Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '07

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
429
 

Neye hazırlanıyorsunuz?

Önümüzdeki 21 Mart günü, Türkiye genelinde “ Nevruz ” bayramı kutlamaları yapılacak. Bu günü geçmişte bütün Türkiye’ de “ Bahar Bayramı ” olarak kutlardık.

Tabiat ile iç içe, kucak kucağa yaşayan, toprağı " ana " olarak vasıflandıran Türk'ün düşünce sisteminde " baharın gelişi " elbette önemli bir yere sahip olacaktı.

Nevruz, Türk dünyasının kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna kadar uzanan engin coğrafyada yaşayan toplulukların pek çoğu tarafından yaygın olarak kutlanan bahar bayramıdır. Bütün bayramların dinî ve millî bir inanıştan, o toplumu ilgilendiren ortak bir hatıradan, geleneklerden, duygulardan ve tabiatın insanlara tesir eden bir olayından doğduğuna inanılır.

Genellikle Nevruz, yani Farsça "Yeni Gün" adını taşıyan bahar bayramı, insan ruhunun tabiattaki uyanışıyla birlikte kutladığı bir bayramdır. Böyle bir bayramın, yani mevsimlerin değişikliğinden doğan özel günlerin, başka başka adlar altında birçok milletin sosyal hayatında yer aldığı da bilinmektedir.

Tam 58 değişik ama birbirine benzer isimler tespit ettim. Ama bayram olarak bilinen ve “Toprak Ana”nın verimli devreye yani bağrından bir şeyler vermeye geçtiği “Bahar”ın müjdecisi olan günlerin başlangıcı “NEWROZ” olarak anılmamıştır.

Bir başka şey, Türkçe alfabede “W” harfi yok.

Peki, şimdi niye “W” harfi ile Newroz” yazarsınız?

Diyarbakır Valiliği, DTP İl Başkanlığı'nın 21 Mart'taki Nevruz kutlaması için yaptığı izin başvurusu, dilekçede "w" harfi kullanılarak "Newroz'”yazılması ve eksik evraklar nedeniyle iade etmiş.

Diyarbakır Valiliği'ne, 12 Mart'ta kutlama izni için müracaatta bulunduklarını ifade eden “Tertip komitesi Başkanı” kişi "Dilekçemizde kullandığımız 'w' harfi yüzünden sıkıntı yaşadık. Bazı eksik evrakların tamamlanması ve 'w' krizinin aşılması için dosyayı iade ettiler. Bu sorunu gidermeye çalışıyoruz. Tertip komitesi olarak her türlü önlemi almaya çalışacağız. Ancak büyük bir gerilim çıkması durumunda görevlilerimiz bunlarla baş edemeyebilir" demiş...

DTP Diyarbakır İl Başkan Vekili Musa Farisoğlu Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Nevruz kutlamalarında suç unsuru taşıyan renk ve flamaların alana sokulmasının suç sayılacağı yönündeki açıklamaya ilişkin bir soruya, "Bayrak ve flama organizasyonu içerisinde değiliz. Hiç bir zaman da olmadık. Halkın kendi doğal renkleri ile alana girmesini engellemeyiz. Bu renkleri kendi özleridir. Bu anlamda Orgeneral Başbuğ'un açıklamasını, süreci gerginleştiren ve doğru olmayan bir açıklama olarak görüyorum" diyor ve devamla "1 milyon kişinin alana gelmesini hedefliyoruz. Kürt sorununun demokratik esaslara göre çözümü ve son günlerde gündeme gelen halkın hassasiyetleriyle ilgili mesajlar verilecektir" diyor.

Bir…

İzin için yapılan müracaatta Nevruz’u “W” ile yazmak, başından çatışmaya çanak tutmaktır. Türkçede “W” harfi yoktur. Tertip komitesi “W” harfini kriz olarak tanımlamaktadır. Belli ki “Kriz” çıksın diye yazılmaktadır. Belli ki kriz de çıksın isteniyor. Çünkü üstü kapalı tehdit de içeren “Ancak büyük bir gerilim çıkması durumunda görevlilerimiz bunlarla baş edemeyebilir" deniliyor

İki…

DTP İl Başkan Vekili, sanırım Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un dediklerini anlamamakta ısrarlıdır.

Üç…

21 Mart “Yeni gün” ün başlangıcının bayramı olup, Orta Asya’dan beri kutlanan bir bayramdır, İl Başkan Vekilinin “Kürt sorununun demokratik esaslara göre çözümü ve son günlerde gündeme gelen halkın hassasiyetleriyle ilgili mesajlar verilecektir" dediği gibi mesaj alma verme bayramı değildir.

21 Mart, dediğimiz gibi bir bayramdır ve her hangi bir topluma özgü bir gün değildir.

Ülkemiz, terör belasına şir bu yana bütün “Nevruz” bayramları belli kişi ve guruplar tarafından amacından saptırılarak “Kavga” ortamı yaratılmıştır.

Şu acı bir gerçek ki, bir taraf her zaman bu günü “Kavga”ya fırsat bilirken, diğer bir taraf da sesiz kalarak amaçların saptırılışına çanak tutmaktadırlar.

Bu vesile ile bir kere daha tekrarlamada fayda görüyorum…

Hiç kimsenin bu ülkeyi bölmeye, parçalamaya gücü yetmeyecektir.

Gerek içtekiler…

Gerek dıştakiler…

Artık aklınızı başınıza alın, çünkü ülkenin bölünmemesi için can verecek çok insan var bu ülkede.

Ve…

Buraya kadar…

Biraz anlayın, biraz aklınızı başınıza alın…

Her “Nevruz” bayramını “Ayaklanma” provanız olarak kullanmanıza izin vermeyiz.

Öyleyse neye hazırlanıyorsunuz?...

14 MART 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 893
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster