Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '11

 
Kategori
Yılbaşı
Okunma Sayısı
4574
 

Noel Baba'nın öyküsü

Noel Baba'nın öyküsü
 

alıntıdır


Her yeni yılın gelişinde sıklıkla adını duyduğumuz, çocukların rüyalarını süsleyen Noel Baba nerde ne zaman ortaya çıkmış ve kimmiş bileniniz var mı? Varsa bile bilmeyenleriniz için anlatmak istiyorum.

 

"Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara'da doğmuştur.

 

M.S. 300'e doğru Patara refah içindeyken kentte yaşayan zengin buğday tüccarının bir oğlu olur ve ona Nicholaos adı verilir. Doğduğunda göğün bir hediyesi, ana-babasının dualarının ve sundukları adakların bir meyvesi, fakirlerin bir kurtarıcısı olarak dünyaya geldiğine işaret edilmiştir. Daha gençliğinde bile mucizeler yarattığına inanılır. Bu inanca göre inşa halindeki bir kilisenin yıkılmasıyla enkaz altında kalan Nicholaos, annesi ağlayıp inlerken, üzerine yığılan taşların altından sağlam olarak kurtulmuştur.

 

Bir süre sonra babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olmuş ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar vermiştir. Bu sırada Patara'da önceleri çok zengin olan bir şahıs fakirleşmiş ve kızlarının çeyizini yapamayacak duruma gelmiştir. Çaresizlikten kızlarını satmayı bile düşündüğü bir anda, Nicholaos durumu görerek onlara yardım etmeye karar verir. Kendini belli etmemek ve aynı zamanda gururlarını kırmamak için kızların evine gece gider. Onlar uykuda iken büyük kızın açık olan penceresinden çeyizine yetecek olan bir kese altını içeri atar. Sabah parayı bulan büyük kız çok sevinir ve kötü durumdan kurtulur.

 

Daha sonra ortanca ve küçük kızın çeyiz paralarını da karşılamak isteyen Nicholaos, pencereleri kapalı olduğu için bacadan atar. İşte Noel Baba'nın yılbaşında hediye bırakma öyküsü böylece doğar. İkonalarda ve resimlerde de Nicholaos'ın üç altın top ile gösterilmesi bu yüzdendir."

 

Çoğunluk nasıl bir öyküsü olduğunu bilmezken, sadece süslü bir inanç olduğunu düşünmektedir.

2011 i geride bırakırken gelen yeni senenin ülkemize barış getirmesini umut ediyor, başta MB ailesi, editörleri ve okuyan herkesin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum. Sağlık,huzur,başarı baş ucunuz kadar yakın, sıkıntılar hepinizden uzak olsun.

Mutlu yıllar:)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tekrar merhaba Merve'ciğim, öyle bir bloğum yok. Zira yıllardır her sene gittiğim yerler bu mekanlar. Kaş, Patara, Fethiye, Demre, Olympos, Çıralı. Galiba artık benim için sıradanlaşmış olmalı ki özel bir blog yazmamışım :) Selamlar canım, kolay gelsin.

A.Nilgün Aktaş 
 02.01.2012 11:44
Cevap :
Harika yerler ama. Sahiden gidip görmeye değer güzellikte. Fethiye kelebekler vadisi, ölü deniz muhteşem. Yaz gelsin artık:) sevgiler Nilgün Hanım  02.01.2012 11:51
 

Nice nice mutlu ve sağlıklı yıllara Merve'ciğim. Noel babanın hikayesini bizimle paylaştığın için de teşekkürler. Bu arada yaşadığı yer olan Demre'yi ziyaret ettim ve Noel Babanın adına yapılan kiliseleri gezdim. Büyülü yerler, görmeye değer. Sevgiler, selamlar.

A.Nilgün Aktaş 
 02.01.2012 10:18
Cevap :
Günaydın Nilgün Hanım, Teşekkür ederim ilginize. Ama ben şimdi oraları merak ettim. Bu gezinizle alakalı bir blog varda ben mi kaçırdım?yoksa yazmadınız mı? sevgiler,mutlu haftalar  02.01.2012 10:25
 

Merhabalar, Sevgili BLOG arkadaşım...! Yeni yıl, yeni yıl hoş geldi, sefalar getirdi bizlere... * Geçen yıl çektiğiniz sıkıntıları ve acıları, * Yaptığınız hataları ve kırgınlıkları, * Hayal kırıklıklarınızı ve rüyalarınızı * Harcadığınız fırsatları, imkanları LÜTFEN UNUTUNUZ...! Çünkü ; * YENİ 2012 YILINIZ KUTLU, MUTLU OLSUN..! * Evet önce sağlık, sonra huzur, zaten arkasından gelir mutluluk, * Siz ne yaparsanız yapın her şey kendiliğinden oluşur, gelişir ve önünüze çıkar. * YİNEDE HAYAT HOŞTUR..! Hepinize sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım..! NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 31.12.2011 23:30
Cevap :
Merhaba, o kadar güzel ifade etmişsiniz ki, üzerine söylenecek pek birşey kalmamış. sahiden geçtiğimiz seneden güzellikleri alıp gerisini unutalım ve mucizelere açık olalım. Herşey insanın kendisinde ve bakış açısında gizli. nice güzel seneleri bu keyifle geçirmenizi dilerim.mutlu yıllar.slamlar  01.01.2012 13:07
 

Sağlık, huzur ve başarı senin de başucunda olsun. Tüm sıkıntılar senden ve yaşamından da uzak olsun sevgili Merve. Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 31.12.2011 21:16
Cevap :
teşekkür ederim Cem Bey. Hepimiz için öyle olacağına inanıyorum:) sevgiler,selamlar  01.01.2012 13:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1833
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster