Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '20

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
212
 

Netflix'in İkilem Dizisi Mesih

  Sana, ne zaman kopacak diye kıyamet vaktini soruyorlar. De ki; onun bilgisi yalnızca Rabbimin katındadır. Onu tam vaktinde koparacak olan O’ndan başkası değildir. Onun ağırlığına göklerde ve yerde dayanacak bir kimse yoktur. O size ansızın gelecektir. Sanki sen onu çok iyi biliyormuşsun gibi sana soruyorlar. De ki, onun bilgisi Allah katındadır. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler. (A’raf 187)

   Mesih, Musevi metinlerine göre Yahudi milletinin kurtarıcısı olarak betimlenmektedir.  İnsanlar, yaşanılan sorunlardan kurtarılacaklarına ve bu doğrultuda kendilerine yol gösterileceğine inanıyorlardı. Hristiyanlar ise, İsa’nın anlatılan ve beklenen Mesih olduğuna inanmaktadırlar. 

Meryem'den Mesih diye tanınan İsa doğdu. (Matta İncili: 1.16)

 

  İslami inanış tamamen kullanılan anlamın dışına çıkmış ve Mesih anlatımlarıyla İslam anlayışı tamamen farklı düşünceler ortaya çıkarmıştır.  Özellikle Mesih’in kıyamete yakın bir zamanda gelip gelmeyeceği konusunda çeşitli yorumlar ve düşünceler mevcuttur.Kuran’daki Mesih deyiminin İsa’nın lakabı olduğu ve bir kurtarıcıyı ifade etmediğini ileri sürenler de vardır.

[...]Allah onu (İsa'yı) kendi nezdine kaldırmıştır. Allah izzet ve hikmet sahibidir. Kitap ehlinden hiç kimse yoktur ki ölümünden önce, ona (İsa’ya) iman edecek olmasın. Kıyamet günü o (İsa) onların aleyhine şahit olacaktır. (Nisa Suresi 158-59)

 

   Netflix’in 1 Ocak 2020 tarihinde yayına giren Mesih dizisi yayınlandığı ilk günden itibaren sosyal medyada tartışmalara sebep olmuş, uzun süre konuşulmuştur. Dizinin yasaklanması için 4000 den fazla imza toplanmış, kaldırılması istenmiştir. Netflix ise bir açıklama yapmıştır.

“Mesih kurgusal bir eserdir. Herhangi bir karaktere, figüre veya dine dayanmaz. Netflix'in tüm dizilerinde üyelerin kendileri ve aileleri için neyin doğru olduğu konusunda kendi kararlarını vermelerine yardımcı olacak özellik derecelendirmeleri ve bilgilendirmeler mevcut.”

 

   2020 yılının başından itibaren yaşanan olaylar ve sonuçları farklı alanlara odaklanmama neden oldu. Son zamanlarda da TV de konuşulan konular arasında olması ve sürekli önüme çıkması diziyi izlemem gerektiğini gösterdi. Diziyi izleyip izlememe konusunda çok kararsız kaldım fakat farklı olması ve çok konuşulması beni kendine çekti. En başta çok sıkılacağımı düşündüm fakat dizi, bölümler ilerledikçe o kadar akıcı ve etkileyici oldu ki bitmesini hiç istemedim. Mesih dizisi üç büyük dini birleştiriyor ve Amerika yapımı. İlahi olduğu düşünülen Mesih ve Eva adlı bir CIA ajanının onu araştırması ve sürekli takip etmesini konu alan dizi aslında bunun çok ötesinde bir konuya sahip. Netflix’in de belirttiği gibi tamamen kurgusal fakat Mesih karakterini canlandıran oyuncunun gerçek isminin Mehdi Dehbi olması insanı düşündürmüyor değil. Dizideki karakterlerin isimleri ise mesaj verir nitelikte. Ajan Eva, Adem’in karısı Havva’yı; Miriam, İsa’nın annesi Meryem’i; Jabril, Cebrail’i (Hz Muhammet’e vahiy getiren melek) çağrıştırmaktadır.

   Dizinin yönetmenleri James McTeigue ve Kate Woods, yapımcısı ise Michael Petroni.  İlk sezon 10 bölümden oluşmakta ve her bölüm ortalama 45 dakika. İlk sezonun çekimleri ABD ve Ürdün’de yapılmış. Dizinin içerisine çok sayıda mesajın da gizlenmiş olduğu izleyenler tarafından açıkça görülmüştür. Örneğin, birinci bölümde ABD başkanı Donald Trump’ın söylediği bir cümle olan “İsrail’in yanında olacağım,” ajan Eva’nın önündeki bir gazetede açıkça gösterilmiştir. Ayrıca, en dikkat çekici bölümlerden biri olan 6. bölümde Mesih’in sadece gördüklerini yansıttığını söyledikten sonra aynayı kıracağını ifade edişi, ardından suyun üzerinde yürümesi ve aynı anda sınırdakilerin sınırı geçişleri dizinin doruk noktaya ulaşması olarak ifade edilebilir.

   Şam’dan Kudüs’e, Kudüs’ten Teksas’a uzanan bir hikâye Mesih. Dizinin ilk 6 bölümü gerçekten seyirciyi Mesih konusunda inandırıyor ve seyirci mucizeler bekliyor. 7. bölümden itibaren ise yeni karakterler ve onlarla yapılan konuşmalar sonucunda ikilemde kalınıyor. Gerçek isminin Payam Golshiri olduğu, İran’lı olduğu ve 1991 Kuveyt krizi sırasında erken yaşta öksüz ve yetim kaldığı kayıtlarda gösteriliyor. Ayrıca bir kardeşinin olduğu kardeşi ile yapılan bir röportaj ile ortaya çıkıyor. Kardeşi Adar, sokak göstericisi amcaları tarafından kendilerine illüzyon sanatının öğretildiğini ve onun tarafından yetiştirildiklerinden bahsediyor. Golshiri’nin ömrü boyunca psikolojik sorunlar yaşadığı ve 20’li yaşlarında akıl hastanesinde yattığı da sahnelerde seyirciye gösterilmektedir. Ajan Eva’nın bilgisayarından gördüğümüz bir dosyada ise Golshiri'nin kendisini Mesih olarak tanıttığını ve çok zeki olduğunu okumaktayız.

   Mesih gerçek mi yoksa sadece bir illüzyondan mı ibaret? Birçok karaktere karşıt bir görüş benimseniyor ve gerçek olduğuna inanmak isteniyor. Özellikle, bir rahibin kilisesini yakmaya çalıştığı sırada çıkan hortumla kilise hariç tüm binaların yok olması ve bu rahibin, Mesih ile olan bağlantısı beni gerçek olduğuna inanma konusunda çok destekledi. Dizide, sosyal medyanın gücünü de görüyoruz. Mesih nereye giderse gitsin onu takip eden büyük bir kalabalık var. Her paylaşımda daha da artan bir takipçi kitlesi ve insanların beklediği mucizeler. Fakat, gerçek isminin ortaya çıkışı ile her şey birden tepetaklak oluyor ve Ajan Eva’nın başından beri anlatmak istediklerine seyirci de inanmaya başlıyor. Bir show programına katılacağını açıklamasına rağmen programa katılmayan Mesih’in binadan ayrılması ile birlikte, farklı yerlerde olaylar başlıyor. Bomba patlıyor, hayal kırıklığı ile yarım kalmış işini bitirmek isteyen papaz kilisesini yakıyor. Tüm bunlara rağmen, senarist her şey şimdi başlıyor demek istercesine ilk bölümlerde de olduğu gibi mucizeleri gösteriyor. Mesih’in uçak düşmesinden sağ kurtuluşunu ve bir dokunuşuyla diğer karakterlere nasıl hayat verdiğini bize gösteriyor. Ben bitti demeden ona olan inancınız bitemez der gibi mucizelerin mucizesini sunuyor.

   Dizi, özgürlük, güç ve adalet kavramlarını ele alışıyla çok pozitif mesajlar verdiğini düşünüyorum. Diğer yandan özellikle ilk bölümde göze çarpan, Müslümanların saldırgan ve katil gibi gösterilmesi ise birçok kişi tarafından eleştirilmiştir.  Mesih’in kurtarıcı olarak düşünülmesi ve dizide de birçok kişiyi kurtarması ise izleyenlerin de beklentisini karşılamıştır. Dizide karakterlere sorulan "Mesih olduğuna nasıl bu kadar emin oluyorsunuz" sorusunun yanıtı ise hep çok kesin oluyor.

“Gerçekten söyledikleri kişiyse gözlerine baktığım anda anlarım. Tanrının gözlerini görürüm”

   Dizide Mesih karakterinin kendinden emin oluşu ve özgüveni seyirciye de umut veriyor. Sürekli “kendinize iyi bakın, yansımanıza. Her insan bir başkasını yansıtıyor” diyerek yansıma kelimesinin önemini anlatıyor. Sorgulatıyor, kim olduğumuz konusunda rol yapmayı bıraktığımızda her şeyin daha kolay olup olmayacağını düşündürüyor. Kendisine sorulan “size neden Mesih diyorlar” sorusunun yanıtı ise “çünkü bana öyle demeyi seçtiler. Ben bir mesajım. Geleceğin dünyasını getirmeye geldim” oluyor. Son bölümde tanrının mesajı dünyaya ulaştı mı merak edenleriniz için diziyi öneriyorum.

İyi seyirler…

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 256
Kayıt tarihi
: 18.07.15
 
 

1992 yılı İstanbul doğumlu. İlkokulu İstanbul'da okudu, ortaokulu ve liseyi Edirne'de bitirdi. Kara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster