Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '10

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
19877
 

New York’ta 5 Minare ne anlatıyor?

New York’ta 5 Minare ne anlatıyor?
 

Cemaatlerin içlerinde bulundukları durumları ve Türkiye gerçeğini anlatan bir film…


Çok konuşulan ve çok tartışılan bir konu arasında şimdiden yerini aldı. Aslında ülkemizin sıcak gündeminin ve şartlarından dolayı sadece belli bir kesimin gittiği ve gidenlerde de yer etmeyen sinema kültürü ve filmlerin eleştirilmesi konusu, bu yazımda New York’ta 5 Minare filminden ve toplumdaki eleştirileri; Fethullah Güleni anlatıyor denmesi ve diğer benzetmeler ile filmin nasıl ezildiğinden bahsedeceğim. 

*** 

Filmin çekimlerinde kullanılan mekânlar İstanbul, Bitlis ve New York izleyicin sıkılmayacağı tarzda senaryosunu ve yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül’ün yaptığı film geniş oyuncu kadrosu ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Bir çok ülkede gösterime girecek olan filmde değinilen konular ise yıllardır yapamadığımızı şimdi yaptık dercesine olmuş. Filmde dinler arasındaki kardeşlikten, Müslümanlık ile terörizm arasında uluslararası alanda ve özellikle Amerika’daki tabuları yıkmış. Biz nasıl toplum olarak yapılmaması gereken dışarıdan pompalanan etnik ayrım olayında her “kürt pkklıdır” gibi yanlış bir algılama içerisine bilinçli olarak itiliyorsak. Aynı şekilde uluslar arası politik, kirli oyunlar neticesinde yeni dünya düzeninde “Müslüman teröristtir” anlayışını benimsetmeye çalışan bir düzeni anlatan ve bu düzenin aslında böyle olmadığı göstermeye çalışan, gerçekleri anlatan yerli yapım bir film New York’ta 5 Minare bu nedenle gidenlerin filmin içindeki aksiyon sahnelerin saymalarını değil asıl filmin izleyiciye ne vermek istediğine bakması gerekir. 

*** 

Fethullah Gülen’i anlatıyor mu?  

Konunun bir kısmı Amerika’da ve oradaki tarikatlar yada dinine bağlı kesimleri de içine alığı için Türkiye’de hocalık konusunda ismi geçen, cemaatlerde adı sayılan bilinen biri olan Fethullah Gülen’in Amerika’da olmasına bağlı olarak filmin fragmanlarında gösterilen sahneler ile Haluk Bilginer’in oynadığı Hacı Gümüş karakteri ile Fethullan Gülen’in halk tarafından benzetilmesi normaldir. Fakat filmin içinde bu benzerlikten öteye geçemiyor. Yani Hacı Gümüş karakteri tamamen ayrı bir karakter ve kendine özgü benzeten halk. 

*** 

Son söz; Filmi izlemeden önce çevrenizde olumlu veya olumsuz eleştirilere kulak asmayın gidip kendiniz izleyin ve kararınızı verin. Cemaatlerin içlerinde bulundukları durumları, dernek cemaat, kulüp gibi toplumsal grupları nasıl kullanabilecekleri gösteren anlayanın gözünün içine sokan ve bir Türkiye gerçeğini anlatan film… 

 

S&S (Her Zaman Önde) 

SAMET SERBEST  

 

http://twitter.com/SAMETSERBEST 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mahsun Kırmızıgül, önceki filmlerinde yaptığı gibi burda da bir çok şeyi tek filmde anlatma hatasına düşmüş. Terörizm, ayrı dinlerdeki kültürlerin yuva kurma mücadelesi, gelişmiş ülkeler ve Türkiye, 11 Eylül saldırısının bir insan üzerindeki etkisi, kan davası, intikam duygusu, anne ve evlat özlemi vesaire vesaire. Bir filmde, bir çok şeyi aynı anda anlatmaya kalkarsanız, izleyiciyi boğar ve onca anlamın içerisinden anlamsızlıkların çıktığını görürsünüz. Fragmanlarına bakarak, ön yargıyla, harika bir film izleyeceğimi sanarak salona girip, sonra da dağ fare doğrudu deyip, benim bu filmden aldığım dersi aktarayım size: ''Doğarken ezanımız okunur da namazımız kılınmaz. Ölürken ise namazımız kılınır da, o namazın ezanı okunmaz. Okunmaz çünkü, o namazın ezanı sen doğduğunda okunmuştur da ondan. İşte ömür dediğin şey bu kadar kısadır'' Filmde aynen bu şekilde sarfedilen cümle, salondan çıkarkenki tek kazancım oldu. Sevgi ve saygıyla..

Behram Su 
 20.11.2010 17:07
 

Ve izlenebilir doğaçlama bir film , ne atlatmak istediğini sanırım kendileride anlamış değil. Sevgiler...

Kadri KANPAK 
 18.11.2010 8:50
Cevap :
=) filmde ve filmin sonunda sahnelerin duygusallığa kayması izleyecide sanırım biraz doğaçlama ve duygusallık ağırlıklı bir izlenim bırakıyor fakat konuyu genel olarak ele alırsanız doğaçlamanın ötesinde olduğu görürsünüz. Saygılarımla_________S&S  18.11.2010 11:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 2712
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Ülke meselelerine kafa yoran ulusal çıkarları korumaya çalışan düşünen bir genç. İlkelerim; Üstün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster