Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
759
 

Nicel sanrıların nitel başkalaşımı

Nicel sanrıların nitel başkalaşımı
 

Kaş'a buradan bakmayı seviyorum.
Hani çocukken muzırlıklar yapardık.
Uzaklaşamazdık da.
Kenardan izlerdik.
Büyüdük.
Öğretmenin sandalyesine raptiye koyduk.
Arkadaşımızın önlüğüne kuyruk taktık.
Yine karşıdan baktık.
Çocuktuk!
Sonra bir baktık ki geçivermiş ömür.
Daha da büyüdük.
Her anı farklı yaşadık.
Kendimizi seyretmeyi öğrendik.
Hüznün kreması oldu mutluluk.
Önce krema bitti, kalan hüzün kocamandı.
Doyamadım!
İşte, şimdi hüzne bakıyorum.
Suskun ve gri.

"Deli çocuk!! Yıllardır sana gel burada yaşa diyorum. Hem huzuru burada bulduğunu söylüyorsun hem de çekip gidiyorsun! Lâf da dinlemiyorsun. Sonra yine darmadağın olmuş vaziyette buraya koşuyorsun!"

"Bir gün, sen acıdan besleniyorsun demişti Jon. Söylesene dayı, hüzün daha mı çok yakışıyor bana? Mutluluk mu benden kaçıyor yoksa ben mi?"

"Bazen insan mutlu olduğuna inanır. Oysa değildir. Kandırmaya çalıştığı ruhudur, kanansa benliği. Ne güzel söyledin az önce: Kremalı hüzün! Jon doğru söylemiş, senin ruhun hüzünlü. Neden özenirsen gülmeye! Bir ömürdür tanıyorsun beni, kaç kez güldüğümü gördün? İnsan gülmeden de, kara bulutlar altındaki solgun bahçelerde de mutlu olabilir. Yeşil ve mavi, rengârenk çiçekler her zaman mutluluk mu demektir? Kapkaraydı dünyan bir zamanlar. Keşişler gibi yaşadın uzak diyarlarda. Çok mu mutsuzdun? Lerwick'e dönüşünü dinlemiştim Ronnie'den de çok şaşırmıştım. Neden kendi mutluluğunu değil de başkalarının mutluluğunu yaşıyorsun? Neden hep sen gidiyorsun? Neden hep mutlu etme telaşındasın da seni mutlu etmeyi beceremiyorsun? Dün yüzün gülüyorduysa; bu, sen mutlu olduğun için değil, o mutlu olduğu içindi. Oysa onun imkansız bir yerde durduğunu ve seni üzgün görmek istemediğimi söylemiştim! Silkelen de şu haline bak!"

"Kötü görünmem, yemeden-içmeden kesilmem, hatta dizlerimin, kollarımın yara bere içinde olması önemli değil ki dayı. Acının, hüznün içinde var olmayı; o acı hüzünle yaşamayı öğrenmeliyim. Tıpkı daha önce olduğu gibi. Yaşam sadece buraya gelip gitmemden de ibaret değil. Merak etme, çıkardım düşüncelerimi ininden, özgür bıraktım ruhumu. Sen yoktan var oldun. Oysa şimdi; var olarak sonsuza değil, sonsuza dek ıssız kalmaya yol alıyorsun demişti Jon. Neden her zaman haklı olmak zorundaysa!"

"İyi yetiştirmiş seni. Sahi o nerelerde, hiç gözükmüyor."

"Dinlemedim ya onu, cezalandırıyor beni. Oysa, düşüncelerini hareketlerinle sınırlandırma diyen de oydu."

"Bizi de dinlemedin! Belki Nathy ve ben de cezalandırmalıyız seni."

"En zor ve en doğru olanı yaşamaya hazırım ben. Ağaçlı'ya gidip, yeniden aramaya başlamalıyım belki de beni."

"Hiç şaşırmam, yaparsın. Cemal Amca'nı görünce de bizi unutursun artık."

"Oldu mu şimdi dayı! Bizim dostluğumuz mesafelerle sınırlıysa zaten yok demektir. Biz dostluğumuzu sınır ve zaman mefhumu olmaksızın yaşıyoruz ve aslında hepimiz aynı yerdeyiz. Yaşamın ereğinde bir anlam görüp onun peşinden gitmenin nesi yanlış? Hayat sadece var olanın peşinden mi koşmaktır? Ruhum yine özgür işte. Onu aramaksa ne ulvî bir serüven. Düşünsene, bana sunduklarından dolayı ne büyük anlamlar kazanıyor hayat. Oysa sınırlanan ve yenilenmeyen bir hayat ne kadar ağır ve anlamsız olurdu."

"Sana lâf yetiştiremeyeceğim bilge martı! Senin hakkından Jon gelir. Hadi, geç oldu. Sil gözlerini de gidelim. Nathy ve Angeliki merak ederler. Yanya Kebabı yapacaklar sana. Nikos da yeni damıttığı uzodan getirecek."

"Oo, köfteli Yanya ve taze uzo ha! Sahi unutmadan, sabah teknenin yanında konuştuğun o sarışın teyze kimdi?"

"Halt etmişsin sen! Ne teyzesi! Kalika daha altmış yedisinde! Bir gözün ağlarken diğeriyle de beni mi kesiyorsun? Adaya yeni geldi. Emekli öğretmen. Ne kadar asil bir güzelliği var, değil mi?"

"Bakıyorum lâf söyletmiyoruz. İsmini, yaşını ve mesleğini de öğrenmişiz. Bu sözleri Angeliki için de duymuştum bir zamanlar. Ya, seksenini geçtin, hâlâ aklın kadınlarda! Bak, bu sefer Angel Anne'den yana olurum, söylemedi deme."

"Bir de dostum olacaksın! Yüzerek dön Kaş'a da gör gününü."

"Seni seviyorum ihtiyar. Gel buraya, sıkıca sarılayım sana."

"Ben de seni seviyorum oğlum. Ama doğruyu söyle, güzel hatun değil mi Kalika?"

"Yüzüyorum ben Kaş'a!"

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nicel ve niteliğin birbirine karıştığı bu ortamda, çok güzel bir yazı. Selamlar...

Mesut KARİP 
 08.01.2011 11:22
Cevap :
Geç yanıtladığım için özür dilerim Mesut Bey. Teşekkürler, sevgiler.  18.01.2011 18:41
 

Bu yazını görmemişim desem, inanır mısın bana:( İki adım ötemize geldin gene. Akdeniz bu, bırakmaz insanı kolay kolay. Bir de martıları bol olaydı Akdeniz'in, daha doyulmaz olurdu kesinlikle. Yorgo dayıya hayranım:) Bence O'nun ruhu 20'li yaşlarda sabitlenmiş:) Ne mutlu sana ki böyle dostların var. En güzel yanı da seni çok iyi anlıyor olmaları. Bir sonraki Noel'de mutluluk ışıkları saçarak git Meis'e. Biliyorum, başarırsın sen. Sevgi ve dostlukla...

Tülin Aksoy 
 07.01.2011 22:45
Cevap :
Sevgili Tülin, çok geç cevap verdim, kusura bakma. Ne bir şey yazacak ne de okuyacak halim var. Ama yorumlar birikmiş, kısa kısa yanıtlayacağım. Bulunduğum yeri görsen, eminim hayran olursun. Mauritius'tan çok daha güzel olduğunu söyleyebilirim ve "Soul regeneration" için yeterince huzur dolu. Bu arada, yeni bir balıkçı dostum oldu; Whetu. Kendine iyi bak dostum. Teşekkürler, sevgiler.  18.01.2011 18:40
 

...sizinle ağlayan ve sizinle gülen dostlarınız varsa insan başka ne isteyebilir ki...Örnek bir kişi olan Yorgo dayı gibi...Sevgiler Ata bey....

Erol Özışık 
 30.12.2010 23:10
Cevap :
Öyle, benim abilerim meşhurdur:) Yaşamı yaşanır kılıyoruz. Teşekkür ederim Erol Bey, sevgiler.  30.12.2010 23:59
 

Krema tadındaydı hayat, büyüdük hüzünlü bir kremaya dönüştü. Etkileyici dizeler ve anlatım. Kaleminize sağlık.Selamlar.

Naz Avcı 
 30.12.2010 23:05
Cevap :
Teşekkür ederim güzel yorumunuza. Sevgiler-Mutlu Yıllar.  31.12.2010 11:12
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8315
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1133
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster