Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '19

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
235
 

Niye Mars’a Gidiyoruz?

Dünya bu aralar fazla sıkıcı... Biz Mars’a gidiyoruz! Vaktiniz varsa bekleriz. Hem de şahane bir günde 21 Mart, gece ve gündüzün eşitlendiği ilkbahar ekinoksunda, Nevruz’da gidiyoruz. Orta Asya'dan Balkanlara çok geniş bir coğrafyada kutlanıyor Nevruz malumunuz. 2. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Nevruz, İran ve Bahai takvimlerine göre senenin ilk günü yani yılbaşı. Günümüz İran'ında da Nevruz bayram olarak kutlanıyor. Zaten kelimenin aslı da Farsçadan geliyor; Nev-ruz, yeni gün demek. İşte tam Mars’a ışınlanmaya uygun, yepyeni bir gün.

 Son kitabım, Fütursuzca Füturistim-Işınla Beni Scotty’nin imza gününde 2019’ın ilk fütürist etkinliğinin moderatörlüğünü yapmıştım. “Yapay Zekâ, Simülasyon Evreni ve Geleceğin Zihnini Okumak” konulu söyleşide, Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi temsilcileri, akademisyenler ve konuklarla birlikte oldukça verimli saatler geçirmiş, hem eğlenmiş hem bilgilenmiştik. O günün sonunda bu zihin açıcı etkinliklere devam etmek üzere “Gelecek Okuryazarlığı, Geçmiş Rehberliği” mottosu ile bilim ve sanat söyleşileri düzenleyen AJANDA Düşünce Platformu temsilcileriyle belli aralıklarla ortak söyleşiler yapmaya karar verdik.  Yeni Gün’e denk gelen “Bilim Film ve Fütürist Söyleşiler” kapsamında ilk söyleşimizde rotamızı dünya dışında yeni bir yıldıza çeviriyoruz. Sinemayla Ruhsal Dönüşüm, Rol Arkadaşım Olur musun? kitabının yazarı aktör ve eğitmen arkadaşım Arda Eşberk’le birlikte “Mars’a Bir Bilet!” etkinliğinde, 19:00-21:00 arası Süzer Plaza, Dolmabahçe Sahne’yi paylaşacağız.

Scotty bizi neden mi Mars’a ışınlıyor? Uzay turizmi, asteroit madenciliği gibi pek çok konuda çalışan bilim insanları, yapay zekâ desteği ile sürdürülen uzay araştırmaları ile yeni ufuklar açarken, bir yandan insanlı uzay uçuşları için hazırlıklarını sürdürüyorlar. NASA Başkanı Jim Bridenstine geçtiğimiz günlerde, Mars'a ayak basacak ilk kişi bir kadın olabileceğini söyledi. Onlar en geç 2035’te, Elon Musk ise 2025’te Mars’a insan yollamaktan söz ediyorlar. Gelecek planı yapan herkesin kendi Mars programları var. Bizde bir uzay ajansı kuruldu ama sanırım daha işin çok başındalar. Hindistan’ın bile Mars’a uzay aracı gönderdiği bir dünyada biz de gündemimizi biraz değiştirip, gözlerimizi uzak yıldızlara çevirsek fena mı olur?

Bunun için Mars’ın altını üstüne getirecek, geçmişini muhtemel geleceğini konuşacağız.  Arda Eşberk’in ele alacağı konu başlıkları özetle şunlar;

“Mars bizim geçmişimiz mi, geleceğimiz mi?

Dünya’daki antik uygarlıklarda Mars’ın mitolojik ve astrolojik önemi

Hollywood çoktan Mars’ı işgal etti…” Eşberk ayrıca, Mars’ın konu edildiği filmlerden fragmanlar da paylaşarak, filmci gözü ile izleyicide yaratılmak istenen “Mars Etkisi”nden ve bu konuda öne atılan komplo teorilerinden de bahsedecek. Ben, bilimsel gelişmeler ışığında, fütürist bakış açısıyla Mars'da yaşamdan, nanogemilerden, antimadde roketlerinden bahsedeceğim. Konuya meraklı konuklarımızla astrofizikçilerin, fütüristlerin ve araştırmacıların görüşlerini masaya yatırarak neden Mars’a gidilmeli sorusunun cevabını arayacağız. Kızıl Gezegen’i yaşanır hale getirecek öncü yapay zekâlardan bahsedeceğiz. İnsanlığın kuantum sıçramasını, Mars’ta yeni yaşamlar kurma ihtimalimiz olup olmadığını tartışacağız, uzayda yolculuğun geleceğinden bahseden zihin açıcı ve ilham verici bir ufuk turu olmasını ümit ediyoruz.

Işınlanmaya birkaç gün kaldı. Dünyanın düzeninden sıkılmışsanız hadi, biraz kafamızı yukarı kaldıralım. Sonra, "Haberim olsa ben de gelirdim", "araya sıkışırım, ilk durak da ineceğim, ayakta da giderim" filân demeyin. Yerimiz dar, kontenjanlarımız sınırlı. Uzay gemisi dediğin kaç kişi alır ki? Mars yolcusu kalmasın arkadaşlar.  Mars dediğiniz nedir ki? 2 saatte ışınlanıp döneceğiz. Yolculuk sonunda ise Mars konusunda mastır yapmış kadar olacaksınız. Zihnimizin besleneceği ufuk açıcı bu turda sizi yola aç biilaç revan etmeyeceğiz tabii… Ayçöreği, mekik keki gibi ikramların yanında, 21 Mart münasebetiyle boyalı yumurtalarımız olacak, Mars’a giderken yolluk yapacağız.  Sizi filmler ve müzikle uzay atmosferine uygun aktiviteler eşliğinde ağırlayacağız. E, daha ne yapalım? Yapacak daha iyi bir işiniz yoksa gelin tebdili mekânda ferahlık vardır… Geleceğiniz ve yıldızlarınız parlak, 21 Mart bahar bayramınız kutlu olsun.

Mars’a Bir Bilet! 21 Mart 2019 Yer: Süzer Plaza Dolmabahçe Sahne Beşiktaş İstanbul. Saat: 19:00-21:00. Tel: 0.530 736 76 74

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 58
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1131
Kayıt tarihi
: 28.03.07
 
 

 Hacettepe Üniversitesi mezunu, nörobilimden psikolojiye disiplinlerarası eğitime hevesli bir Tür..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster