Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
61127
 

Nisan 2011'den beri ödetilen kayıp/kaçak elektrik bedeli itiraz dilekçesi örneği!

Nisan 2011'den beri ödetilen kayıp/kaçak elektrik bedeli itiraz dilekçesi örneği!
 

Siz de kendinizi, afedersiniz enayi yerine konmuş gibi hissetmiyor musunuz bazen? Hani bilip de kabul etmek başka, bilmeden ödeyip durmak başka.   

En az bir 5-6 sene önce, elektrik yahut su faturamız pek bir kabarık geliyordu. Önce zamlar yüzünden sandık.  Neden sonra, bizden kalabalık ve evde daha fazla zaman geçiren komşularımızın faturaları ile karşılaştırınca gözler yuvalarından fırladı tabi!   

Sonra dilekçe yazıldı ve mutlu sona ulaşıldı.   Ancak elbette geriye dönük bir ödeme olmadı.  Böylece, aylarca bizden bir şekilde yararlanılmış oldu.  Yani bal gibi enayi yerine konmuş olduk!  Kim tarafından, o da belli değil.  Fena dokunuyor insana! 
 
Bugünlerde, etrafta dolaşan bir dilekçe örneği var; elektrik faturalarına Nisan 2011'den beri yansıtılan kaçak/kayıp enerji bedelini ödememek ve ödediğimiz kadarını geri alabilmek için.  Örneği aşağıda.  Bu işin uzmanı değilim, uzman olanlar burayı okursa ne düşünürler, ne derler bilemem. Paylaşmak istedim sadece. 
 
Ayrıca, bu blogda sadece aşağıdaki örneği paylaşacaktım ancak editörlerimiz o zaman reddediyorlar sağolsunlar!  Aslında tüm bilgiler ve yorumlar, dilekçenin kendi içinde hazır!   Yine de kabul edilmez diye birşeyler daha ekledim fakat bu sefer de okunacaklar çoğalmış oldu!   
(Zaten editörlerimizin yazıya onay verme konusunu biraz karıştırmaya başladım ben!  Bazen yorumsuz bilgi vermek istiyorum mesela, geri dönüyor.   Hani, ''Bilgi başka yerden de elde edilir'' gibi düşünülüyor muhtemelen ama derleme bilgi nasıl olacak? Böyle basılan kitaplar yok mu?  Bir fuar ile ilgili yazmaya çalıştığım blog öyle olmuştu örneğin.  Derlemek, formata sokmak ve kısaltmak için ne kadar zaman harcamıştım ama sanki basitçe kopyala yapıştır yapmışım gibi kabul görmemişti.  Pek bir rahatsız ediyor insanı doğrusu!)
 
Neyse.  İşte dilekçe örneği: 
 
 
 
TC.
……………………………….. Kaymakamlığı
(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na)

Şikâyet Eden  :   
Adresi  :
E- Posta & Telefon  :
Şikâyet Edilen  :
Adresi  :
Ş. Parasal Değeri  :
 


Konusu : Kayıp/Kaçak bedeli olarak alınan bedelin tarafıma iadesi istemidir.


Açıklamalar :

1-)  Her ay abonesi olduğum ……………….. ait olmak üzere ikametimin bulunduğu adresimde kullandığım elektrik tüketim miktarına göre fatura tahakkuk etmektedir.  Bu faturalarımda hizmet bedeli karşılığı olmayan “K/K bedeli” adı altında kayıp, kaçak bedeli alındığını tespit ettim.


2-)  Bu faturalarda bir hizmet bedeli karşılığı olmadığı açıkça belli olan, kötü niyetli diğer kullanıcıların kaçak kullanımı ve tedarikçi elektrik dağıtım firmasının ağır ihmal ve kusurları ile alt yapısının eksikliklerinden kaynaklanan kayıp ve kaçak tüketimlerinin bedeli karşılığı olarak bunun biz dürüst aboneye yansıtılması kabul edilemez.  Üstelik kayıp ve kaçak oranları bölgeler arasında oransal olarakta farklılık oluşturmaktadır.  Bu nedenle elektrik faturalarına yansıtılan oranlarda bile bir tutarsızlık görülebileceği gibi bir başkasının işlemiş olduğu suç diğer taraftan dürüst tüketiciye yansıtılmakta, işlemediğim bir suç ile kişisel onurum zedelenmekte ve şahsıma atfen kusur izafe edilmektedir.  “K/K Bedeli” adı altında yaklaşık % 15 oranında veya daha üzeri oranlarda kayıp/ kaçak bedeli adı altında bir ücret yansıtılmaktadır.  Elektrik tedarikçisi firma bu bedelin “EPDK” nın kararı ile faturalara yansıtıldığını şöyle belirtmektedir.


Bahse konu elektrik faturalarında yer alan kayıp/kaçak bedeli şirketimizin kendi inisiyatifi ile düzenlenmiş bir bedel olmadığı, 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu dâhilinde tüm yurtta ulusal tarife olarak uygulandığı, söz konusu tariflerin ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlendiği,01.04.2011 tarihinden geçerli olmak üzere uygulanmakta olan tarifeler ise 28.12.2010 tarih ve 2999 sayılı E.P.D.K. Kararı ile belirlenmiş, tedas.gov.tr internet adresinde yayınlandığı, bu tarifeler kapsamında uygulanmakta olan; enerji bedeli, dağıtım bedeli, perakende satış hizmet bedeli, iletim bedeli, kalemlerine ilave olarak kayıp/kaçak bedeli ve perakende satış hizmeti (sayaç okuma) bedelleri belirlendiği, söz konusu bedellerin 2011/Nisan ayından itibaren elektrik faturalarında yer aldığını, bahse konu bedel, E.P.D.K. tarafından belirlendiği ve uygulamaya konulmuş olup, şirketin alınan bedelle ilgili bir kararı söz konusu olmadığını belirtmiştir.


3-)  Aslında 4628 Sayılı Kanunun 11. Maddesi ve Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde, “Madde 33- (1):  Bu yönetmelik hükümleri uyarınca elektrik enerjisi hizmeti alan müşterilerin hakları ve zararlarının tazmini konusunda Kanunun 11.Maddesi ve 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri ile buna ilişkin diğer mevzuat hükümleri uygulanır.” demektedir.


4-)  İlgili yasal hükümler gereğince, EPDK’ nın kayıp/ kaçak bedellerinin abone faturalarına yansıtılması hususunda aldığı karar mevcut yasal hükümlere aykırılık teşkil etmektedir.  Kaldı ki alınan karar hiçbir surette yürürlükte bulunan yönetmelik ve kanunların önüne geçerek uygulanamaz. Bu bağlamda 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Özel bir kanun olup mevcut genel hükümlerinde önüne geçmektedir.


5-)  Mevcut Kanuni hükümleri mucibince; elektrik faturalarıma yansıtılarak tahakkuk edilmiş bulunan kayıp/ kaçak bedellerinin 4077 Sayılı TKH Kanunun doktrinine uygun olarak burada tüketicin zayıf taraf olduğu kabul edilerek korunması gerektiği şeklinde tedbirin alınması ilgili hüküm mucibince belirtilmektedir.


İşbu ikame olunan mağduriyetim nedeniyle haksız ve hukuksuz olarak alınmış bedel veya bedellerin toplamı olan ………………… .-TL’nin tarafıma iadesi kararının alınması için hakem heyetinize başvurmak zorunda kaldım.

Hukuki Nedenler   :  4077 Sayılı TKH Kanun ve diğer ilgili tüm mevzuat.
Hukuki Deliller       :  Elektrik faturaları, Ödeme Belgeleri, Sözleşme, Hakem heyeti emsal kararı, bilirkişi incelemesi ve ispata yarar her türlü delil.
İstem Sonucu        :  İzah olunan nedenlerden dolayı; kayıp/ kaçak bedeli adı altında haksız, hukuksuz olarak ve ödemiş olduğum ………….. .-TL toplam bedele, ödemiş olduğum tarihten itibaren değişken yasal faiz oranı uygulanmak sureti ile hesaplanacak işlemiş faizi ile birlikte toplamının tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.

.../.... / 2011

Şikâyet Eden
(Adı, Soyadı ve İmza )

 

****

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı göz yaşları içerisinde okudum. Ayın en çok okunan blogu olarak sade, bilgilendirici ve açık bir yazı olmuş. Blogun okunma sayısını gördükten sonra üç gün aralıksız ağladım ve "işte budur" dedim. Açıkçası kıskançlıktan yarıldım... Ellerinize sağlık hocam, başarılarınızın devamını dilerim.

jack amca 
 13.03.2012 23:21
 

Bu konuyla bağlantılı bir haber var: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19626249.asp

ASLI AKOBA 
 08.01.2012 15:28
 

DUYUNCA HEMEN FATURADA ARAŞTIRMIŞTIM. HAKKIMIZI ARAMAK ZORUNDAYIZ. çÜNKÜ; ZAMAN ONU GEREKTİRİYOR. BOŞA PARA DAĞITMA GİBİ BİR LÜKSÜMÜZ YOK. SAĞOLUN.

Bosnalı 
 05.12.2011 23:13
Cevap :
Sonuç ne oldu peki? Selamlar, teşekkürler.  06.12.2011 0:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 70
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1607
Kayıt tarihi
: 20.09.08
 
 

Yazmak sorumluluk istiyor. Zor iş, başka bir alem. Yaşamın ta kendisi gibi. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster