Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '06

 
Kategori
Pazarlama
Okunma Sayısı
3954
 

Network satış değildir

Network satış değildir
 

Devir değişirken müşterilerin beklentileri, davranışları da buna paralel olarak sürekli değişmektedir. Eskilerin bir deyimi vardır “Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer “ derler. Günümüz müşterisinin cebine giden yol ise kalbinden sonra beyninden geçiyor.

Üreticilerin en büyük hayali müşteri adayının kalbinde bir yer edinebilmek. Bunun için farklı pazarlama kanallarıyla müşterisinin kalbine ulaşmaya, iletişimini güçlendirmeye çalışıyorlar. İşte tam bu sırada doğrudan satış/çok katlı pazarlama sistemi devreye giriyor. Çünkü sistemleri tamamen tavsiye üzerine kurulmuştur. Satıcılar ve müşteriler dost. Dolayısıyla ilişkiler dostane bir havada ilerliyor. Böyle ilerlediği için güven en üst düzeyde. Bu tarz büyümeyi seçen şirketler reklâma yatırım yapmak yerine, müşteri hizmetlerine yatırım yaparak müşteri memnuniyetini en üst düzeyde sağlamaya odaklanıyorlar. Memnun bir müşteri yeni müşterileri getiriyor ve sistem bu şekilde ilerliyor. Kalitesine göre piyasadan daha ucuza alma imkânı olduğu için tüketicilerin eder duygusu daha fazla pekiştiğinden sürekli tercih ediliyor.

Neden Türkiye’de Hızla Yayılıyor?

1.Sistem kazan kazan yaklaşımı üzerine kurulmuş bir sistem.

Hem ürünleri kullanırken kazanıyorsunuz hem de satarken. Çünkü tavsiye ettiğiniz her müşteri üzerinden belli bir kazanç hakkınız var. Sadece siz değil, tavsiye ettiğiniz kişilerde başkalarına tavsiye ettiğinde onlarda kazanıyor.

2.Seçme Özgürlüğü var.

Sistem kurmak istemiyorsanız, sadece ihtiyacınız olan ürünü daha ucuza alabiliyorsunuz.

Eğer bir süre sonra sistem kurmak isterseniz sistem size bu fırsatı da tanıyor.

3.Kendi işinizi kurmanın en kolay ve en ucuz yolu.

Bu tarz pazarlama organizasyonlarında sisteme girmek, kendi işinizi kurmanın maliyeti on-seksen Yeni Türk Lirası arasında. Bir girişimci olarak; bu sermaye ile kendi işinizi kurmak neredeyse imkânsız.

4.Şirket her türlü satış sonrası hizmeti ve pazarlama desteğini sizin için hazırlıyor.

Bu tarz şirketler kurmuş oldukları teslim merkezlerinde kullanıcı ve satıcılara yönelik çalışma ortamları hazırlıyor, ürünleri tanıtan broşür vb materyalleri oluşturuyor, ürün örnekleri bulunduruyor ve eğitimleriyle iş bilginizi sürekli geliştirmeye çalışıyor.

Satın almak istediğiniz ürünü internet veya telefonla sipariş verebiliyor istediğiniz adrese teslim edilmesini sağladığınız gibi ürünlerinizi teslim merkezlerinden anında kredi kartı ya da nakit ödeme sistemiyle alabiliyorsunuz.

5.İşin riski ve zorunlu mesaisi yok.

İstediğiniz kadar çalışabiliyorsunuz. Bu işe girdiğiniz ya da çıkmak istediğinizde bir takım maddi kayıplarınız yok. Ürün stoklamak için ya da satmak için bir işyeri tutmak, stok vb maliyetlere katlanmanıza, nasıl pazarlayacağını düşünmenize gerek yok sistem size işte nasıl başarılı olacağınızı da öğretiyor. Başarılı kişiler modellenebilecek şekilde başarı yöntemleri formülle edilerek size veriliyor.

Zamanınızı kendiniz yönetiyorsunuz. Ne kadar çalışırsanız, ne amaçla sistemdeyseniz sistem size onu sunuyor. Bir ekip içinde sosyal bir çevreniz oluyor ve takım olarak çalışmanızın sonuçlarını görüyorsunuz.

6.Kim olduğunuzun bir önemi yok.

Türkiye ‘de bir işe girmek için bitirdiğiniz okul vb özellikler çok önemlidir. Bu tür sistemlerde ise isteğiniz önemlidir. Dolayısıyla siz işe başlamak istiyorsanız bu işe giriyorsunuz. Yeterli misiniz daha önceki iş tecrübeniz burada önemli değil. İnsanlar sizi etiketinizle değil, çalışma arzunuz ve sonuçlarıyla takdir ediyor.

7.Tek ürünü de toptan fiyatına alıyorsunuz. Aracılara ayrıca para ödemiyorsunuz.

Sadece kendi ihtiyaçlarınızı bile alsanız gene de kazançlısınız. Çünkü sisteme üye olduğunuzda, ekip kurmasanız bile ürünleri piyasa fiyatından %30 daha ucuza alıyorsunuz. Böylece bittiğinde çöpe attığınız kutu maliyetlerinden de kurtulmuş oluyor yani ürünün içeriğine para ödemiş oluyorsunuz. Bu ekonomik refahın her geçen gün azaldığı ülkemizde de büyük bir kazanç kalemine dönüşüyor.

Müşteri Açısından Bu Sistemin Ne Faydası var?

Bu tarz pazarlama sistemleri genellikle daha sonra pişman olmak istemediğimiz deneme yanılma yoluyla ya da araştırarak hatta bir bilene sorarak yaptığımız, satın alma davranışımızı gerçekleştirdiğimiz ürünleri piyasaya sürüyorlar.

Türkiye’de Neden Yaygınlaşıyor?

1.Satan kişinin de alan kişinin de daha sonradan başı ağrımıyor. Çünkü size ürünü tavsiye eden de bu ürünü kullanıyor. O kullanmış memnun ve siz de beğenmezseniz üretici şirket ürününün arkasında duruyor.

Bu durum tüketiciyi de, satan kişiyi de rahatlatıyor ve güvenini pekiştiriyor. Sistemi kullan da rahat, sistemi tavsiye eden de. Sattığı ürüne güvenen satıcı işine dört elle sarılıyor, kazanıyor. Ürünü kullanan kişi de içi rahat ürünü kullanıyor ve biliyor ki bir sorun olduğunda kimle muhatap olacağını biliyor.

Yapılan araştırmalar aklında her hangi bir soru işareti olmayan tüketicilerin acaba diyerek kullanan müşterilere göre memnuniyetinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

2.Türkiye’de

2.1.Nüfusun %45’inin herhangi bir sosyal güvencesi yok. Tüm dünyada Sosyal güvence sistemleri tıkanmaya başladı. Kendi Geleceğiniz için kendi çabanızla bir şeyler yapmak zorundasınız. Para biriktirmeniz için paranız olmalı. Ama siz geçinemiyorsunuz bile.

2.2.Türkiye ‘de okuryazarlık oranı

İlkokul %89,3

Ortaokul 43,2

Yüksek Öğretim %11,8

2.3.Belki de iyi bir eğitiminiz yok?

Belki ev kadınısınız, iş hayatınız hiç olmadı ama siz ev ekonominize katkıda bulunmak istiyorsunuz?Çocuklarınızı büyütürken yarı zamanlı bir iş istiyorsunuz?İyi bir eğitiminiz olsa bile part time kendinize göre bir iş bulmak da kolay değil.

İş yerindeki entrikalardan sıkıldınız ama yeni bir iş bulamıyorsunuz?

İkinci bir işe ihtiyacınız var.

2.3.Yıllık Nüfus Artışı 15,3

2.4.Tek maaşla da emekli maaşıyla da geçinmek çok zor. İkinci bir iş yapmak ya da hukuken emekli olup çalışmak zorundasınız.

Bu koşullarda iş bulmak ve geçinmek nerdeyse imkânsız gibi.

2.5. Emekli yaşı:

Kadınlarda 58

Erkeklerde ise 60

Ortala Ömür İse:

Kadınlarda 71

Erkeklerde 66,4

Bu dünyadan göçüp gitmeden hayat kalitenizi arttırmak, çocuklarınıza iyi bir gelecek kurmak istiyorsunuz, arayış içindesiniz, umudunuzdan ve çalışma isteğinizden başka hiçbir sermayeniz yok.

Size;

Ek Gelir,

Maddi Özgürlük,

Kendi İşine Sahip Olabilmek,

Ölmeden Daha Fazla Boş Zaman,

Bireysel Gelişim,

Sizin Gibi Olan İnsanlara Yardım Etme Fırsatı,

Yeni İnsanlarla Tanışma Fırsatı,

İyi Bir Emeklilik Zamanı,

Başarıyı reçete eden, çok cüzi bir sermaye ve emeğinizi isteyen bir sistem sunulsa geçmez miydiniz? İşte Tüm dünya da olduğu gibi Türkiye’de de birçok kişi kendi hayallerine kavuşmak, başkalarını kavuşturmak için bu sistemlere tutunuyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba.Ben serbest girişimciyim yani bahsedilen işi yapan biriyim.İşimin pazarlamacılık olarak görülmesinden şikayetçiydim.Bu yazı işimizi olabildiğince iyi tarif etmiş. Teşekkür ederim.

Pulsar 
 11.09.2006 20:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1907
Kayıt tarihi
: 08.06.06
 
 

İstanbul’da doğdu. Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster