Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1226
 

Neşet Ertaş

Neşet Ertaş
 

Türk Halk Müziği’nin büyük ustası Neşet Ertaş hastaneye kaldırılmış. Usta, her ne kadar sevenlerine  “iyiyim” diye mesaj gönderse de ben onun için endişe ediyorum. Çünkü daha önce de birkaç kez rahatsızlandığını basından takip etmiştim.

Bilindiği üzere Neşet Ertaş, Türk halk edebiyatında bir uzun hava olan bozlak türünün yaşayan en büyük ustası. Aynı zamanda da “Abdal” geleneğinin yaşayan son temsilcisi. “Sazının emanetini” bir başka büyük ustadan, babası Muharrem Ertaş’tan devraldı ve bugünlere geldi.

Günümüzün yozlaşmış müzik kültürüne inat, dimdik ayakta duran Türk Halk Müziği, bir Neşet Ertaş daha yetiştirir mi, bilinmez. Halk müziği okuyan sanatçılarımız çok var ancak, hem türkü derleyip, hem türkü yakıp, hem saz çalan, hem de söyleyen; büyük ustanın deyimiyle “çalıp çığıran”,  halka mâl olmuş, halkın bağrından çıkan sanatçılarımızın sayısı bir elin parmakları kadar azaldı. Kimini horladık, kimini yasakladık, kimini hapse tıktık.

“Sevgi insana yakışır “ sözleriyle gönül telimizi titreten, koca Muhlis Akarsu’yu, Sivas’ta yok ettik!

Türk Halk Müziği, kendi öz malımızdır. Anadolu’nun çileli bağrından çıkmıştır. Sizler hiç içi boş bir türkü yakıldığını duydunuz mu? Ya sevindirir, ya kederlendirir, ya düşündürür, ya da ibret aldırır. Türküleri dikkatle dinleyin, hiçbir satırında yozluk, yabancılık bulamazsınız. Bizimdir, öz be öz Anadolu kokar. Biz kokar…

Kültür yozlaşmasının en üst seviyelere çıktığı bu günler de Neşet Ertaş’a ve elimizde kalan bir avuç halk müziği ustalarına çok ihtiyacımız var.

Kendimize, özümüze dönmemiz için, türkülerimize ve Neşet Ertaş’a daha bir sıkı sarılmamız gerek.  

Neşet Ertaş, medyada, iç sayfalarda ve alt sıralar da, küçücük haberlerle ya da alt yazılarla geçiştirilecek bir sanatçı değildir. O gerçek bir sanatçıdır ve baş sayfalarda yer almalıdır. Bunu hak ediyor…

Neşet Ertaş’ı takip edenin yolu birlik ve beraberlikten, sevgiden geçer…

Buradan büyük ustaya, Allah’tan sağlık ve uzun ömür diliyorum.

Selam, sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.

Dualarımız seninle…

Çabuk iyileş…

 

Tülay Hergünlü

İstanbul

14 Eylül 2012

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Tülay Hergünlü:Trk halk müziği mimarı Sayın Neşet Ertaş ile ilgili yazınız beni ziyadesiyle duygulandırdı. 1971 yılında Mersin-Tarsus Atatürk parkında çekilmiş resimlerimiz, Almanya Berlinden kendisini ziyaret için Frannfurt'a gitmiş biri olarak yazdıklarınızı onaylıyor ve kendisine Allah'tan acil şifalar diliyorum."Sanki Sam yelisin estin bağıma,Soldurdun bağımda gülümü kadar" İşte o zaman otuzlu yaşlardaydı,ne yazık ki Usta kadeh ile yakın arkadaş oldu,bundan iki yıl önce Mersin'e geldiğinde sanatçılar odasında ziyaretine gittim,Mesele mahiyetini daha yakından gördüm,yapma,etme dedim ancak böyle etmezsem üç beş bin kişiye hitap edemem dedi. Her yiğidin bir ahı var,Neşet'inde bilemediğimiz ahları vahları vardır,Bütün dileklerimiz O Kıymetli insanın sağlığına kavuşması yaşamı boyunca mutlu olmasıdır.Sizi kutluyorum, bu güzel yazınızdan ötürü.Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 14.09.2012 15:06
Cevap :
Sayın Mehmet Burakgazi. Değerli yorumunuz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Kadeh ne yazık ki pek çok insanın "ah, vah" arkadaşı oldu. Neşet usta gibi sanatçılar, kendilerine çok iyi bakmak zorundadırlar. Bunu öncelikle sevenlerine borçludurlar. Neşet usta bu konuda belli ki özen göstermemiş. Allah gecinden versin, bir şey olursa ona sitemimiz sadece bu tutumundan... dolayı olacaktır. Umarım çabuk iyileşir ve yeniden sazının emanetine sahip çıkar. Saygılar...  14.09.2012 16:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 488
Toplam yorum
: 631
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1107
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster