Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1777
 

Noel Baba yerine , Dede Korkut Yılbaşı Sembolümüz Olsun ?

Noel Baba yerine ,  Dede Korkut Yılbaşı  Sembolümüz Olsun ?
 

Dede Korkut 'un resmedilimiş portresi.


Noel Baba yerine Dede Korkut’u öneriyorum. Yıllardır düşünürüm niçin batıya mal olmuş semboller mitler genç kuşakta yaygınlaşıp genel ortak değerler haline gelirken , bizi biz yapan değerler unutulmaya yüz tutuyor. Gerçi Demre’li Noel Baba aslen Hıristiyan Türklerden olduğu söylense de içime bir Müslüman olarak sinmez. Onu daha çok batını mit ve sembolü olarak görürüm.

İslamiyet gelmeden önce Anadolu’ya gelen Türkler Hıristiyan dinini benimsemişler di . Bu Türkleri özellikle Karadeniz , Ege, Doğu Anadolu ve Trakya’da olduklarını biliyoruz. Hatta bunlardan Peçenek Türkleri Bizans ordusu ile Malazgirt ‘de soydaşlarına karşı bilmeden savaşa getirilmişti ;savaştıklarının da Türk olduğunu öğrenince Alparslan’ın yanına geçerek savaşın kaderini değiştirmişler di . Bildiğimiz gibi savaş sonucunda Müslüman Türklere Anadolu’nun kapıları açılmış oldu. Bugün bu topraklara Türk damgasını vurmuşsak bu Malazgirt savaşının sonucudur. Bizim tarafımıza geçen Türkler ‘in Trakya ya geçmesini engellemek için Bizans boğazdaki köprü benzeri şeyleri kaldırır, Türkler Tuna’da at yüzdürmeyi iyi bildiklerinden atlarını Tuna nehrindeki gibi boğazın sularında yüzdürerek karşıya geçerler. Dünya’da eşi ve benzeri görülmemiş olayı Bizanslılar hayret ve şaşkınlıkla izlerler. Maalesef Türk olmalarına rağmen Hıristiyan oldukları için , hiçbir Türk ressamı bunu resmetmemiştir.

Yıllardır kafama takılan Noel Baba kostümleri Yunan kıyafetiyle bana hitap etmemektedir. Onun bize yılbaşında Hıristiyan propagandası kokan görüntü ve felsefi yapısı Müslüman dünyasında salyangoz satmaktan pek farklı değildir. Onun yerine tüm Türk dünyasının tanıdığı edebiyatımızın şaheserlerinden olan Dede Korkut, hikayeleri ile de tüm Asya’da bilinmekte ve tanınmaktadır. Dede Korkut hikayeleri ve şahsiyeti Gök Tanrı inancı olan Türklere göre Gök Tanrıya inanır. Budist Türkler için Budizme inanır. Hiristiyan Türkler içinde Hiristiyanlığa inanır. Müslüman Türkler için de İslamiyete inanır. Yani şahsiyet olarak sadece bir dinin mensublarına hitap etmez. Noel Baba çakma evrensel hale getirilmiş Hiristiyanlik sembolü bir mittiir. Dede Korkut bütün dinlerce kabul görür kendiliğinden evrenseldir .

Noel Baba yerine yılbaşında çocuklarımıza Dede Korkut kostüm ve maskları alsak daha iyi olmaz mı diyorum. Hem tarihsel değerimizi çocuklarımıza tanıtmış ve sevdirmiş oluruz. Hem de Dede Korkut vasıtasıyla tüm dünya Türkleri arasında olumlu bir sembolün iletişimini sağlamış oluruz. Türk Kültürünü bize has olan sembolleri yaşatarak ve çoğaltarak kalıcı kılabiliriz. Zaten, en tehlikeli emperyalizm kültürel emperyalizmdir. Ekonomik emperyalizm sizi aç bırakabilir . Fakat kültürel emperyalizmi bizi Mankurtlaştırır ve başkalarının gönüllü köleleri haline getirir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

noel baba bir pazarlama figürü olarak belli bir ülke ve millete ait olmayan hatta hristiyanlık öncesi dönemlere dayanan bir masal karakteri. Dede korkut ise sadece Türklere ait, farklı erdemlerle öne çıkan bilgeliği ve tecrübeyi simgeleyen, hiç bir zamanda pazarlama reklam ürünü olarak düşünemeyeceğim edebiyata daha yakın bir fenomen. anlamsızca bir karşılaştırma olmuş. noel babanında iyilik yardımseverlik ve yeni yıla yeni umut gibi yeni başlangıçların olabileceğini simgeler. dede korkutta olur kitaplığımda C. dickensin harika bir noel romanı olan cimriside, hiç birini yasaklamayı düşünmem şahsen.

Göksen Merey 
 06.01.2010 12:56
Cevap :
Yanlışınız var Noel Baba Hiristiyan aziz zaaten bizim sorunumuz batı değerleri ile hiristiyan depğerlerini sorgulamaksızın kabul etmemiz. Bana göre nötör bir sembol değil hiristiyan uygarlığının bir sembolü ... saygılarımla ..  07.01.2010 12:30
 

Noel Baba varken, Dede Korkut'un esamesini okurlar mı? Hele bu günkü iktidar, yüzünü batıya dönüp arka arkaya Arabistan çöllerine yol alırken, bu iş nasıl olacak? Selamlar...

Mesut KARİP 
 06.01.2010 12:48
Cevap :
İşte tamda önemli bir nokta bakar kör olmak diye buna derler. En azından tartışılmaya değer görülmesi bile bence çok önemli olsa gerek.. Biz zaten müslüman olmakla Arap olmayı , batılı olmakla bir yana Hiristiyan değerlerinin ayrıştırılmasını da beceremiyoruz.  07.01.2010 12:34
 

Zaten tüm tarih boyunca milletimizin en büyük zaafiyeti ve çaresizliği de budur. Çoğu türk genci kendi benliğini , tarihini , oluşumunu sahiplenmemesi : dahada kötüsü bu oluşumun değişmesi yönünde somut atılımların geliştirilmemesi ve geliştirecek kişilerin de olmaması. Sahip çıktığımız yabancı değerlere verdiğimiz önemi ,özeni her nedense kendi değerlerimize göstermiyo olduğumuz alenen ortada.

avni akçay 
 05.01.2010 9:01
Cevap :
Ülkede en büyük sorun ortakkonusunda değerler konusunda toplumsal anlaşmanın sağlanamaması kültürel değerlerin sadece belli bir kesimin savunmasına ve korunmsasına bırakılmasıdır. Halbki hangi görüşte olursak olalım tarisel değerlerimiz hepimizin ortaklaşa değeridir.  05.01.2010 17:27
 

ben de bu yazının altına bir imza atarım...saygılar, selamlar...

FİKİRCİ 
 03.01.2010 23:24
Cevap :
Desteğiniz için teşekkürler.  03.01.2010 23:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 2748
Kayıt tarihi
: 31.01.09
 
 

Emekli uzman öğretmenim. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü ve A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster