Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '11

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
778
 

Nereye yürüdüğünü bilmek

Nereye yürüdüğünü bilmek
 

Hiç gelmeyecek sandığım bahar sonunda geldi. Erguvanlar çiçek açtı İstanbul'da. Bunca keşmekeşliğin içinde çiçek açan bir kaç erguvanı gözden kaçırmamak da bir şeydir. Önce bir kaos yaratıp, sonra da bizi bu kaosun içinde boğmaya çalışanlara iyi bir cevaptır!

Sevgideğer insan, dost sofrasında karafakiden iyiyi, güzeli, sevgiyi sunan can Şerife (Şerife Karaçayır Mutlu) bana bir yazı yollamış Küçük İşler için... Genellikle dizelerine alışkınız biz onun. Şiire tutkusunun, yontuculuğundan geldiğini düşünürüm. Şiir de fazlalıkları yontup, sözün özünü imbikten geçirmek değil midir bir bakıma? Söz yontuculuğu değil midir?

Sanat düşmanları belki de söz ustası Nazım'ı, şiirinin kellesini tekbir getirerek (!) uçuramadıkları için, memleket hasretiyle yakarak cezalandırma yoluna gitmişlerdir! Asıl korktukları Nazım değil, onun devleşen dizeleriydi!

Şerife, öyle bir çözmüş ki yazının başında attığı düğümü, sözcükler, yıldızların denize düşen pırıltıları gibi gecemi aydınlattı!

Yüzyıllar ötesinden Socrates'ın sesini duyar gibi oldum:

"Kendini tanı!"

İşte Şerife dostun yazısı:

***

"Bu sabah Ebru Şallı'nın "Ebruli"sabah kuşağı proğramında yirmi santim boy uzatan ayakkabıdan söz edildi. Gülerek izledim; aklımdan, yaşam koçlarının işi iş diye düşündüm.

İnsanların bilinçaltlarının karanlık dehlizlerine gizlenmiş, ne kadar boy kompleksi varsa, hepsini su yüzüne çıkaracak bu haber, tetikleyici olacağa benzer.

Boy konusunda barışık olmayanların ayağını burkacak, doktorlar ayak bileği kırıkları, yaşam koçları da ruh kırıkları ile uğraşacaklar...:)

Astroloji konusunda bilgili değilim, bu günlerde tepemizden hangi gezegen geçiyor, merak ettim. Satürn ve Jüpiter'in eli bayağı sopalı imiş...:) Komplekslerini, kendi farkındalıkları ve bilinçleri ile düzeltmeyenlerin ayakları burkulma ve kırık ikazı yiyecek; komplekslerini, daha önceden farkedip, onlarla yüzleşip, üstesinden gelenler ise, ne dilerlerse o olan, dilek kabulü ödülüne layık görüleceklermiş.

Nur içinde yat Nasrettin Hoca, şimdi anlıyorum, hikmetli fıkralarının kaynağını.

Günümüzde çok şükür sağlık için yürüyenlerin sayısı bir hayli yüksek, bilinçlenme adına sevindirici ama nereye yürüdüğümüz önemli. Barışık olmanın anahtarı kalbimizde saklıymış.

"Aklın yoksa yandın, ya kalbin yoksa, hepten yandın."

(Mevlana)

Kalple görmeyi kendine doğru yürüyenler becerir, kalbimize doğru yürümek
doğru olsa gerek.

Aslında bir yansımadır yaşamlar
Görüntüler ters düşer önümüze
bir ömür boyu çabalarız
Görüntüyü düzeltmeye.

(Şerife Mutlu)

Kendimize doğru yürümek ne kadar ters gelse de denemekte yarar var...:)

16.05.2011 Antalya
Şerife Karaçayır Mutlu
"

***

Sevgideğer dost yazıyı milliyetblog dostlarıyla paylaşır mı, paylaşırsa ne zaman paylaşır bilemem, ama ben bu yazıyı, hafriyatçılarca altı üstüne getirilen mb dost bahçemin kıyısında köşesinde kalmış dostlarla paylaşmadan duramadım.

Belki de "kendini tanımak"tır, nereye yürüdüğünü bilmenin anahtarı!

Sevgiyle...

Zelin Artuğ, Mayıs 2011, Yeryüzü

http://www.kucukisler.com/2011/05/17/kendine-dogru-yurumek/#more-12983

Ersin Kabaoglu, zeki etferat bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ŞERİ BİR ELMAYI İKİYE BÖLMÜŞ, BİR YARISINI YEMİŞ, DİĞER YARIZINI SANA BIRAKMIŞ....BANA NE YİYECEK NE DİYECEK BİR ŞEY KALDI...SEVGİ VE DOSTLUKLA SEVGİDEĞERLERİMMM

CAFER DEMİRTAŞ 
 17.05.2011 15:37
Cevap :
Biz, her birimiz, yarım elmalarımızın üçte birini sana verelim. Böylece üçümüzün de ikişer dilim elması olsun. Senin de yiyecek elman, bize söyleyecek sözün olsun:) Önerim nasıl? Sevgiyle...  17.05.2011 19:06
 

Yazımı öylesine karşılamışsın ki,gelen konuğunu nereye oturtacağını bilemeyen bir evsahibi konukseverliğiyle,GÖNÜL vazosuna,koyduğun SEVGİ sunumuyla,erguvan sevinçli çiçekler arasında BAŞ (TACI) köşeye oturtmuşsun.Gönül bahçemde ki çiçekleri SEVGİSİYLE soldurmayan yüreğine SEVGİMLE...dostcan...:)

Şerife Mutlu 
 17.05.2011 13:07
Cevap :
Senin yerin de, sözünün yeri de daima baş köşededir Şerife. Taşı toprağı, kili mermeri; sözü.. ve de dört bir yanımızı sarmış yontulmamışları yontan, kılıksız olan her şeye estetik bir boyut kazandıran, insana sevgisiz, saygısız bir toplumda; sevgisiyle, saygısıyla bize insan olduğumuzu hatırlatan, bize umut aşılayanların yeri baş köşedir! İyi ki varsın! Daima da var ol! Sevgiyle, saygıyla dost.  17.05.2011 19:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 133
Toplam yorum
: 798
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1013
Kayıt tarihi
: 04.07.08
 
 

Yaşam, sorulardan ve yanıtlardan oluşmuş. Her soru, aynı zamanda kendinin yanıtı... Çift yumurta ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster