda değil de tozlu savaş meydanında binlerce askerin ortasındayım ve savaşı yaşıyorum. Belki de okadar savaşı, anlaşmayı aklımda tutmamı sağlayan neden de budur. İlber Ortaylı'nın söyleşilerinden oluşan bir kitabında 'Tarihçi olmak zordur kuvvetli bir hafıza gerektirir' sözünü okumuştum.

Gerçekten de öyle ve bunun için hafızama minnettarım. Gel zaman git zaman lisede de fen bölümümü seçmemle tarihe olan ilgim de tarih oldu. Daha doğrusu okadar fen dersi arasında pek de vakit olmadı uğraşmak için. Ama içimde bir kor kalmış ki özellikle bu sene tekrar canlandı. Arkadaşlarımın desteği de çok büyük. Blog başlığımdada söylediğim gibi: Her şey merakla başlar! Gerisi de omzunuzun üzerindeki bilmem kaç gramlık nesneyi kullanmanıza bağlı . 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Beyinde ilgi çubukları varsa beyne giren bilgiler o çubuklara tutunur. Yani bir kulaktan girip ötekinden çıkmaz. İlgi çubukları çok fazla ise o zaman heyecan da artar. Böylece kişi tarih okurken tarihin kendisi olup çıkar. Lisede iken bende tarih severdim. Ama lise tarih kitabında hiçbir şey yoktu. Sonra edindim gerçek tarihi bilgileri.

Ergon Uluses 
 13.06.2012 0:52
Cevap :
Bilimsel nedenini paylaştığınız için teşekkürler.  13.06.2012 10:54
 
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 924
Kayıt tarihi
: 28.08.11
 
 

Matematik bölümü mezunuyum ve aynı bölümden yüksek lisans yapıyorum. Seçtiğim meslekten de anlaşı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster