Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '10

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
1489
 

Nezaket sadece bir kadın adı mıdır?

Nezaket sadece bir kadın adı mıdır?
 

Nezaket, sona erdiği zaman, kabalık diye adlandırılan ve gündelik hayatlımızda ne yazık ki, günden güne azalmakta olan insani bir duruştur.

Kendini güvende değil de, tehdit altında hisseden insanların kabalaştığına dair bir yazı okumuştum. Gündelik yaşamın stresi içinde tedirgin hale gelen ve kendilerini tehdit altında hisseden insanlar nazik olma özelliklerini de kaybediyorlarmış.

Oysa nezaket yaşamı kolaylaştırıp, daha katlanılır hale getirir.

Karşınızdaki kişi ile ilişkiniz ne olurla olsun, onu anlamaya çalışmak ve aranızdaki bağlantıyı kolaylaştıran etkenlerin oluşmasını sağlamak istiyorsanız, ona vermek istediğiniz mesajı daima nazik bir şekilde ulaştırmalısınız.

Nezaket karşınızdaki insanla empati kurmaktır ve karşınızdaki insana değer vermektir.

Nazik olmak için, sosyal hayatımızda muhatap olduğumuz kişiyi ille de çok iyi tanımış olmamız gerekmez. İnsanlar arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin, saygı duymalı ve onları kırmamaya özen göstermeliyiz.

Karşınızdaki insana / insanlara ne kadar nazik ve kibar davranırsanız, karşılığı da kuşkusuz nezaket ve kibarlık olarak size geri döner. Nezaketin de, kabalığın da geri bildirimi çok hızlıdır.

Çevremizdeki insanların çoğunun nazik olmasını bekleriz ancak bu her zaman mümkün olmaz. İnsanlar farklı çevrelerde yetişip, farklı kültür ve etik değerlere sahip olduklarından, kuşkusuz herkesin aynı nezaket ölçüsü içinde davranması olanaksızdır.

Ama sevindirici olan şudur ki, nezaket öğrenilen ve zamanla geliştirilebilen bir davranıştır. Herkes kolaylıkla nazik olmayı öğrenip, bunu zaman içinde geliştirebilir.

Kişisel tarihimi düşündüğümde hayatımda iz bırakmış, benim için önemli olan, değer verdiğim kişilerin, nazik insanlar olduğunu görüyorum.

Lisedeki coğrafya öğretmenimin zarif davranışlarını, nezaketini ve sevecen tavırlarını unutmam mümkün değil. Benim için onu vazgeçilmez kılan nedenlerin başında her zaman nazik olması ve sevgi dolu yüreği gelir.

İlaç almam gerektiğinde, bir kaç bina ötedeki kaba eczacıyı değil, yolun sonundaki nazik ve her seferinde hal hatır soran kibar eczacıyı tercih ederim.

Milliyet Blog’da nezaketine güvendiğim ve yazılarıma nezaket sınırları içinde yorum yapan yazarların yazılarını okuyup, yorumlar yaparım.

Evet, görünen o ki, nazik davranışları hayatın kendisine uygulamamız durumunda, sonuçları şaşırtıcıdır.

Eğer nazik bir öğretmenseniz öğrencileriniz sizi hayatları boyunca unutmayacaklar her zaman sevgi ve saygı ile anacaklardır. Nazik bir dükkan sahibi iseniz müşteriler daima sizi tercih edeceklerdir. Ya da nazik bir yazarsanız, yazılarınız diğer yazarlara göre daha çok okunacak ve yorum yapılacaktır.

Görüldüğü gibi insanların birbirlerini sevip saymasında en önemli faktörlerden biri nezakettir. Çünkü nezaketin özünde, insanlara iyilik etme düşüncesi vardır.

Nezaket insanlara üstünlük kazandırır.

Tüm insanlara, hayata ve kendimize karşı nazik olalım lütfen.

Saygılarımla,

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

" Nezaket" konusundaki düşüncelerinizin geneline katılıyorum. Nezaketin fazlasının da itici bir yapmacıklığı olduğunu belirtmek isterim. Saygılarımla...

Cem Beraat Çamsarı 
 30.03.2011 19:49
Cevap :
Elbette, fazlası yapmacık olur, ama ayırt edilebilir gerçek nezaketten. Saygılarımla.  31.03.2011 8:47
 

Bu sevdiğim ve anlamlı bulduğum bir deyiştir. Nezakete önem veren, nazik insanları seven kişiler buna değer verenlerdir. Kişiliğin oluşumunda insanın özü (mayası), aile terbiyesi, çevre koşulları, eğitim ve daha başka olgular etkilidir. Bu nedenle "Herkes kolaylıkla nazik olmasını öğrenir" önermenize katılamayacağım. Öyle olsaydı etrafımızda nazik insandan geçilmezdi :-) Oysaki toplum yapımız ortada. Yine buradan kişide insan sevgisi, empati kurma yeteneği de gelişir sonucuna varabiliriz. Sevdiğim diğer bir söz ise "Başınıza ne geldiği değil, nasıl tepki verdiğiniz önemlidir" deyişidir. Bu nezaketi özümseyebilmiş insanların bir çok koşulda nezaket sınırları içinde tepki verecekleri anlamına geliyor. Güzel ve önemli bir konuyu paylaştığınız için teşekkürler. Saygılarımla.

Güz Özlemi 
 12.11.2010 9:00
Cevap :
Çevremde sonradan nazik olabilmeyi öğrenmiş ve bu konuda ustalaşmış bir kaç kişi gördüm ve buna istinaden "sonradan öğrenilebilir" diye parantez açtım. Eğer kişi hayat içinde nazik olmayı seçiyorsa kesinlikle öğrenebilir. Ancak sanırım - çoğunlukla erkekler - nazik ve kibar olmayı akıl almaz bir nedenle, karekter zaafı olarak gördüklerinden, toplumumuz nazik olmayan ve kaba tonla erkekle dolu maalesef.. Düzelecek diyerek umudumu kaybetmiyorum :) Yorumunuzla yazıma düştüğünüz bu önemli dipnot için saygılarımı sunuyorum, teşekkür ederim. Görüşmek üzere....  12.11.2010 9:15
 

Size gönülden katılıyorum efendim. Nezaketle, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 12.11.2010 2:17
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Mehmet Bey... Saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Her zaman çok nazik ve ince olduğunuzu söylememe bilmem gerek var mı :)  12.11.2010 8:43
 

Değerli A. Nilgün Aktaş, yaygın kanaate göre nazik insanlar, içerleri dolu buğday başakları misalidir. Kafaları ağırlıkları nedeniyle hep aşağı bakmaktadır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 11.11.2010 18:57
Cevap :
Sayın Canmehmet Bey, ne kadar doğru ve güzel bir benzetme bu. Çok teşekkür ederim bu harika dipnotu yazımın altına düştüğünüz ve yazımı zenginleştirdiğiniz için. Saygılarımı sunarım efendim, görüşmek üzere.  12.11.2010 11:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 561
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8415
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster