Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
275
 

Noel

Noel
 

Evet Noel bayramınız ve bayramımız kutlu olsun. ”Olur mu kardeşim Noel Hristiyanların bayramıdır” demeyin. Ben de sorarım sizlere “Hristiyanlar’dan ne farkımız varki bizlerin?” Alkollü eğlenceler, kadınlı eğlenceler, kumar yok mu eğlencelerimizde? Şimdi farkımız var mı Hristiyanlardan?

Yılbaşı yaklaşıyor. Kaç kişimiz bu geceyi özel gece olarak yeni bir yıla giriş olarak kutlamayacak? Maddi durumu iyi olan aileler gecenin geç saatlerine kadar televizyon başında dansöz seyretmeyecekler mi? Diğer kesim bar ve eğence yerlerinden ne zaman çıkarlar? Tüm bu insanlara gidip sorsanız Müslüman mısınız diye? Bakın nasıl tepki görürsünüz önce. “Ne demek istiyorsun kardeşim tabiî ki Müslümanız” derler. Ama ya yaptıkları ve yaşamları tam bir Hristiyan yaşantısı değil midir?

Yine bu gece için ne kadar çam ağacı kesilecek ormanlardan Allah bilir.bir eğlence için bu kadar ağaç kesmek yazık günah değil mi? Ecdadımız bütün vatan yeşillensin diye ağaç dikmek için çaba göstermiş. Ne yazık ki biz torunları eğlence düzenlemek için, ağaç süslemek için ciğerlerimiz yok ediyoruz, bir yarış halindeyiz neredeyse. Bakın size ağaç dikmek için alemlerin efendisi olan Hz. Muhammed (s.a.v.)’ den hadisler:

Ağaç dikmeye teşvik eden hadis-i şerifler

* “Kıyamet kopmaya yakınken elinizde bir ağaç fidanı varsa ve onu dikmeye vakit bulabilirseniz onu dikin”. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 184, 191)
* “Kim bir ağaç dikerse onun için ağaçtan hasıl olan ürün kadar Allah sevap yazar.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 5/415)
* “Her kim boş, kuru ve çorak bir araziyi ihya ederse bu amelinden dolayı Allah tarafından mükâfatlandırılır. Herhangi bir canlı ondan faydalandıkça orayı ihya edene sadaka yazılır.” (Münavi, Feyzu’l-Kadir, 6/39) “Müslümanlardan bir kimse bir ağaç dikerse o ağaçtan yenen mahsul mutlaka onun için sadakadır. Yine o ağaçtan çalınan meyve de onun için sadakadır. Vahşi hayvanların yediği de sadakadır. Kuşların yediği de sadakadır. Herkesin ondan yiyip eksilttiği mahsul de onu dikene ait bir sadakadır.” (Müslim, Müsakat, 7-10, 12)

Artık düşünelim değil mi?

Biz bezemeye çalışmayalım, örnek olmaya çalışalım. Bizi yok etmelerine kendilerine benzetmelerine müsaade etmeyelim. Hadis-i şerifte Hz. Peygamber:

Bir ömrü nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz öyle de dirilirsiniz! Demiştir. Biz Hristiyan gibi yaşamayalım.

Ben sadece uyarmak istedim. Biz Müslüman bir topluluğuz. Yok ben hala noel kutlayacağım diyen varsa onlara da fazla sözüm yok. Tek diyeceğim:

“NOEL BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!...”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli arkadaşım Yakup SELMAN, Noel adlı yazınız, çok ilgi çekici.. Ve Hristiyanları, "Alkollü, Kadınlı ve Kumarlı", diye tanıtmanızı kınıyorum. Bende Hristiyanım, ne alkol alırım ne de kumar oynarım, bir zamanlar sigara içtim o kadar.. Noel'in ve Yeni Yıl'ın bilincinde bile değilsiniz.. Önce Noel'i sonrada Yeni Yıl kutlamalarını öğreniniz.. Yazınızı ondan sonra kaleme alınız.. Sevgi ve saygılarımla..

Ohannes 
 15.12.2007 15:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 874
Kayıt tarihi
: 17.11.07
 
 

1975 Samsun doğumluyum. İlk orta ve liseyi Samsun'da okudum. İleri düşüncedeki tüm fikir değerlerine..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster