Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
204
 

Niyet başka

Niyet başka
 

sonu nereye varacak?


Başbakan’ın sözlerinin ardından, sezeryan ve Kürtaj tartışmaları sürüp gidiyor. Politikacılar, gazeteciler ve halk kürtaj konusunu tartışıyor. Kadınlar haklı olarak tepkilerini dile getirirken şiddet görüyor... Bu konudaki en güzel yazıyı eski dostum Aysın Komitgan köşesinde, oldukça çarpıcı bir üslup ve başka söze gerek bırakmayacak biçimde dile getirdi. Bir çok yazar da konuyu değişik yönleriyle ele alıyor.

Bence bu tartışmaların ana nedenini yasaları dini kurallara uyarlama kaygısı oluşturuyor.

Bu gerekçe de normal karşılanmalı. Eğer inançlı iseniz ve “laik olmadığınızı” açıkça söylüyorsanız öyle de yapmanız gerekir zaten...

Ben konuya başka bir açıdan yaklaşacağım.

İster dini gerekçelerle olsun, ister politik, bir olguyu tartışırken mantık ve bilim ön plana çıkmalıdır. Aksi halde birilerine yaranacağım derken gülünç duruma düşersiniz.

Bakın,geçimini hükümete yağ çekmekle sağlayan bir köşe yazarı bile, içinde bir miktar insanlık, biraz da mantık kalmış olsa gerek, kürtajın yasaklanmasına karşı çıkmış, “Öyle ya da böyle, bu konuda rehberimiz politika değil bilim olmalıdır” diye yazmış.

Bir milletvekili ise çıkmış, çocuk tanımının 0-18 yerine eksi 1 ila 18 şeklinde yeniden tarif edilmesi için UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü'ne resmi başvuruda bulunmuş. Bakın Akşam Gazetesi’ndeki haberde ne diyor?

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, çocuk tanımının 0-18 yerine eksi 1 ile 18 şeklinde yeniden tarif edilmesi için UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü 'ne resmi bir yazı gönderdi. Erdöl, söz konusu yazıda şu görüşleri dile getirdi: "Bilimsel metinlere göre çocuk, gelişimini 18 yaşında tamamladığından ulusal ve uluslararası mevzuatta çocuk denilince 18 yaşın altındakiler anlaşılmaktadır. Bu nedenle, ilgili mevzuatlardan kaynaklanan haklardan da ancak 0-18 yaş arasındaki kişiler yararlanmaktadır. Oysa çocukların hayatlarını doğum öncesinde yaşananlar da doğrudan doğruya etkilemektedir. Böylelikle çocukların doğum öncesinde sahip olması gereken hakları olduğu aşikardır. Çünkü bireylerin yaşam hakkı annenin hamileliğiyle başlamaktadır. Bu ve ben benzer nedenlerle mevzuatınızdaki çocuk tanımı kapsamının genişletilerek, 0-18 yerine eksi 1 ila 18 yaş aralığını içine alacak şekilde yeniden tarif edilmesinin gerekli olduğuna inanmaktayım. Konuyu bilgilerinize ve takdirlerinize saygı ile sunarım."

Habere göre, AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl aynı talebi Türkiye'deki mevzuatın değişmesi için Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na da göndermiş.

UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü bu başvuruyu ciddiye alır mı? Yoksa “şaka” olarak mı görür? Yakında ortaya çıkar zaten. Ben şimdi bu resmi yazıda mantık aramakla meşgulüm...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 546
Kayıt tarihi
: 09.10.09
 
 

Haziran'mış, yıl 1963 Bursa'da doğmuşum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp, İngiliz Filo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster