Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '07

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
2523
 

Nissan dizel motorda geç kaldı

Nissan dizel motorda geç kaldı
 

Japon harikası Nissan’ ın seveni de var, sevmeyeni de. Seven niçin sever, sevmeyen niçin sevmez. Bu makalemde bu konuya açıklık getirmeye çalışacağım.

Öncelikle Nissan’ ın Dizel otomobil üretimine 2007 yılında Micra modeli ile başladığını biliyorsunuz. Aslında Japon araçların bir seçimimidir bilmem, bir çok donanımı opsiyonel olarak koyarlar. Örneğin Toyota. Yıllara mâl olmuş bir marka. Ancak 2008 model bir Toyota Corolla Verso’ da dahi 4 cam otomatik özelliği opsiyonel. Daha önce de yıllarca Corolla’ ya klima koymayan firma, neyse ki artık klimayı standart yapmış durumda. Nissan daha cazip gibi. Çünkü Opsiyondan ziyade, standart donanımlar göze çarpıyor. Örneğin bir 1998 model Nissan Primera’ da klima standartken, Corolla’ da Opsiyon dahi değil. Neyse konumuza geçelim.

Nissan’ ı tercih edenlerin diğer araçlarda zorlandığı söylenir. Ben bu fikre kesinlikle katılıyorum. Nissan’ ın kendine göre bir ağırlığı vardır. 2006 model bir Primera’ dan söz edecek olursak, muhteşem bir iç tasarıma sahip. Ancak tercih etmeyenler daha doğrusu sevmeyenler, dizel isteyenlerdir. Ben burada dizel motor alınır mı, alınmaz mı, bunu tartışmayacağım. Tamam bana göre Dizel motor tercih edilmemeli. Ancak konumuzun dışında kalıyor.

Nissan, 2007 Micra modelinde 1.5 dci motor kullanma kararı aldı ve uyguladı. Benim bildiğim daha önceki modellerde dizel yoktu. Micra tercih edilir mi, edilmez mi, bu da konumuz değil. Dizel motor kullanmakta geç kalan Nissan önümüzdeki yıllarda nasıl bir yol izleyecek? Türk halkında şöyle bir fikir akımı vardır: “Aracım dizel olsun, az yaksın.” Bu fikre kesinlikle katılmıyorum. Aracım 1.5 dci motor olacağına 1.6 110 PS bir benzinli motor olsun daha iyidir. Demek istediğim, benzinli bir araç ile dizel bir araç arasında ciddi performans farkı vardır. Halk arasında dizel motorun güçlü olduğu söylenir. Dizel motor hakkındaki görüşlerimi diğer makaleme saklıyorum.

Öncelikle Nissan’ ın 2007 itibariyle dizel motora geçişini kutluyorum. Bu arada 2008 model Nissan Note’ larda da 1.5 dci motor kullanılacağı firma tarafından belirtilmişti. Bu açıklama Nissan firmasının yakında diğer modellerde de dizel kullanma kararı alacağına işarettir. Ayrıca artık dizel severlerin Nissan Note’ u tercih etmeleri de bekleniyor. 86 PS(beygir) gücündeki araç 1.3 Multijet araçlara göre daha performanslı olacağa benziyor.

Uzun lâfın kısası: Nissan’ ı sevmeyenler ya konfordan şikayetçi yada tüm modellerin benzinli olmasından. Konfor kavramını değiştiren Nissan’dan yine de BMW konforu beklenemez. Ancak dizel motor tercihinin de getirilmesi, Nissan severlerin artmasına vesile olacak gibi.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere, Saygılarla…


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3284
Kayıt tarihi
: 10.11.07
 
 

Tesekkurler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster