Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '18

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
53
 

Niğde Çamardı Çok Proğramlı Şehit Üsteğmen Murat Erdem Çok Proğramlı Lisesi Konferansımız

Niğde Çamardı Çok Proğramlı  Şehit Üsteğmen  Murat Erdem  Çok Proğramlı Lisesi Konferansımız
 

İŞİTME ENGELLİ YAZAR TURAN YALÇIN NİĞDE ÇAMARDI  ŞEHT ÜSTEĞMEN  MURAT  ERDEM  ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDE KONUŞTU: ”DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK BİTMEYEN HAZİNEDİR”

İşitme engelli Yazarımız Turan Yalçın , Genç Bir okuru olan   Mahmut Peker’in daveti ile  O’nun okuduğu   Niğde Çamardı ilçesinde  bulunan  Şehit Üsteğmen  Murat Erdem  çok Programlı Lisesi’nde “ Doğruluk ve Dürüstlük  Bitmeyen  Hazinedir” konulu bir konuşma yaparak  öğrencilerin merak ettiği soruları cevapladı. Konferans öncesi ve sonrasında da  2 gün boyunca  öğrenciler ile özel   sohbet  eden  Yalçın, çeşitli ziyaretlerde de  bulundu.

Okul Müdürü Serkan Avşar,  Milli  Eğitim Şube Müdürü  Sinan Savran ile beraber  Kaymakam  Emrah Akduman’ı  makamında  ziyaret eden   Yalçın , “Recep Yazıcıoğlu’nun liderlik Sırları” kitabını hediye ederek, ”Recep Yazıcıoğlu’nu  halka  bu kadar sevdiren  şey engelli ve   yaşlıların hayır duasını almaktı” diyen Yalçın,   Peker ailesinde  2 engelli olduğunu belirtmesi üzerine  ,3 Aralık  Engelliler Günü dolayısı ile  Kaymakam  Emrah Akduman, Okul Müdürü  Serkan Avşar, Öğretmenler Nigar  Köstepe, Ayşegül  Yıldırım ile Mahmatlı Köyünde  Peker ailesini ziyaret ederek  ailenin  dilek ve isteklerini dinlediler. Kaymakam Akduman Peker ailesine devletin imkanları  ve kanunlar nispetinde her türlü yardımı yapmaya hazır  olduklarını  vurguladı.

Yalçın,  önerisini dikkatle dinleyen ve   kitabı için teşekkür eden   Akduman’a  “ Recep Yazıcıoğlu’nu aradan  30 yıl geçmesine rağmen unutmadık , her yöneticimizin onun hayatından dersler çıkarması ve Onun gibi olmasını n  temenni ederiz. Bu kitabı yazma amacımızda  o zaten “ dedi.  

Ertesi gün okulun konferans salonunda  “ Doğruluk ve Dürüstlük Bitmeyen Hazinedir” konulu konuşma yapan Yalçın,3 Aralık  engelliler gününe de  atıf yaparak gençlerin engellilerin hayatından dersler  almalarını önerdi.

Okul, aile , iş ve toplumsal yaşamda  doğru davranılmaması dürüst  olunmaması dolayısı ile şirketlerin iflas ettiğini , insanların işsiz kaldığını, boşanmaların arttığını  söyledi. Birbirine  Doğru ve dürüst davranan eşlerin mutlu , şirketlerin ve  okulların başarılı olduğunu vurgulayarak  insanlığın mutluluğunun  birbirlerine karşı doğru konuşma ve davranışlar   sergilemeleri ile olacağını da belirterek  örnek hikayeler  ile  anlattı.

"Emrolunduğun gibi dosdoğru ol”  emri üzerine  atıf yapan  Yalçın,   doğruluk ve dürüstlük üzerine bir çok  özlü söz, ata sözü ile süslediği konuşmasında, ”boş konuşan dürüst davranmayan insanlarla  oturmaktansa  kitap okumayı tercih ettiği için bu kadar geliştiğini vurguladı Gençlere çok okumalarını tavsiye ederek, “Okul ,  eğlenmek için değil  öğrenmek için gidilen yerdir” cümlesinden sonra  öğretmenlerin, buraya konferans için gelen kendisi gibi yazarlardan azami öğrenmeye, onlara sorular sormaya   ama mantıklı ve  öğrenmek amaçlı sorular sormaya gayret etmelerini söyledi. Güzel soru soranlara kalemler armağan etti. Konuşmanın sonunda da  Doğruluk ve Dürüstlük üzerine aşağıdaki  kendi yazdığı şiiri okudu.

TÜRK GENÇLİĞİ DOĞRUDUR

Doğru ve dürüst insan, kimse seni yıkamaz.
Doğru olduğun vakit, kötü sana yan bakmaz.

İşte, evde doğruysan, hayat sana doğrudur.
Budur büyük insan bu, hayat O’na selam dur.

Dürüstlük hazinedir, bitmez ki, harcamakla.
Tertemizdir kirlenmez, O’na çamur atmakla.

Doğru öğrenciyi de, öğretmeni çok sever.
Dürüst insan daima, hayatta edinir yer.

Hep doğru olalım ki, adımız doğru olsun.
Sevgi ile bilgiler, bizi arayıp bulsun.

Türk gençliği doğrudur, dürüst olur daima.
Çalışır ve sever de, fayda sağlar yurduma.

Turan Yalçın
Tokat,21.Kasım.2018

        Okulda,  Doğru ve Dürüstlükleri ile öne çıkan   Enes Recep Sevdi, İzel Yıldız, Elif Okçu, Hasan Sarıçiçek, Mehmet Buğra Baştoğ ‘a kendi kitaplarından ve  başka kitaplar hediye etti. Kendisini davet etmek için her türlü imkanı sağlayan ve  girişimde bulunan   Mahmut Peker’e de  bir  çok kitaplar  hediye eden  Yalçın; öğrencilere   kitapları okuduktan sonra   birbiri ile takasa ederek okumalarını da tavsiye etti.

       Okulun    Çok kitap okuyan  öğrencileri , Zeynep Çakı, Esila Dönmez, Elanur Türkan, Batuhan Akpınar, Ali Tipi’ye   de kitaplar hediye etti.

      Okul yönetiminin aynın  öğrencileri   Elif Okçu,  Nevriye Okuçu, Beyza Soğay,  Huriye Yazar   için  aldığı hediyeleri de  öğrencilere Takdim eden Yalçın,   öğrencileri  çok  içten  tebrik ettiğini vurgularken , öğrenciler de  bir yazarı okullarında görmekten sohbet etmekten  çok mutlu olduklarını   belirttiler.

     Okulun tek kolu olmayan Din Dersi  öğretmeni  Naci Özay da engelliler  günü vesilesi ile bir konuşma yaptı. Çamardı’lı olan   küçük yaşta  yanma sonucu iki  ayağı ayak bileğinden kesilen Hatice teyze de   ailesinin   okula göndermediği için okuyamadığını  ama  sonradan okuma yazma kursunda okuma  öğrendiğini söyledi.

     Günün anlamına  binaen  plaket takdiminden sonra program sona erdi.  

     Yalçın, daha  sonra  Atatürk  ilkokul ve Ortaokulunda da   konuşma yaptı. ”Hiç yazar gördünüz mü?” diye soran Yalçın’a sadece 1 öğrencinin parmak kaldırması karşısında şaşıran Yalçın, orada da okuma , yazma doğru  insan olma konusunda   bir konuşma yaptı.

     Yalçın yakın  zamanda  Badminton  Yarışmasında Türkiye 2. Si olan  Besyo  mezunu okul Müdürü Serkan Avşar’ı bu başarısından,  Yeşilaycı tutumu  ve   öğrencilere sporu sevdirmesinden dolayı da ayrıca tebrik  etti.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1055
Toplam yorum
: 338
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1503
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster