Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
423
 

Nezaket yoksunu futbolumuz

Nezaket yoksunu futbolumuz
 

Fotoğraf herşeyi anlatıyor.


“Böyle bir ülkeyi buldunuz, rahatsınız. Mahkemeye veriyoruz 8 ayda bitmiyor.”

Sanırsınızki iktidar yanlısı bir politikacının ağzından çıkan sözcükler bunlar.

Oysa, hayır!

Bu kaba ifadeler Ulusal Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim’e ait... Ve basın mensuplarını tehdit sözleri...

Bu ifadeleri, Türk futbolseverlerin, bir gece önceki Ulusal Takım zaferinin tadını çıkartacağı gün ve saatlerde alelacele düzenlediği bir basın toplantısında kullanıyor Terim.

.....

Basına yansıyanlar doğruysa, bir de Ulusal Takım Kaptanı Emre Belözoğlu’nun Çek zaferi sonrası medya mensuplarına yaptığı ifade edilen hareketler ya da ifade ettiği iddia edilen düzeysiz sözler var!

Biri Ulusal Takım’ın teknik patronu, diğeri kaptanı...

Biri hocası diğeri talebesi; taa Galatasaray günlerinden...

İzleyin lütfen, hem hocasını hem öğrencisini, bir nezaket kırıntısı var mı, futbol geçmişlerinde, günlerinde!

Şu sözlere bakar mısınız;

“Kendi işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Sizlerin işini de zorlaştırıyoruz. 70. dakikadan sonra yazdıklarınızı çöpe atmak kolay değil. Bu sıkıntı için özür diliyoruz. Gecenin en karanlık olduğu an, sabaha en yakın olduğu andır...”

Yine Terim’in ‘naif’ ifadeleri; sözüm ona, ‘dalgasını geçiyor!’


.....

Gerek Fatih Terim gerekse Emre Belözoğlu’nun futbol oyunundaki başarıları değerlendirmelerimin dışındadır.

Beğenelim ya da beğenmeyelim, gözardı edemeyeceğimiz gerçekler bunlar.


.....

“...‘Allah utandırmasın’ diye uğurluyorum. Tüm enerji ve konsantrasyonumuzu en iyi şekilde kullanacağız. Bizimle üzülüp, bizimle seviniyor Türk halkı...”

Turnuvaya katılan 16 Ulusal Takım var. Büyük olasılıkla onların teknik sorumluları da aynı duygularla uğurluyorlardır oyuncularını sahaya ve o uluslar da, onlarla seviniyorlar, onlarla üzülüyorlardır. Tıpkı Çek maçında Nihat’ın attığı gole üzülen Çeklerin ve o galibiyete sevinen, tüm gazetelere manşet olan Türk futbolseverlerin fotoğrafları gibi... “...İstanbul’a gelince isim vererek konuşacağız, biz liyakatı sizden değil milleten aldık.”ın anlamı ne olabilir?"

Türkiye Futbol Federasyonu millet mi demek?

Siizi o göreve federasyon getirdi, millet te, hem sizden hem federasyondan hesap sorma hakkına sahiptir.

Millet kavramı içinde basın mensupları da var elbet.

Siz akla hayale gelmeyecek ücretlerle Ulusal Takıma kötü futbol oynatıp başarısız sonuçlar alacaksınız, size de o milyarların hesabı sorulmayacak! Öyle mi?

....

“Böyle bir ülkeyi buldunuz, rahatsınız. Mahkemeye veriyoruz 8 ayda bitmiyor. Burada rahatsınız bunu tepmeyin.”

Çağdaş bir ülkede, bir futbol adamının ağzından çıkabilir mi bu sözcükler?

Adama hemen haddini bildirirler!

.....

Bir not sıkıştırayım bu araya: Terim’in ifade ettiği maç dakikalarında ben de ‘Fatih Terim’den kurtulma zamanı’ başlıklı bir blog hazırlığı içindeydim, skor değişti, yazının şekli de değişmiş oldu. Özü aynı: Ulusal Takım, Fatih Terim, Emre Belözoğlu kültüründen kurtulmalıdır. Çünkü, Terim ve Emre'nin olduğu yerde hiçbir zaman şu üç nitelik bir arada bulunmadı; "Zeka, çeviklik ve ahlak!"

Terim:

“Oynadığı futbolla keyif veren ve alan, kaybetse de kazansa da manşetlere çıkacak bir takım’ dedik. Verdiğimiz sözü tuttuğumuz için de mutluyum” demiş.

Bu bir lütuf mu şimdi?

Siz görevinizin bir aşamasını yerine getirmişsiniz!


Başarınızı alkışlarken, sözlerinizi ve davranışlarınızı kınıyorum!..

Haber-foto:

http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=spor&ArticleID=877313&Date=17.06.2008&ver=29

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Terim'in futbolculuğunu defalarca izleyen ve jübilesine giden biri olarak diyebilirimki ; Felsefesini gerilim üzerine kurmuş bir motivasyon adamı.Yaşadığı ve yaşattığı gerilimin boşalmaları ve dışavurumlarıdır bu demeçler.Bir Milli Takımlar teknik direktörünün söyleyeceği şeyler değil bu sözler.Saygılar...

TEKBAŞINA 
 05.07.2008 22:25
Cevap :
Futbolculuğunu ben de izleyenlerdenim. Benim eleştirilerim zaten yurttaş Terim'e değil, Ulusal Takım Teknik Direktörü Terim'e. Yurttaş olarak dilediğini söyleyebilir ama, ulusal bir sorumlu, söz ve hareketlerine dikkat etmekle yükümlüdür!.. Ağzına geleni söyleyemez, söylememeli. Ya da sonuçlarına katlanacak erdemi gösterebilmeli. Gerilim değil de, bir de hoşgörü üzerine kurgu denemeli bence... Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  06.07.2008 18:20
 

Sayın Terim,artık Türkiye'de milli takım dahil;hiç bir takımı çalıştırmak istemiyormuş...Federasyon başkanı da ''kalması için '' yalvaracakmış...Sanki...''Bulunmadık Bursa kumaşı ''...Hani özde ve sözde birlik ?..''...''Anayı kızdan ayıran paraymış '':)) Sanırım bir pazarlık olayı var...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 26.06.2008 13:11
Cevap :
O engin ve zengin kültürünü sanıyorum İtalya veya Almanya'ya taşıyacak. Bir şekilde biz kurtulduk; gerçi yetiştirdiği talebeleri var ama, olsun. Akçalı işlere benim pek aklım ermez. Ona eniyi Terim'in aklı erer; o ne yapacağını bilir öğretmenim. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  26.06.2008 16:44
 

İncitiydi o sözler, yakışmadı. O an hissettiklerimi aktarmışsınız Hüseyin Bey. Selamlar, sevgiler, saygılar...

Özlem Akaydın 
 26.06.2008 10:19
Cevap :
Elbette incitici, hatta kırıcı. Dün yine benzeri laflar etmiş, duymadım, okudum. Gelince 'görüşecekmiş' birileriyle. Bu nezih üsluptan kurtulduk sanırım, vazgeçmezse. Selam ve sevgiler. H.H.Dulun  26.06.2008 16:47
 

Keşke vazgeçtiğiniz yazınızı yazsaydınız. Sizin gibi düşünen milyonlar var. Eğer bir insan milli takımın başarısına şöyle ağız tadıyla sevinemiyorsa bunun sorumlusu Fatih Terim'dir. Hepimiz biliyoruz ki milli takım çeyrek finale Fatih Terim sayesinde değil özverili 3-5 futbolcumuz sayesinde geldi. Saygılarımla.

Eşit Ağırlık 
 19.06.2008 9:31
Cevap :
Yazmayı düşündüğüm yazının da hemen özüne yakın bu blog. Ben de Ulusal Takım'ın aldığı başarılı sonuçlarda, o 3-5 futbolcunun özverisini görüyorum. Hamit'in bir ara yere düştüğünde çimlere vuruşunu, o hırsını gördüğümde inandım zaten en azından beraberliğe. Terim faktörüne inanmasam da, başarı onun hanesine kaydediliyor, kutlamaktan başka seçenek kalmıyor. Ama sevincimin önündeki en büyük engel de o. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  19.06.2008 15:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1064
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster