Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
3476
 

Nerelerdesin aşşşkım?

Bu son zamanlarda moda olan "aşkım" hitabından öylesine rahatsızım ki, anlatamam. Herkes herkesin sevgilisi sanki... Ya da herkes "Londralı" da "darling" diye sesleniyorlar birbirlerine?

Dizilerden mi yerleşti, herkes pek bir sevgi dolu hale mi büründü? Bu güzel laf, bu sadece bir kişiye söylenebilecek özel hitap; nasıl böylesine ucuzladı, yerlere düştü...

"Aşkım" gibi sinirimi bozan, tüylerimi diken diken eden bir şey daha var: Babaların çocuklarına "babacım", annelerin "annecim" demeleri. Bu son derece alt kültür icadı görünen "annecim - babacım" lafları, nasıl oldu da her düzeyde insana - aileye mal oldu, ben o yolları kaçırmışım... Çocuklar, "kim anne, kim baba, kim çocuk" konularında kafaları karışmıyor mudur acaba? Müdürler yanlarında çalışanlara "müdürüm" mü demeli? Yani o müdür, yanındaki memurken... İşin içinde gizliden bir zeka oyunu mu var; bir çeşit "kelimeleri tersten okuma" durumu mu yaratılıyor? Memurlar "memurcum bu dilekçeyi imzalar mısınız lütfen" şeklinde mi kapıları tıklatmalı? Ben şimdi Sedat Ergin'e ne diyeyim?

Kafam karıştı iyice...

Benim bir tek "kızım", bir tane "aşkım" var. "Babacım" diye sadece babama derim. Sevdiğim dostlarımın isimlerinin sonunda taktığım "cım, cim" ekleriyle sevgimin derinliğini gösterdiğimi zannederim. Kardeşlerime "abicim" demek pek saçma gelir, gülerim; zira bilirim ki onlar benim değil, ben onların abileriyim...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fatih bey bu konuda ben de yazmayı düşünüyordum. Her önüne gelene sevgi sözcüklerini ulu orta kullanan insanların samimi olmadıklarına ve pek böyle kişilere güvenilmeyeceğine inanırım. Sevgi ve güven çaba ister emek ister. Bu konuda savurgan olmamak gerekir.Gerçekten hak eden insanlara kullanmak gerekir. Saygılarımla.

Belma ÇOLAK 
 15.12.2006 2:53
 

Önemli olan, insanlara nasıl hitap ettiğimiz veya onlara nasıl hitap etmemiz gerektiği değil; insanlara karşı beslediğimiz duyguların gerçek ve içten olmasıdır. Söylediklerinize tamamen katılıyorum. Bir baba ile oğulun arasında eğer sevgi kavramı yoksa, çocuk ne kadar "babacığım" derse desin; boş. Saygılar.

Emre Tekin 
 02.10.2006 17:33
 

Özellikle iş ortamındaki bayanlar birbirlerine iş yaptırmak için "Aşkım" hitabını kullanıyorlar. Emin olun bende en az sizin kadar sinir oluyorum. Tabii birde " Bacım" var ona iyice sinir oluyorum. Ben anlamıyor bizim neden adlarımız var?

Pelin KALYONCU 
 02.10.2006 13:39
 

iyi günler diliyorum önce sonra yazınıza katılmadığımı ifade ediyorum insan aşkım diye çok sevdiklerine hitap ediyor bu da normal bence bunlara takılmayın derim ben başarılar

emine ural 
 02.10.2006 12:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 29
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 5109
Kayıt tarihi
: 11.05.06
 
 

Benim işim, hikayenizi anlatmak...Mesleğimi soranlara ne diyorum? Gazeteci? Muhabir? Yazar? Televi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster