Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '10

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
20395
 

Nezaket, estetik detayda gizlidir

Nezaket, estetik detayda gizlidir
 

Nezaket, estetik güzel ahlaklı insanlara mahsus bir davranıştır..


Hiçbir insan kendini nezaketsiz, kaba ya da saygısız olarak görmez.

Hatta kendini tanımlamasını isteseniz, nazik, oldukça saygıya önem veren bir kişi olarak tanımlayabilir. Ancak kişi davranışlarındaki eksikliği kendinden daha nazik, saygılı, güzel ahlaka sahip olan bir kişi ile karşılaştığında anlayabilir.

Bir insana bir sevgi sözü söylendiğinde, iltifat edildiğinde; karşısındaki kişiye aynı şekilde tüm detayları göz önünde bulundurarak, olabildiğince en güzel karşılığı vermesi gerekir.

iltifat edildiğinde kişi sadece, “Teşekkür ederim '' ya da ''haklısınız ''diyerek geçiştirebilir. Baktığınız zaman yanlış yok gibidir ancak asla yeterli değildir.

Çünkü bir kişiyi yaptığı güzel bir davranış karşısında onere ettiğiniz zaman, onun da aynı üslupta cevap vermesi nezaket gereğidir.

Örneğin; ikramda bulunan kişiye teşekkür etmek nezaketli bir davranıştır. Ne kadar güzel olmuş, emeğinize sağlık teşekkür ederim diyerek karşınızdaki kişiye memnuniyet bildirmek kadar daha doğal ne olabilir ki?

Fakat afiyet olsun denildiği zaman , sadece teşekkür ederim demek yanlış olmasa da eksik, nezaketsiz bir tavırdır ve karşınızdaki kişinin kalbinde ister istemez bir burukluğa neden olur.

Örnekleri çoğaltabiliriz;

Nasılsın diyen bir kişiye, sadece teşekkür ederim demek doğru fakat eksik bir tavırdır... Teşekkür edip, karşı tarafın da hatırını sormak nezaketli bir davranıştır.

Bir başka örnek; burada yazı yazan bir kişinin sayfasına yorum yaptığımız zaman sadece kendi fikrimizi belirtmemiz eksik bir davranıştır. Ortada bir emek vardır, fikrine katılır ya da katılmayabiliriz ancak bir teşekkür etmek ya da önce yazılan yazıyla ilgili düşüncemizi belirtip, sonra kendi düşüncemizi açıklamak nezaket gereğidir. Sadece kendi düşüncemizi belirttiğimiz zaman, karşı tarafı hiçe saymış oluruz.

Ayrıca illaki bizim nezaketli olmamız için, karşı tarafın da nezaketli olmasını beklemeye gerek yok. Ancak tabii ki, saygısız bir insana nazik olalım demiyorum... Her insan saygı gösterdiği oranda saygıyı hak eder fakat aynı saygısız üslupta cevap vermek de aynı seviyeye inmiş olmak demektir ki; bu çok yanlış bir davranıştır.

Yukarıda da söylediğim gibi kişi kendindeki eksikliği fark etmeyebilir lakin, siz nezaketli olursanız karşınızdaki de mutlaka davranışındaki eksiliği fark edip düzelecektir.

Konunun daha iyi anlaşılması için yakın zamanda yaşadığım bir olaydan örnek vermek istiyorum.

Alışveriş merkezinde sırada bekliyorum. Bir beyefendi elindeki tek parçayla gelip önüme geçti sanki ben fark etmemişim gibi... Hemen, beyefendi tabii ki geçebilirsiniz sizin tek bir parçasınız var dedim. Aa... siz mi sıradaydınız deyip, özür üstüne özür dileyerek arkaya geçmek istedi. Rica ederim buyurun lütfen dedim ama sırada beklediği zaman içerisindeki huzurluğu görülmeye değerdi. Şimdi bu beyefendinin bir daha böyle bir saygısızlık yapabileceğine ihtimal dahi vermiyor

Sözün özü;

Her insanın aynı nezakete, estetiğe sahip olması elbette ki beklenemez. Ancak kişi olabildiğince karşı tarafın nezaketli davranışına aynı üslupta cevap vermesi gerekir. Ayrıca bir davranış doğru dahi olsa, eksiklik varsa nezaketli davranış olmaz. Nezaket, estetik detayda gizlidir.

Sevgi ve ışıkla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kimi nezakete saygı duyar ama kimi nezaketsizliğe, bazıları da nezaket sunumunun içinde nezaketsizliği çok iyi barındırabiliyor. İfade tarzından öteye davranışlarındaki süreklilik insanın özüdür. Benim için bencilliğin bulaşmadığı kişiler çok önemlidir. Gönül hoşluğuyla...

Kadri KANPAK 
 18.10.2010 10:06
Cevap :
Kadri Bey teşekkür ederim konuya olan ilginiz için, düşünce paylaşımınız için. Doğru söylüyorsunuz ayrıca, önemli olan söz değil özdür. Ben bir ilave yapayım izninizle; içinde Allah korkusu olan insan hiçbir şekilde karşısındakine saygısız olmaz. Herkese eşit davranır. Çünkü tüm yaratılanları, Yaradandan dolayı sever.Ben böyle düşünüyor ve böyle yaşıyorum.. Çok selam ve saygılarımla.  18.10.2010 13:20
 

Nezaket, içten gelen doğal bir harekettir. Yapmacığı olamaz...Herkesin nezaket kaidelerine riayet etmesiyle, incinmeler ve incitmeler de olmaz, dünya toz pembe olur hocanım, selam ve sevgilerimle...

Yurdagül Alkan 
 16.10.2010 17:15
Cevap :
Çok teşekür ederim Gül Hanım ayrıca ne kadar da doğru söylemişsiniz; nezaket içten gelir.. zaten yapmacık olduğunda da basitliğe girer ki bu da hemen belli olur.. Çok selam ve saygılarımla.  16.10.2010 19:16
 

Gerçekten de nezaket ahlaki bir meziyettir. Ne de güzel ifade etmişsiniz. Tabi kişi farkındalığını arttırdığı sürece bu gibi inceliklere dikkat edebiliyor. Hiç uzaklara gitmeye gerek yok, bizzat kendimi örnek vereceğim. Gerek konuşmalarımda gerek davranışlarımda kendimi bildim bileli bir uysallık bir yumuşaklık olsa da üslup olarak zaman zaman kabalaştığım oluyordu. Farkıdalığım arttıkça bunun yerini hilme bıraktığını müşahede ettim. Yunus gibi yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevme gayretimiz aynı zamanda ona nezaket icbar ettiriyor..Sevgi, hürmet ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 16.10.2010 16:10
Cevap :
Murat Bey teşekkür ederim değerli katkınız için. Öyle güzel söylemişsiniz ki; ''farkındalığımız arttıkça '' ve Yunus gibi yatılanları, Yaradandan ötürü sevme gayretimiz nezaket icab ettiriyor ''...Çok selam ve saygılarımla.  16.10.2010 16:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12837
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster