Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
544
 

NLP ' NİN BÜYÜLÜ DÜNYASINA ULAŞMAYA NE DERSİNİZ ?

NLP ' NİN  BÜYÜLÜ DÜNYASINA ULAŞMAYA NE DERSİNİZ  ?
 

YAŞADIKLARIMIZI DEĞİŞTİREMEYİZ  AMA ONLARA YÜKLEDİĞİMİZ ANLAMLAR DEĞİŞEBİLİR .

Başımıza gelen  bir olay sonrası çok yoğun bir gerilim hissedebiliriz. Olayın gerçekleşme şekli ve algıladıklarımız bizi çılgına çeviriyor olabilir .Öyleyse yerimizden kalkıp olayın içinden çıkmak yapmamız gereken en  uygun şeydir..

 Bu ne demektir ? Gelin bir örnek üzerinden anlamaya çalışalım: Okulda öğretmeninizle hoş olmayan bir diyalog yaşamış ve öğretmeninizin söylediklerinden incinmiş bir öğrenci olduğunuzu varsayalım. Defalarca düşünseniz de eğer siz aynı öğrenci kimliğinizle   sorunu çözmeye çalışıyorsanız pek yol alamazsınız. Öğretmen size sert  konuşmuştur ve siz kırılmışsınızdır.

Peki  ne yapmanız gerekiyor ? Öğrenci  bedeninizden çıkıp ,  öğretmen –öğrenci  diyaloğunu dışardan izleyen bir gözlemci durumuna geçmelisiniz.Böylece sizi inciten bu olayı farklı açılardan   görme fırsatı yakalarsınız. Öğretmenin haklı olan yanlarını , öğrencinin sorumluluktan uzak davranışını film izler gibi izleme fırsatı bulursunuz. Öğretmen görevini yapmaya çalışıyordur , öğrenci  olayı suiistimal ediyor , ödevlerini yapmıyordur. Öğretmen daha önce kibarlıkla uyarmıştır , öğrencinin bir kulağından girip diğerinden çıkmıştır. Şimdi siz   bir izleyici iken tüm bunların farkına varırsınız. Ve öğretmenin size sarfettiği sözleri duymanızda haklı sebepler olduğunu görürsünüz.

Yaşadıklarımızı değiştiremeyiz. Ancak bizi yaralayan ,acıtan ,sıkıntıya sokan olayları KATILIMCI kimliğimizden çıkıp İZLEYİCİ kimliğiyle izlemeye başlarsak, başımıza gelenler aynı acıyı hissettirmez  bize..  Kendi kendimizin şifacısı oluruz .Olay , olayın içindeki insanlar aynı kalır .Ancak bizim olaya yüklediğimiz anlam değişir.

Gerektiğinde katılımcı , gerektiğinde izleyici yaklaşımı benimsemek önemli bir NLP becerisidir. Yaşamını  ‘’ Zihin Dili Programlama’’  adı verdiğimiz NLP yaklaşımlarıyla idame ettiren insanlar ‘’  İletişim ,Özdeğerlendirme , Hedef Belirleme ,Güven Oluşturma ‘’ ve daha birçok konuda  başarılı sonuçlar elde eder. Öyleyse aynı yerde durup aynı acıyı çekmeye devam etmek yerine bir tavşan gibi zıplayıp NLP nin büyülü dünyasına ulaşmaya ne dersiniz ?

                                                                                            AYPERİ FERDA ORAL

                                                                                            EĞİTİMCİ - NLP YAŞAM KOÇU

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bende bu eğitimi almak niyetindeyim.NLP dönüştürücü birşey

Melek Meryem 
 05.05.2013 0:39
 

kesinlikle haklısınız Ayperi hanım olaylara hep kendi camımızdan bakarsan çoğunlukla üzülüp yada başkalarını suçlayıp bir kısır döngünün içine giriyoruz

hatice nur turhan 
 01.05.2013 21:32
Cevap :
Eğer ön pencereden bakıyorsanız kalkın yerinizden arka pencereden bakın..Manzaranın farklı olduğunu göreceksiniz  04.05.2013 23:03
 

Sayenizde NLP hakkında bilgi sahibi olduk.Bu tür yazılara devam..

ELİF YEŞİM ACARSOY 
 27.04.2013 20:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 101
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 5964
Kayıt tarihi
: 06.02.13
 
 

Hacettepe Üniversitesi  İngiliz Dil Öğretmenliği mezunu Ayperi Ferda Oral, üstatlardan, Metafizik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster