Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
264
 

Nesli tükenmiş insanlar

Nesli tükenmiş insanlar
 

Toplum yaşantımızda nice insanlar vardır. Bunların bir kısmı mert, yiğit vefalı insanlardır. Bir kısmı da bencil vurdumduymaz insanlardır. Bencil,” hep bana, Rap bana” diye kendini düşünen insanlar çabuk unutulur giderler. Öldüklerinde helvaları yenildikten sonra bir daha anılmazlar. Ancak mert, cömert yiğit insanlar gönüllerde iz bıkarılar öldükten sonra da unutulmazlar. Sırası geldikçe her zaman saygıyla ve rahmetle anılırlar.

Geçen gün kitaplarımı karıştırınca sarı samanlı çizgisiz kâğıda yazdığım bir not önüme pat diye düştü. Bu notlarımı ta 1988’lerde özenle yazılmıştı. Notu heyecanla açıp okudum, bir bakınız ki neler yazmışım. Okunmaya ve saklanmaya değer bu yazıyı sizlerle de paylaşmak istiyorum. Bir okur musunuz?

“ İkindiye doğru oldukça yorulmuş ve içecek suyumuz da kalmamıştı. Yolun  üst yanındaki düzgünce taşların üzerine oturduk. Yorgunluğumuzu gidermeğe çalışıyorduk.

Vatandaşın biri eşeğine yüklediği kavunları, karpuzları köyüne götürdüğü anlaşılan yoldan geçen köylüden bize iki kavun satmasını istedik. Eşeğini durdurup seçtiğini iki kavunu bir karpuzu yanımıza kadar getiren bizden yaşlıca büyük amcaya borcumuzu sorduk.” Burada kavuna, karpuza para mı olur?” diyerek yürüyen eşeğine yetişmek için acele ile yanımızdan ayrılırken, aşağıda gördüğünüz motorun bizim olup olmadığını sordu. Biz de “  motor bizim “ dedik. Köylü tekrar seslenerek şöyle dedi:

- Bunlar avcıdır, geldiklerinde yerler diye motorun yanına iki kavun daha bıraktım” diyerek hızla yoluna devam ettiler… ( 1 )

***                   ***

Günümüzde böylesine konuksever insanların nesli çoktan azaldı.

Bu yazıyı okunmaya ve notlarımı saklanmaya değmez mi?

Bilmiyorum sizler ne düşünürsünüz?

1-  İnsanımız /  M. İhsan ÖĞÜŞ / Çağdaş Eğitim dergisi

Yıl:13, Sayı: 138 Kasım 1988-

H.Hüsnü Tek ışık yayınları- Ankara

***

NOT: Özellikle doğuda yaptığı okullarıyla ve değerli yayınlarıyla  uzun yıllar Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde maddi ve manevi  açıdan birçok hizmetlerde bulunan değerli  eğitimci  ve yazar H.Hüsnü  TEKIŞIK’ ı da  ( 1928- 9  Eylül 2014 ), sırası gelmişken  rahmetle ve saygıyla anıyor, mekanı cennet olsun diyorum…

Abdülkadir GÜLER

 

03.02.2015- SÖKE

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okunmaya değer bir anı yazısı. İnsanımızın cömertliği içimizi ısıttı. Belki kent kültürünün zamanla bozduğu ilişkilerin kırsal bölgelerde hala korunduğu yerler vardır. Selamlar, saygılar.

Güz Özlemi 
 09.02.2015 15:11
Cevap :
Merhaba Sayın yazarım, evet hala Anadolu'nun bazı köy ve şehirlerinde vefalı,konuksever insanlar vardır. Zaten Anadolu bu değerli iyilik sever insanların sayesinde yaşıyor. Değerli yorumunuza teşekkürler...Selamlar.  10.02.2015 21:34
 

Tükenmeyip, "KARDELEN" misali birden ortaya çıkacaklarına inanıyorum.Selam ve saygılar

Canan Gökdemirel 
 07.02.2015 20:54
Cevap :
Merhaba Canan Gökdemir Hanım,sayfama hoş geldiniz.Bende güzel ve manidar yazılarınızı okuyacağım. Teşekkürlerimle. Selam ve saygılarımla...   07.02.2015 23:46
 

Var var, sayıları çok azalmış olsa da hamdolsun ki böyle insanlar hala var. O sarı kağıt hiç değerli olmaz mı, baksanıza değil böyle bir insanla karışlaşmak sizin bunu bize aktarımınzla dahi nasıl da ruhumuza bir mutluluk, sevinç, ferahlık doluyor, yüreğimize su serpilmiş gibi oluyor. Allah da böyle insanlara ne muratları varsa versin, her iki cihanda mutlu etsin. Ve böyle oluşu bizden, böyle olanları da çevremizden hiç eksik etmesin. Yalnız işin esef dolu bir yanı da var ki o da şudur: böylesine yiğit tertemiz, gönlü zengin, yardımsever, iyi, mert, düzgün insanları gördükçe ya da böyle işte duydukça, hiiç onlar gibi olmayan berbat insanlar da keşke pişkin pişkin yüzsüz yüzsüz, el almazları oynamayıp, şöyle bir kendilerini de sorgulayabilseler, "biz niye böyle değiliz, çok mu zor" diye bir kendileriyle yüzleşebilseler işte. Yani böyle iyi örneklere denk geldiğimizde, hiç de öyle olmayan kimilerindeki pişkinlikleri gördükçe de insanın içini kötülere karşı daha da bir tiksinti kaplıyor.

Filiz Alev 
 07.02.2015 3:57
Cevap :
Merhaba Filiz Alev hanım, harika ve yorucu içtenlik dolu ve samimi ve hatta ders verici bir yorum yazmışsınız diye bilirim..Bugüne kadar aldığım en ciddi ve en uzun yorumlardan biridir. Ben buna ter döken kaliteli yorum diyorum. Helal olsun size..Ders alıcı bir yorum olmuş. Daha Türkçesi yorumunuz benim yazıları solladı bile. Tekrar tekrar teşekkür ediyor ve candan kutluyorum. Bana zaman ayırmanıza son derece kıvanç duydum.Sağ olunuz,var olunuz Filiz Alev Hanım.. Selam ve saygılarımla...Teşekkürler teşekkürler...  07.02.2015 21:44
 

Abdülkadir Hocam, işte bizi kurtaracak ruh, özenle sakladığın nottaki ruh. İnsanların böylesi bir ruha dönüştüğünü düşünün bir hele. Neler neler olmaz ki. Umarım nesli tükenmemiştir, ekilmiştir, daha doğrusu ekildiğine inanıyorum. Uygun bir zeminde boy gösterecektir bu ruh. Hüseyin Hüsnü Hocamızı da rahmetle anıyorum. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 06.02.2015 15:04
Cevap :
Merhaba Sevgili Üsküdarlı, Anadolu'da bu ruhu taşıyan nice insanlar vardır. Dediyiniz gibi bunlar ilerde dal budak vereceklerdir.Çanakkale' yi geçilmez yapan bu yüce ruh değil miydi? İnceliğin ize ve değerli yorumunuza teşekkürler. Selam sevgi ve sağlık dileklerimle...  06.02.2015 19:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 4830
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster