Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
501
 

Noel Baba'nın ahlakı üzerine...

Noel Baba'nın ahlakı üzerine...
 

Efendim, bir müftümüz farklı bir bakış açısı getirerek hiç akıllara gelmeyen bir noktaya temas etti. Noel Baba'nın kapı dururken bacalardan evlere girme çabalarını sorgulamak sanırım daha önce kimselerin aklına gelmemişti. Doğrusu benim de aklıma gelmemişti. Ama ne yalan söyleyeyim, Müftü Efendinin sözleri benim de gözümü açtı.

Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri konuyla ilgili kimselerin aklına gelmeyen, ya da gelse bile ulu orta söylemeye cesaret edemedikleri bir düşünceyi açık yüreklilikle ifade etmiş.

“Noel Baba baca ve pencereden giriyor. Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi. Bizde kapıdan giriliyor. Kur'an-ı Kerim’de; ’Evlere kapıdan girin’ diyor. Neden bacadan giriyor ki?"

Müftü Efendi bu lafın öncesinde Noel Bayramının bir Hristiyan kutlaması olduğunu ifade ederek “Kim kime benzemeye çalışırsa o onlardandır” hadisini hatırlatmış.

Ben yılbaşı kutlaması yapıyorum. Bir yılı daha geride bırakıp yeni bir yıla girdiğimiz geceyi önemsiyorum. O günü mutlu bir şekilde kutlamak için çaba harcıyorum. Bunu yaparken de aklıma ne Hıristiyanlık, ne de Noel Baba geliyor. Zaten Noel ile yılbaşı arasında yaklaşık bir haftalık bir zaman var. Noel kutlamaları ile yılbaşı kutlamalarının aynı olmadığını düşünüyorum.

***

Şimdiye kadar benzer tartışmalar hep yapılmıştır. Yılbaşı kutlamaların caiz olup olmadığı ya da kutlama şekilleri üzerinde hep konuşuldu. Ama Noel Baba'nın ahlakını kimsecikler sorgulamamıştı.

Laf aramızda, bir ara ben de bu Noel'e kafayı takmıştım. Benim taktığım taraf Müftü Efendinin tespitlerinden farklıydı. Noel falan ayağıyla dünya insanlarının büyük bir bölümü birbirlerine hediye alma yarışına giriyorlar ve kapitalist sistemin çarkları her sene bu vesileyle adeta para basıyordu. Kendisine azizlik payesi yakıştırılan bir din adamının sermaye tarafından böyle kullanılmasını içime sindiremiyordum. Bana göre bu Noel isimli rahip, aslında baba falan değil, sermayenin maşalığını yapan ve bu yolla her sene milletin ceplerini boşaltan bir reklam aracıydı. Kendisi elbette bu günlere erişip komisyon falan alamamıştı ama, en azından azizlik payesine erişip başta çocuklar olmak üzere insan neslinin kalbinde taht kurmuştu. Sırf bu kapitalizme ettiği büyük hizmetler nedeniyle Noel'e hep mesafeli bakmıştım. Ama Müftü İbrahim Yeniçeri'nin açıklamalarını okuyunca ufkum genişledi. Demek ki benim bu adamı sevmeyişimin başka nedenleri de varmış. Aslında başka kuşkulu halleri de varmış.

***

Sahi, Noel neden kapı dururken illa ki bacadan girmekte ısrar ediyor? Tövbe, tövbe, insanın aklına türlü çeşit kuşkular geliyor. Düşündükçe daha fazla kuşkuya kapılıyorum. Elinin hediyesiyle geliyorsan çal kapıyı, açtıkları vakit de ver hediyeni. Sevinen çocuklar elini öpsünler, sen de o meşhur “ho', ho!, ho!” diye kahkahalarını atarak izin isteyip diğer eve geç. Hem böylesi daha güvenli değil mi?

Belli bir yaşın adamısın. Saçların ve sakalların bile pamuk gibi beyazlamış. O yaşlarda damlarda, çatılarda ne işin var? Karda kışta ayağın kayıp da düşsen ne olacak? Millet işi gücü bırakıp doktor doktor seni mi taşıyacak? Üstelik şömineler yansa bacadan gelen Noel ve hediyeler de zarar görecek. Yanmasa karda kışta millet üşüyüp hasta olacak. Aslında bu bacadan girme işi insanlığa karşı yapılmış en zararlı işlerden biri. Ama buna rağmen bu yaşlı adam kapı yerine hep bacaları tercih etmiş.

İşte burada şüpheler ortaya çıkıyor. İnsan ister istemez kuşkuya kapılıyor. Bu Noel acaba mart kedilerine falan özenip de çatılarda geziyor olmasın? Vebali boynuna elbette, ama Keşan Müftüsü gibi ben de şüphelendim. Bu işte bir iş var.

Diyanet İşleri Müftü hakkında soruşturma başlatmış. Bence çok büyük bir hata ve haksızlık yapmışlar. Başka ülkelerde Kuran'a ve peygamberimize hakaret edenler düşünce özgürlüğü adı altında himaye görürken bizim bir müftümüz düşüncelerini açıkladığı için neden soruşturuluyor? Öğretilerinde müslümanlığa ters bir şey mi var?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar, Sevgili BLOG arkadaşım...! Yeni yıl, yeni yıl hoş geldi, sefalar getirdi bizlere... * Geçen yıl çektiğiniz sıkıntıları ve acıları, * Yaptığınız hataları ve kırgınlıkları, * Hayal kırıklıklarınızı ve rüyalarınızı * Harcadığınız fırsatları, imkanları LÜTFEN UNUTUNUZ...! Çünkü ; * YENİ 2012 YILINIZ KUTLU, MUTLU OLSUN..! * Evet önce sağlık, sonra huzur, zaten arkasından gelir mutluluk, * Siz ne yaparsanız yapın her şey kendiliğinden oluşur, gelişir ve önünüze çıkar. * YİNEDE HAYAT HOŞTUR..! Hepinize sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım..! NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 30.12.2011 23:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 114
Toplam yorum
: 116
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 535
Kayıt tarihi
: 18.11.09
 
 

Emekli öğretmenim. Üç yıldır Söke Ekspres gazetesinde günlük yazılar yazıyorum. 2008 Yılında röpo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster