Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
580
 

Neyim var

Neyim var
 

ney


“Kamışların üzerinden geçerken,
Kuşları uyandırmaya korkan tatlı bir meltemin kanat çırpınışları”
- Rauf Yekta Bey, Türk Musikisi

Ey sevgili; tasavvufa ilgimden haberdar alacağım ney dersine saatler kala yaptığın sürprizle beni çok mutlu ettin. Nasıl da sessiz sedasız getiriverdin akşam ney’i. İnce hassas düşünceli.

Ney sazını üflemek zormuş, öğrendim bu hevesimin kolay gerçekleşmeyeceğini. Çıkmıyor tek ses derken derken o konsantrasyonu yakaladığın anda bütün bedenin ve ruhunla üflüyorsun ve ses haykırış olup çıkıyor. Diyorlar ki tedavi gibi içindekileri söyleyemediklerini sırlarını dışa vuruyor sesiyle.

Ders başlıyor, neyzen başı hocamın sabırla ney’den bahsetmesiyle. Yıllar önce ders aldığı üstada aylarca gidip gelmiş ney kılıfından çıkmamış bile, hep başka konulardan bahsetmiş, izlemiş bedeni ruhu belli etmeden öğrencisine. Önce herşey boş geliyor üfle üfleyebilirsen, çok sabretmek hergün zaman ayırıp çalışmak gerekiyor. Bir duruşun olmalı ney’i tutuşun, beyninin hangi yarısını kullandığınla alakalı, taklidederek üflenirmiş ney çalana imrenilerek. Aynanın karşına geçip üflemeye çalışacaksın, içinden geçenleri. İçinde kalanları - kanayanları, kıyılarına çekilenleri - uzağa gönderilenleri, derin uykunu - ani uyanışını, neşelenebilmeni - kendini beğenmeni, görünen - görünmeyen yüzünü kendi kendine baka baka mı kararacaksın, baktıkça için mi açılacak; buğulanacak mı üflediğinde.

Asi nehri ve Nil’in kıyısında büyüyen sazlardan toplanır Ney yapımına uygun olan kamışlar, kurutulur, dokuz boğum olacak şekilde kesilir, içi boşaltılır ve tıpkı insan vücudu gibi yedi delik açılır manda boynuzundan yapılmış -ki bakteri tutmazmış-, başpare denilen kısım parazvaneye yerleşir. Her boğumda âşiran dügâh segah kürdî delikleri açılır, rast ile perde kapanır. Olgun insan olmak da ney’e benzemek gibi usulüne uygun ruhundan üflemek, için temiz olacak anlatacakların olacak, derdin çok derdini yaşama şeklin erdemli sabırlı olacak, bir çok aşamadan geçeceksin, sararıp solacaksın, bağrın delik deşik olacak; özüne dönmek isterken yanıp tutuşacaksın, dinleyecek herkes ney’den seni insan sesine en yakın ses çünkü, bir de ‘kudüm’ derler göklerde yankılanan. İlahi bir nefes musikinin hatırı sayılır kutsal sazı. Ağlayacak ağlatacaksın doğruları üflerken neyden. Mevlâna “dinle ney’den” demiş. Sema töreninde bulundunuz mu hiç izlemeye doyamayız huşu içinde, bir de dönene sormalı ibadetini.

Ney’e saygımız var… İnsana olan sevgimizle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Acaba Milliyet Blog mahallesinde, benim gibi ney seven, ney üflemeye gayret eden başkaları da var mıdır diye araştırma yaparken, sizin bu güzel blogunuzu okumak beni çok mutlu etti :) Ben yaklaşık 3 aydır ney eğitimi almaktayım, bu büyülü macerada yaşadıklarımı bloglarımda da "nefesle can bulan" kategorisinde anlatmaktayım :) Ney aşkı başka hiçbir aşka benzemiyor gerçekten, bir kez eline alan ve büyüsüne kapılan, bir daha vazgeçemiyor o güzel kamıştan ve onun yanık sesinden.. Başarılarınızın devamını diliyorum sevgili yazarım, sevgilerimle..

Mor Okyanus 
 17.07.2011 13:49
Cevap :
teşekkür ederim  19.07.2011 15:23
 

nasıl da renkli , farklı, sıcak, mesafeli ve okyanus tadında geldiniz, bi bilseniz :)) tekrar merhaba...

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 16.07.2008 22:25
 

Bir yazıma yorum yapma nezaketinde bulununca, merak ettim sizi. Bir çırpıda önce şirlerinizi, sonra da yazılarınızı okudum. Hoşgeldiniz Milliyet Blog'a! Edebi yönünüzün güçlü olduğunu, Türkçeyi düzgün kullandığınızı görmekten mutluluk duydum. Birçok arkadaşımız gibi ben de yazılarınızı zevkle takip edeceğim. Saygı ve sevgilerimle.

Mustafa Mumcu 
 15.07.2008 15:47
Cevap :
teşekkür ederim sayın Mumcu,tümü kıymetli paylaşımlarımızın,bizler biliriz değerini.Saygılarımla elif  24.07.2008 14:12
 

Aydınlattınız sayfamı Işık lı Yıldız lar Sarar oldu dünyamı,Mutlu oldum.Hepberaber yazmaların sevinciyle bildiklerimizi paylaşacağımız nice günlere ,sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

theory 
 14.05.2008 9:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 518
Kayıt tarihi
: 08.05.08
 
 

 Edebiyat, bilim, ilim, tasavvuf ve kitaplar üzerinde araştırma ve incelemelerim devam ediyor.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster