Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '21

 
Kategori
Halkla İlişkiler
Okunma Sayısı
15
 

NİTEL DEMOKRASİ

BİR SİVİL TOPLUM KURULUŞUNDA

Varsayalım ki, bir STK'da 52bin 409 seçmen oy kullanma hakkına sahipken, geçerli oy sayısı 26 bin 30.

Seçime katılan A Grubu         8 bin 503, B  6 bin 107, C  5 bin 994,  D 1687,  E  1674, F 1109 ve  G Grubu 956 oy alıyor.

NİTEL DEMOKRASİ UYARLAMASI

Nicel demokrasi'de en çok oy alan A Grubu, öbür 6 grubun oylarını çöpe atar. Tıpkı iktidar partisinin  muhalif partilere verilen oyları çöpe atması gibi...Üstelik bu uygulama, Anayasamızın 10. Maddesine de aykırıdır: "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir".  siyasi düşüncenin ifadesi olan her oy eşittir.

Anayasamız; siyasi düşünceyi ve felsefi inancı belirten çoğunluk oyları geçerli, azınlık oyları geçersizdir demiyor ki!.. Aksine ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir diyor. Bu nedenle hiçbir oy zayi olmamalı, temsil edilmelidir.  Nıtel demokrasi; nicel demokrasiden farklı olarak, tam temsili ve oybirliğini öngörmelidir.

Seçimi kazanan A Grubu Başkanı, seçimi kazanamayan 6 grubun başkanını, yönetim kuruluna almalıdır. Böylece tam temsil sağlanmış olur. Nitel demokraside kararlar oybirliğiyle alınacağından; şu yada bu eğilimin değil herkesin kararıdır. Uygulanacak kararın başarısı yada başarısızlığı herkesindir. Rekabet, çekişme sözkonusu olmaz.

Aynı yöntem Genel Seçimlerde de uygulanmalı, En çok oy alan ve iktidarı kazanan parti genel başkanı; parlamentoya giren partilerin genel başkanlarına kabinede bakanlık vermeli ve kararlar oybirliğiyle alınmslıdır.

Ne dersiniz?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 28
Kayıt tarihi
: 26.10.20
 
 

01 Şubat 1933 Tirebolu -Giresun- doğumluyum. İstanbul Üniversitesinde Halkla İlişkiler dalında li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster