Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
412
 

Nihayet "mayına çözüm" aranıyor

Nihayet "mayına çözüm" aranıyor
 

Yıllardır PKK ile resmen savaşıyoruz. Bir terör örgütüne karşı verilen mücadelenin bir anlamda ülkenin güvenlik "savaş"ı olduğu kesin. Ancak yine de "savaş" kelimesini kullanmak bana biraz garip geliyordu. Fakat bu uğurda kaybettiğimiz evlatlarımızın sayısı Amerikanın Irak savaşında kaybettiği asker sayısının çok üstünde olduğuna göre buna "savaş" demekten çekinmiyeceğiz.

Bir "savaş" stratejisini en iyi askeri eğitim görmüş subaylardır. Bu konularda ahkâm kesmek her babayiğitin harcı değil. Ancak sade bir vatandaş olarak benim dikkatimi çeken ve merakımı mucip olan iki konuyu dile getirmek istiyorum.

Birincisi bilebildiğim kadar teröristlerle çatışmalar, tarihte okuduğumuz gibi binlerce kişinin saf tutarak süngü takıp Allah Allah diye saldırması şeklinde olmuyor. Kırk elli kişilik, zaman zaman belki daha az sayıdaki birlikler, şüphelendikleri veya takip ettikleri bir grupla çatışıyorlar.

Şimdiye kadar birer ikişer hep bu çatışmalarda askerlerimizi şehit verdik. Resimlerden gördüğümüz kadarıyla bizim askerlerimiz bir piyade kıyafeti içinde. Neden çatışmaya giden asker tam bir donanımla teçhizatlandırılmaz?
Polislerin bile kullandığı çelik yelek askerlerimiz tarafından kullanılmaz mı?

Son zamanlarda ise farkındaysanız şehitlerimiz hep mayın tuzaklarıyla haince pusuya düşürülmektedir. Bir askeri konvoyun geçtiği yolu kontrol edebilecek, varsa mayınlardan temizleyecek bir tekniği yok mu? Bu kadar asker bu şekilde göz göre göre ölürken, mayına karşı bir önlem almak hiç kimsenin aklına gelmez mi?

Bazen farklı noktalara odaklanınca asıl sormamız gereken sorular yerine, kolayca suçlayabilecek kişi ve kurumlar bulabiliyoruz. Amaç yüreğimizi yakan cinayetlere kesin çözüm bulmaksa, doğru soruyu doğru yerde sorabilmeliyiz. Samanlıkta kaybettiğimizi daha aydınlık diye evde aramaya kalkarsak, yıllarca da arasak bir şey bulamayız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1.Bu işi çözmek için önce siyasi irade gerekir,yani siyasi iradenin bu işi çözmeye niyetli olduğunu göstermesi gerekir,yoksa yalan yanlış bilgilerle ''içerde 5000 dışarda 500 '' yok olmadı içerde 1500 dışarda 3500 gibi söylemlerle buşi çözemezsiniz,ciddiyetiniz sorgulanır sonra. 2.Bu mayın saldırıları İsrail askerlerine karşı yapılsa idi,İsrail ne yapardı ? Bu soruya objektif olarak cevap verirsek ''Yakaladığı teröristi beraberindeki mayının üstüne oturtup patlatırdı '' olur du herhalde,böyle yapmadığımız sürece şehit haberlerini sadece seyredeceğiz gibime geliyor...

Kadri ERGÜN 
 17.06.2007 18:20
Cevap :
Genel olarak terörün çözümünde elbette siyasi iradenin önemli bir rolü vardır. Ancak fiilen terörle savaşan askerdir, ordudur. Mayına karşı nasıl bir mücadele verilmesi gerektiği askerin işidir. Katkınız için teşekkürler.  18.06.2007 0:07
 

daha önce yedek subay olarak görev yaptım. oradaki askerlerişn nizami bir ordu ile savaşmadıkları için donanımlarının aynı olmadığı söyleyebilirim. doğu asker her zamn hareket halindedir, terörist arar öyle mevzi svşları yoktur olsa olsa tavşan kaç tazı tut tarzı diyebiliriz bu sistemde teçhizatlar hafif ve kullanılır olmalıdır örneğin bir miğfer başınızda koca bir balyoza dönüşebilir. mayın taramna dedektörleri yoğunluğa duyarlıdır anlayacağınız taşa her türlü metalede çalar. eğr dedektörle hareket ederseniz hareketinizz çok yavaşlar. asfaltında çözüm olacağını zannetmiyorum.

TTV METEM 
 14.06.2007 16:04
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim  15.06.2007 1:21
 

Asker mayına çözüm arıyorla ilgili haber dikkatimi çekti askerin güney doğudaki kullandığı yollar hep stabilize yol.Başbakanımız ekinlik adasındaki sayfiye yolunu ve moğolistana asfalt yol yaptıracağına güneydoğuda askerlerimizin kullandığı yolları asfaltlasa öyle sanıyorumki mayın belasından bir nebze olsun kurtuluruz.

fireman1 
 13.06.2007 23:01
Cevap :
Yolların asfalt olduğuna dair bir haber çıkmıştı sanırım. Asfaltı kesip altına gömüyorlarmış...  14.06.2007 14:00
 

Sayın Yılmaz Güneydoğuda bebek katilleri ile savaşan askerlerimiz ya ilk ateş (pusu) sırasında veya kahpe mayınlarla şehit olmaktadır. Mayınlar çok farklı yapıdadır personel mayını bunlar halk ve askerimiz tarafından topuk koparan adı ile anılan küçük mayınlar diğeri anti tank mayınları ve birde plastik patlayıcılar içeren mayınlardır. Mayınların döşendiği belli olması açısından TSK buradaki yolların asfaltlanmasını ısrarla belirtmektedir. çünki asfalttaki tahribat mayın olasılığının göstergesidir. Arazide yaya olarak giden askerlerimiz mayın tarama dedektörleri ile büyük ölçüde mayın tespiti yapabilmektedir ama araçla yol aldığınız sırada asgari 50 Km. hız yapıyorsunuz seyir halinde iken mayını tarama ve tespit imkanı olmamaktadır mayın ya üzerinden geçerken patlamakta yada uzaktan kumanda ile sizin o noktadan geçtiğinizi görenlerce patlatılmaktadır. Çünki bu kalleşler gündüz külahlı gece silahlıdır. Halk arasına karışmaktadırlar.Mutlaka farklı tedbirler alınmalıdır.Saygılarımla

Ersen Gürpınar 
 13.06.2007 16:25
Cevap :
Verdiğiniz bilgiler için ve katkınız için teşekkür ederim. Başbakan yolların asfaltlandığını söyledi. Asfaltı da kesip koyuyarlarmış. Ancak bunun mutlaka önlemini almak zorundayız. Tedbir neyse bir an önce alınmalı...  13.06.2007 18:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 958
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster