Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '11

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1354
 

Ninemden aşk nasihatleri

Ninemden aşk nasihatleri
 

Ahh nerde o bir yastıkta kocayın diyen duaların kabulü? Nerde o asırlık aşklar? Mutasyona uğrayan duyguların, bencilliğin doyurduğu sadakatsizlikler ve sonu hüsran ayrılıklar!

Oysa bize sadakati öğretmemiş miydi ninelerimiz? Sadakat güvendir demişti anneannem, güven huzur, huzur mutluluk getirir. Vicdanın sesi vardır. O sese asla kulağını kapama! Herkesi kandırsan da bir kendini bir Allah ı kandıramazsın unutma! Vicdanın görüntüsünü aynada bulursun. Aynalardan korkma, iyi bakmasını bilirsen kalbini görürsün orada en çıplak en savunmasız haliyle! Kendini sev, sevki başkaları da seni sevsin; kendine güven ki insanlar da sana güvensin! Erkeklerden korkma onlar dev görünümlü çocuklardır. Ruhları aşka savunmasız ve korkak, aradıkları aslında şefkattir. Sırtını daya fakat senin vefan, seni emeğin yeşertecek bu dağı bunu da unutma! Kadın sabırdır, kadın emek, kadın vefa, kadın onurdur. Ailesini taşıyan isimdir kadın!

Yuvayı dişi kuş yapar. Kızsan da kırılsan da küs kalma erinle! Çocukların ve senin için gölge yapmak elinde, fidanı koskoca bir çınar . Aile de sır olmaz. Sırların artarsa aynan taşıyamaz seni, dökülür bir bir canını yakar her biri… Öfke en büyük zehirdir, ruhuna onu sakın yaklaştırma.

En zoru olsa da kararsız kalma, karasızlık ardı karanlıktır aklından çıkarma! Sabahları erken kalk gün üstüne doğmasın, evin bereketi kadındır. Evinde sıcak aş kokusu varsa o ev dumanı tüten ocaktır! Ocağı tüttüren de kadın.

Ana olacaksın yavrum o bir lütuftur. Evladın sana emanet Yaradan dan! Sahip çık koru kolla. Dünyaya bırakacağın EN BÜYÜK MİRAS ALACAĞIN HAYIR DUADIR! Sevmeyi öğret onlara, sabrı, dürüstlüğü ve aşkı!

Ahh benim gönlü büyük anneannem! Nerde çıktı diyeceksiniz belki de dostlar bu nasihatler? Hatta kimine göre demode olmuş sözler! Fakat benim kulağımda hala küpe bunlar! Kendi aynamda ve yalnız kendimin gördüğü küpelerJ. Anlatırdı bize yaşadıklarını dedeme olan aşkını! İçimden geldi işte öylesine paylaşayım dedim sizinle!

Yolumuz umut, yoldaşımız sevgi olsun dostlar…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne güzel söylemiş anneannen ve sen ne güzel ifadelerle, anlatmışsın, bayıldım... Okudum, bitsin istemedim. Sonra tekrar okudum. Bütün vücudumu pozitif bir titreşim sardı aniden. (Zaten senin bütün yazıların aynı duyguyu uyandırıyor bende) Önce anneannenin güzel kalbine teşekkür ediyorum. Sonra da sana... tüm bu duygularını bize harika bir şekilde yansıtıp, aktardığın için... Hepsini yüreğimde hissettim canım, ellerin, yüreğin dert görmesin, öpüyorum sevgilerimi gönderiyorum.

A.Nilgün Aktaş 
 14.04.2011 11:20
Cevap :
Yüreği güzel, gönül gözü açık canım arkadaşım, öyle onurlandırdı ki sözlerin teşekkür ederim. Özlediğim, sonsuza uğurladığım değerli insandan bence hayata dair derslerdi, paylaşmak istedim. Sağlıcakla kal bitanem...  15.04.2011 8:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 279
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 1553
Kayıt tarihi
: 23.11.10
 
 

Yaş otuzbeş yolun yarısı eder demiş üstad demesine ama, benim yapacak çok şeyim var:)! Anneyim, e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster