Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '13

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1789
 

Niçin oruç tutmak farzdır?

Niçin oruç tutmak farzdır?
 

Ramazan, Arabi aylardan içinde oruç tutmanın farz olduğu tek aydır. Oruç tutmak neden farzdır? Oruç'un anlamı ne demektir? 

Televizyonlarda her Ramazan programı geleneksel olarak geçip gitmekte. İnsanlar yıl içinde yapmadıkları sadaka infak ve fitreleri Ramazanda dağıtmakta. Fakirlerin yüzün bu ayda gülmekte.lakin Oruç ayının asıl amacı sadece bu değil.

Oruç'un Arapça çevirisi Saim demek yani "Tutmak", peki neyi tutmak?

1- Elbette insanın kendisini tutması. Neye karşı? Başta öfkesine ve şehvetine karşı kendini tutmayı, dilini tutmayı, elini tutmayı, gözünü tutmayı, düşüncesini tutmayı öğretmek. Bu bir eğitim anlayışıdır bunun ibadetten daha çok iradesel bir eğitim olduğunu görmek ve bunu böyle okumak gerekmekte.

2-Tutarak sınırları koruma. Oruç, yada isterseniz ona Saim yani "Tutmak" insanın doyumsuz ve sonsuz tutkularını dizginleme olgusudur. Hz. Muhammed kızıl develeri severmiş ve sevdiği bu develerle karşılaşınca gözünü onlardan çevirirmiş. Bu tutmadır. Neden gözünü çevirmekteydi. İnsan özellikle dava adamı davasını tutkularına çoğunlukla satmaktadır. Eskiden Tofaş marka arabalarına "Tek yol İslam" yazanlar şimdi lüks Audilerinin aynasına Ayet kürsi bile asmıyor. Bu kendini tutmamanın biriktirme çoğaltma tutkusunun sonunda kapitalizme yenilgiyi getirmekte. Bu yüzden gücü İslama hizmet için ele geçirmeye kalkanlar, gücü ele geçirirken geçilen süreçte (SIRATI MÜSTAKİMDE) kuran kurallarıyla değil makyevilist kurallarla hareket ederken kendisinide tutmamıştır. Nereye esnaf olarak gitse paranın verdiği şımarıklıkla kendini yani egosunu put edinmiştir. Oruç işte kendini tutma konusunda yardım edebilmektedir. 

3- Türkiyenin sahil kesimlerinde yaşayan insanların yoldan geçen bikinili turist bayanlara bakmadan kendisi tutabilmesi ne kadar zor. Peki bakış neden önemli. İnsan gözlerini tutmadığında düşüncelerini nasıl tutabilir ki? Düşünme illegal fantazi sınırın dışına çıkışı cesaretlendirir, insanın tutkularına ve nefsine uymasını kolaylaştırırken SAİM (ORUÇ-TUTMA) bunu engeller. Sınırda kalmayı sağlar. Çünkü tutmak sadece ağızda yemek yemeği engellemek değildir. Ne konuştuğunu dili fahşadan tutmaktan, ayağını elini gözünü, düşüncesini tutmak olarak görebiliriz. Aslında bu tutmak yada vahiysel sınırlarda kalmak ve kendini tutmak TUTUCULUK değildir. Tutuculuk gelenekseliri körü körüne tutmaktır İslamı değil. Oruç -Saim-Tutmak ise insanı Sıratı Müstakim ( Street of Koran) Kuran caddesinde tutmayı yani sitikrarlı bir ivmeyle bu caddede yol almayı sağlamakta. Doğru bir ivme ile düzgün ve limitlerde kalan hız sağlıklı bir medeni yol alışı beraberinde getirecektir.

4-Şeytan'ın insana ateş tarafından yanaşmasını en iyi Oruç engellemekte. Bizim en çok yenildiğimiz öfke ve şehvet bir çok yanılgının kelebek etkisiyle yayılmasına yol açar. Küçük iyilikler gelişen dalgalarla yayılma etkisindedir.

Kelimei Tevhidin "La İlahe" kısmında nehyi anhil Münker pratiğimize destek olan Saim-oruç-Tutuştur kötülüğe karşı. Bu tutuş "İlla Allah"ın yolunu Sırat Yolunun içine atılan çöpleri toplayan çöp kamyonu gibidir...

Bu tutuş bizi "İlla Allah'ta" istikamet sağlamak için yapılan "La ilahe" temizlik operasyonudur nefse...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3661
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster