Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '12

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
313
 

Nevruz babanızın malı mı?

Nevruz babanızın malı mı?
 

http://sevgimerkezi.org/forum/showthread.php?t=893


Ateşe verdiler yine her tarafı.

Sadece İstanbul’da zarar milyonlarla ifade ediliyor.

Nevruz, 21 Mart günü güneşin Koç burcuna girmesiyle, yılbaşını karşılama esasına dayanan bir gelenektir. Bu gelenek Balkanlardan Orta Asya’ya kadar yayılmıştır ve ateş kültürünün simgelerini taşıyan bazı ritüellerle yapılmıştır.

Moğol efsanelerinden alındı diyenler yalan diyor. Tarihi çok daha eskilere dayanıyor.

Göktürklerin Ergenekon efsanesinde anlatılan demirden dağı eritip çıkmaları ve doğanın uyanışını temsil eden nevruz, 1913-1914 yılında, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin gençlik örgütü olan “Türk Gücü” kulüplerinin, nevruz gününü Türk- Ergenekon bayramı olarak kutlamaya başlaması ile tekrar gündeme gelmiştir.

Osmanlı saraylarında nevruza özel önem verilmiş ve müneccim başlarının padişaha bu özel günü bildirmeleriyle başlayan kutlamalar, hekimbaşının “Nevruziyye” adı verilen bir macun yaparak, hanedan üyelerine dağıtması ile gelenek haline geldiği tarihi vesikalarla sabittir.

Şimdi sormak lazım. Nevruz babanızın malı mı?

Olmadığı ortada.

Bunu ait olduğun ülkede babanın malı gibi yutturmaya, anarşi çıkarmaya, milletin canına malın kast etmeye vesile kılmak ne haddinize?

Ortak bir dünya değerinin kültürümüze yansıması. İçinde bu  coğrafyada yaşayan herkes var.

Kimsenin babasından miras kalmamış.

Hakim, egemen, hükümran millet olarak Türkler tabiatın uyanışını diğer karındaşları, kardeş toplulukları ile birlikte kutlamış tarihi boyunca.

Ayrıştırmanın, ülkeyi bölmenin aracı olarak nevruzu alet etmek insanlık suçudur.

Kanunlarımız, adalet sitemimiz en ağır cezayı vermelidir.

Nevruz masada kaybedilecek bir değer değildir. İnsanlığın ortak değeri, sevincidir.

Bayram güzellikleri içinde yüce yaratanın insana bahş ettiği baharın gelişini kutlayalım kardeşçe..

Kimsenin malına canına kast etmeyelim kalleşçe…

Sevgi ve saygılarımla….

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nevruz kimsenin malı değil, baharı karşılama törenleri olarak tüm toplumlarda kabul edilir.Ancak günümüzde siyasi bir anlam kazandı. Ve bir toplumun haykırışı oldu. Keşke hep birlikte kutlasak böyle günleri. Sevgiler selamlar...

Şükran Okyay 
 22.03.2012 12:27
Cevap :
terörle bir yere varılamaz. dediğiniz gibi hep birlikte kutlamak gerekir.. bilmukabele sevgili şükran hanım...  22.03.2012 14:55
 

Slm Metin Bey, Yazınızı dikkatle okudum. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Ben de bu konu ile ilgili "Nevruz Bayramı" başlıklı bir yazı yayınladım. Onu da, ayrıca Gülçin Erşen hanımefendinin kaleme aldığı "Nevruz Kimin Bayramı" başlıklı yazıyı da okumanızı öneririm. Maalesef bazıları Nevruz Bayramında olduğu gibi, fırsat buldukları her şeyi istismar ederek ortalığı yakıp yıkıyorlar. Medya da onların bu görüntülerini yayınlayarak reklamlarını yapıyor. Devletin bu konuda çok ciddi önlemler alması gerektiğini düşünüyorum. Polisi taşlayan, panzerlere, polis aracına ve askeri araçlara molotof kokteyli atan çocukta olsa, büyükte olsa masum olabilir mi? Bizim en büyük sıkıntımız derdimizi anlatamamak. "Uğru öyle bir bağırdı ki, doğrunun kalbi yarıldı" buna benzer bir söz vardı. Olay bu işte... Sevgiyle kalın.

S Zobu 
 22.03.2012 11:32
Cevap :
Beyefendi. Muhteşem bir yorum yazdınız.makale gibi. tümüne kalben katılıyorum. Musammahanın böylesi dünyanın hiç bir yerinde yok. Polsimizin, askerimizin, milletimizin canına malına kast eden zalimleri cevalandırmamamak hiç bir şekilde izah edilemez. Bu noktada yetkisi olanları acilen görve çağırıyorum. Çok teşekkür ediyorum ve önerdiğiniz blogu okuyacağım... en derin saygı ve sevgilerimle...  23.03.2012 8:47
 

Yazık ki uzun zamandır kendilerine mal ediyorlar üstelik kutlama değil katliam şeklinde.İnsanlığı,doğayı duyguları katlediyorlar.

Nelliy İzbudak 
 22.03.2012 11:04
Cevap :
ne kadar güzel tahlil ettiniz... terör başka bir şeyden anlamaz ki... gereğini yapmak lazım.çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için...  22.03.2012 14:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 449
Toplam yorum
: 481
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 603
Kayıt tarihi
: 24.06.08
 
 

Rizede yayınlanan ilk renkli gazete ViraHaberin kurucusuyum 5 sene baş yazarlığını yaptım. İLESAM..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster