Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '15

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
252
 

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde etkinlik…

Nevşehir Hacı Bektaş  Veli Üniversitesi’nde etkinlik…
 

 

 

“Kadınları okutunuz.”

Hacı Bektaş Veli

“Okunacak en büyük kitap insandır.” 

Hacı Bektaş Veli

 “Kur’an senin içinde olup sen O’nun dışında kalmayasın.” 

Hacı Bektaş Veli

 

"Uluslararası 11. Kapadokya Şiir Şöleni" programı kapsamında 11.04.2015 tarihinde Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi senatosu tarafından üniversite salonunda Makedonya Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Gjorge İVANOV’a fahri doktora verildi.

Üniversitede öğrencilere konferans veren Cumhurbaşkanı İVANOV, Kapadokya’nın insanlık adına iyilik odaklı tarihsel geçmişini Kadeş Antlaşması’ndan bu güne barışsal çabaları nedeniyle her din ve ırktan olumlu örnekler barındıran Kapadokya yöresinin uygarlık mirasçılarına övgüler yağdırdı.

Hacı Bektaş Veli’nin ve Mevlana’nın bu coğrafyada ve dünyada felsefi zirve yaptıkları dönemlerin ilham kaynağını Kayzer’in memleketi güzel atlar diyarı Kapadokya’ya mal etti.

Toplumun kadın ve erkek eşitliği ilkesini önemsemesini ayrıca hangi din olursa olsun amacın ve öznenin iyi insan olmaktan geçtiğini dile getirdi.  Bu düşünceye uygun izler bırakmayı esas alarakHacı Bektaş Veli’nin : “Dili, dini, rengi ne olursa olsun; iyiler iyidir.” Özdeyişi ile vurgu<>

Bu sırada ilçemin E. General, dik duruşlu ve saygın Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza SELMANPAKOĞLU ve Meclis Üyesi Feyzullah SÜMEN ile görüşme-söyleşme fırsatımız oldu!

http://blog.milliyet.com.tr/Anilarla_cogalmak/Blog/?BlogNo=317083)) 

Aynı gün akşamında başarılı organizatör, kültür ve gönül insanı, ilimin medar-ı iftiharı, şair Ayşe PASLANMAZ, Dedeman Otel’de şiir programı düzenledi. Konuk şairlere motiflerle bezenmiş “Uluslararası 11. Kapadokya Şiir Şöleni” yazılı yöresel çini tabak ve onur belgesi sunumunda bulundu.

Cemal Süreya, özgün sözcükleriyle şairi değerlendirdi: “ Şair, şiir yazan kimse demek değil; onun ötesinde bir varlık… Şairlik, bir tavırdır ve şiirin de üstünde bir yerdedir ! ” 

                   Hacı Bektaş Veli ve Mevlana ile ilgili bir fıkrayı aktarmak isterim:

Bir adam, kötü yoldan para kazanarak kendisine bir inek satın alır. Ancak bir süre sonra yaptıklarına pişman olur. Günaha girdiğini düşünür ve hiç olmazsa iyi bir iş yapmış almak için ineği Hacı Bektaş Veli’nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister. 0 zamanlar dergâhlar aynı zamanda, yoksulun karnını doyuran aşevi olarak hizmet veriyordu.

Artık iyi bir insan olmak isteyen adam, içinde bulunduğu durumu, vicdan azabı ile Hacı Bektaş Veli’ye anlatır ve ineği bağışlamak istediğini söyler. Ancak Hacı Bektaş Veli: “Kirli işlerden kazanılmış parayla alınan bu inek helal değil.” diyerek kurbanı geri çevirir. 

Bunun üzerine adam Mevlevi Dergâhı’na gider ve aynı durumu Mevlana’ya anlatır. Mevlana, bu hediyeyi kabul eder. İki farklı tavır karşısında şaşıran adam aynı şeyi Hacı Bektaş Veli’ye de anlattığını ama onun ineği kabul etmediğini, söyler ve Mevlana’ya bunun nedenini sorar. 

Hz. Mevlana şöyle konuşur: “Biz bir karga isek, Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. 0 yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz, ama o kabul etmeyebilir.” 

Adam bu yanıta çok şaşırır! Kalkar Hacı Bektaş Dergâhı’na tekrar gider. Hacı Bektaş Veli’ye durumu anlatır. Mevlana’nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip, bunun nedenini bir de Hacı Bektaş Veli’ye sorar. 

Hacı Bektaş Veli, şöyle yanıt verir: “Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise, Mevlana’nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir, ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.”

Hacı Bektaş

Bilgisizlik düşman, diyen
Bilime, akla yer veren
Türk dilini içten seven
Can ışığı Hacı Bektaş.

Onca doğruluk, ilaçtır
Pişmanlık da ihtiyaçtır
Keramete uyan baştır
Şan ışığı Hacı Bektaş.

Tembelliğe ödün vermez
Yalanı, fitneyi sevmez
Adaletsiz toplum görmez
Kan ışığı Hacı Bektaş.

Çalışkanın yanındadır
Aklın, bilmin savındadır
Kültür, erdem yolundadır
Tan ışığı Hacı Bektaş.

Sevgi, saygı, barış bekler
İnsanlığa hizmet ister
Birlik ve kardeşlik diler
Yan ışığı Hacı Bektaş.

Muhsin DURUCAN

 

 

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 762
Toplam yorum
: 491
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1281
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster