Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '08

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1471
 

Niye dayak yerler?

Niye dayak yerler?
 

Toplum önünde iş yapan bu popüler kadınlar neden dayak yerler ve hatta yedikleri dayağa katlanırlar? Son kurban Ece Erken adlı sunucu. Güzelce ve güler yüzlü bir kız, evlenip ekranlardan da ayrıldı, bir sene geçmeden dayak yediği ortaya çıktı. Kocası şiddet uyguluyormuş. Bu çocuklar ki çocuk diyorum, çünkü bunların topluma verdikleri zarar erişkin bir kişiye yakışmayan zararlar. Hangi zararlardan söz ediyorum? Bakalım.

Ekonomik özgürlüğün kadının bireyselleşerek haklarını korumasına katkısı olmadığı izlenimini veriyorlar. Bu kadınlar bol para kazanan kadınlar, ama kocalarından, sevgililerinden yedikleri dayağa katlandıklarında, çaresiz kadınların çaresizliklerinin devam etmesi için sebep oluyorlar. O da dayak yiyorsa benimki normal diyen kaç kadın vardır?

Dayak konusunda “hak etmişse yemiştir” gibi abuk yorumlara sebep oluyorlar. Bir insanın bir insana dayak atmasında bir hakkedilmişlik olduğunu düşünen bir toplum yaratıyoruz ve nedense hep kadınlar hak ediyor bu dayağı.

Karısını döven erkeğin duygularını da merak ederim. Onlar cahil, görgüsüz falan demek mümkün değil, doktor, mühendis, akademisyen o kadar çok insan var ki karısını döven. Evrimin bir yerinde takılıp kalmış bu insanların yaşadığı duygusal durum nedir acaba?

Sosyalleşme eksikliği mi?

Aşağılık duygusu mu?

Cinsellikle mi ilgili?

Yanıtlar için uzman gerekiyor. Çünkü böylesine bir hastalıklı durum için kafadan atmak olası değil. Atmamak da gerekir.

Çoğu yerde insanların zaaflarında söz ettim, bu zaaflar nedeniyle sözlerle davranışların üst üste oturmasında güçlük çekildiğini anlattım. Tüm bunlara bağlı olarak insana biat etmek veya onun hakkında kefil olmanın çok riskli olacağını ifade ettim. Sonuçta her şey aynı şekilde yaşanıyor, çünkü insanlar analiz etmiyor, değerlendirmiyor ve sorgulamıyor. Hatta toplum “evlilikte keramet vardır” diye sonunun kötü olacağı ayan beyan belli durumlarda kızları ateşe atabiliyorlar.

Yazıktır hem insanlara hem de topluma....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kadınlar bile hemcinslerin hak etmiştir diye bakıyor. Başarılı kadınları kabullene meyen erkek egemen toplum kadının başarısını köreltmek için sapkınlığa baş vuruyor. Aslında kısaca kendi aklını kullanamıyor. Dayak yemek değil dayak atmak acizlik...

Müyesser Saka 
 18.08.2008 18:07
 

Bir kadın dayak yiyor ve o kişiyle yaşamına devam ediyorsa , belliki ekonomik durumu çekit gitmeye yetmiyordur , yada bebelerine kıyamıyordur . Bunlar değilse , bir şans daha veriyordur , bu şans ta kullanıldıysa , anlaşılıyor ki çekip gidemediği yalnızca servettir , şaşahadır . Yine de bu durumdan hoşnutum , genç nesil bu olayları okuyup , yıldızlı dünyaların o denli de kolay olmadığını anlarlar belki .

serap53 
 16.08.2008 21:26
 

Ama sizin de yazdiginiz gibi halkin buyuk kesimi ozellikle bayanlar " haketmistir, kimbili rne yapmistir" gibi abuk savunmalara girerler. Bu siddetin nedenlerini arastirmak yerine, " o senin babandir, o senin kocandir, abindir" diyerek uzerini ortmeye calisirlar. sinifi ne olursa olsun siddete meyilli erkeklerin gecmisinde mutlaka siddet bulunuyor. Istisnalar varsa bile bu kaideyi bozmazmis. Bunun yaninda buyuk olcude kisilik bozuklugu da etken siddete. Kendisini sozle ifade edemeyen kisi siddete yonelir. Yani yaziniz pek isabetli ah bir de anlayan olsa.. selamlar..

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 16.08.2008 19:52
Cevap :
Teşekkürler sayın kozanoğlu  17.08.2008 14:07
 

Doğru noktalara parmak basmışsınız, çok da net anlatmışsınız, önce tebrik edeyim! Bir kadının, hele ki ekonomik özgürlüğü varsa, eğitimliyse, hatta üstüne üstlük güzel ve de ailesi de destek veriyorsa fiziksel şiddeti kabullenmesini anlamamanız çok normal! Normal olmayan, fiziksel şiddete kadar uzanan zaman içinde psikolojik şiddet uygulanma dönemi vardır ki, fiziksel şiddete yönelebilen kişilerin psikolojik sorunları olduğunu düşünürüm, hatta düşünmekten ziyade bilirim, en azından dürtü kontrol eksikleri vardır, mantık örgüleri karmaşıktır, ya da en basiti aşağılık kompleksleri vardır. Ne hikmetse böyle kişilerin demagoji yetenekleri had safhadadır! Psikolojik şiddet ile kadını bastırmıştır! Demogojilerle yıldırmış, özgüvenini yerle bir etmiştir! "Benden başka kimse katlanmaz sana" tarzıyla, "Arkadaşların bile sevmiyor seni zaten, hatta ailen de" gibi söylemlerine oldukça sık rastlanır! Dayak yemek onur kırıcıdır kadın için, o nedenle saklamaya çalışır! Sevgilerimle...

Olcay Gülgün Karaoğlu 
 15.08.2008 23:23
Cevap :
teşekkür ederim sevgili karaoğlu, değindiğiniz hususlar önemli  16.08.2008 7:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 283
Toplam yorum
: 710
Toplam mesaj
: 93
Ort. okunma sayısı
: 1282
Kayıt tarihi
: 04.12.06
 
 

Nükleer fizik doktoru, şiir yazmaya çalışıyor, kalite yönetim sistemleri danışmanı, öykü deneme yaza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster