Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Nurettin Erdoğan Yönetici

http://blog.milliyet.com.tr/nurettinerdogan

31 Aralık '16

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
272
 

Noel Baba Hipnozu

Noel Baba Hipnozu
 

2017 SADECE BİR SAYIDIR, SAYIDAN BİR ŞEY DE İSTENMEZ. BACADAN BEDAVA KİMSE BİŞEY ATMAZ


2017 SADECE BİR SAYIDIR, SAYIDAN BİR ŞEY DE İSTENMEZ.
KİMSE BACADAN BEDAVA BİR ŞEY DE BIRAKMAZ

NOEL BABA HİPNOZU

Yoldan bir çocuk çevirin, sorun; Noel Baba'yı tanıyor musun? deseniz hemen evet der. Giysilerini anlat diye sorun; anında Kırmızı Giysili, beyaz sakalları, Beyaz kalın kemeri ve elindeki çuvalını, bir de Geyiklerini ve Kar arabası gibi uzayda uçuşuna varana kadar hepsini tarif ederler.
Noel Baba ne yapar deseniz; Bacadan bize çeşit çeşit oyuncak getirir derler.

Yıllarca Gökten bir şirin baba iniyor, hediyeler getiriyor, çocuklar da bacadan Noel Baba bana oyuncak atmış diye seviniyor. Hatta yılbaşından bir gece öncesi gece yatağına yatıp, lütfen Noel Baba, bana yarın oyuncak getir diye kendilerince yalvarırlar.

Türk Örf ve An'anesinde Noel Baba diye bir figür yoktur. Peki nedir bu Noel Baba hikayesi hiç düşündünüz mü? Toplumumuza, çocuklarımıza neler kazandırıyor?
Bana göre, Noel Baba psikolojik olarak insanlara hayal kurmayı, gökten durup dururken hiç karşılıksız hediyeler getiren bir gücün olduğu imajı doğuruyor; ya sizce?

Bir de düşünün, çocuk ; Noel Baba ne olur yarın akşam bizim eve de uğra diye dua ediyor. Nereden geliyor diye sorun çocuklara, gökten geliyor derler. Bulutların üzerinden hem de geyikleriyle birlikte gelmiyor mu?

Hayvanları da kutsamış oluyorlar hem de Geyikleri. Tam bir Geyik muhabbeti derler ya…
Peki ben yine düşünmeye devam ediyorum: Daha gerilere gidiyorum Altıyüzlü yıllara gidiyorum. Peygamber S.A.V. Efendimizin Miraç’a çıktığını düşünüyorum. Kudüs’ten Göğe Yükselirken Burak adlı Bineğe bindirildiğini ve onunla 7 Kat Sema’ya yükseldiği aklıma geldi. Sonra da Noel Baba'nın Geyiklerle bütün Dünyayı gezmesi… Sizce Burak da bir şey mi? Bizim Noel Babamız'ın da Geyikleri var, o da çıkıyor… Çocukların aklına bunlar gelmez mi?

Peki Bu Noel hikayesi bunun için uydurulmuş bir düzen olmaz mı? Bunu da bize sevdirirlerse, bizim inançlarımızı yok etmenin bin bir türlü tuzaklarından biri de Noel Baba olabilir mi? Bence olabilir.

Bütün bunlar benim düşüncem tabii ki. Sizce akla böyle bir şey getirmiyor mu?
Hediyelerle çocukları kendine çekmek diye bir şey düşündüm; aklıma çocukluğumuzda Anne Babalarımızla Bayram günleri büyüklerin ellerini öpmeye giderdik. Akşamdan yatağa yatmadan önce hiç bir çocuk, yarın Bayram olsun da gidip büyüklerin elini öpeyim ve hayır dualarını alayım demez; diyen bir ufak çocuk gördünüz mü? ya da siz çocukluğunuzda böyle düşündünüz mü? Bence hayır; ya sizce?

Çocukluğumuzda tek derdimiz, büyüklerin ellerini öpmeye gidelim, bayram harçlıklarımızı alalım ve Bayram yerlerine giderek, el öpüp kazandığımız paraları bayramda özgürce harcayalım.. İşte Büyükler, Bayramları unutturmamak için, birlik ve beraberliğimizin devamlılığını bozmamak için çocuklar için bir gün önceden hediyeler alırlar, mendiler alırlar, mendillerin içine paralar koyarlar ve geldikleri için mükafat olarak da o hediyeleri ya da Mendil içindeki paraları verirlerdi; ki bir sonraki bayramda da gelmelerini sağlamış olurlardı böylece.

Başta söylediğim gibi,yoldan geçen çocuklara bir Nasrettin Hoca'yı sorun bakalım, nerelidir, nerede doğmuş, nerede yaşamış. Mevlâna kimdir? Ya Şems, Yunus Emre Kimdir? Çoğu bilemez; bundan eminim, çoğu hem de...

Yeni yıl kutlamalarını elbette yapan yapar. Ama sadece eğlenmekle kalsa tamam da, Şu Noel Baba hipnozuna daha fazla çocuklarımızı kaptırmasak olmaz mı; sizce?

Yeni yılda tüm Ülkemizde sağlıklı, huzurlu, mutlu, birlik , beraberlik, kardeşçe yaşayalım. Ölümler olmasın, şucu, bucu diye kimsenin kimseyi ötekileştirmediği bir dünyamız olsun. Alevî'si, Sünnî'si, Lâz'ı, Kürt'ü, Çerkezi, Boşnak'ı, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan herkes el ele Kardeşçe yaşasın.

Yeni senemiz hayırlara vesile olsun efendim.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 532
Kayıt tarihi
: 31.05.16
 
 

Kabataş Liseli olan Nurettin Erdoğan, ömür boyu eğitime inanan bir yönetici. Küçük yaşlarda girdi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster